Станіслав Лем рекомендує, або 7 фактів про “львівського По”

Буде неправдою, якщо сказати, що свого часу Стефан Грабінський уважався знаменитістю і про нього знали всі. Тим не менше, окремі з творів, підписані його іменем, усе ж вистрілили і про Грабінського говорили. Він – людина з непростою долею: важкі хвороби, миттєвості сум’яття та нестабільності. Життєвих потрясінь вистачало.

Чи не єдине, що він робив регулярно добре та зі стабільною професійністю – написання страхітливих оповідок. Львівського “короля жахів” Грабінського рекомендував читати львівський “король фантастики” Лем. У Львові, нарешті, почали говорити про Лема, інколи згадують і про Грабінського. Проте, надалі мало їх читають.
“Духи старого Львова”
Стефан Грабінський народився у 1887 році в Кам’янці-Струмиловій (Кам’янка-Бузька сьогодні), в греко-католицькій родині судді Діонізія Грабінського та вчительки гри на фортепіано Євгенії Чубок. Його юність минула в селі Луки, що під Самбором. Після ранньої смерті батька родина переїхала до Львова. Грабінський проживав на сучасній вулиці Стефаника і закінчив гімназію, яка діяла на території колишнього монастиря бернардинів. Між іншим, його вчителем був знаний освітній і суспільний діяч Францішек Прухніцький.

Пізніше Грабінський навчався на філософському факультеті Львівського університету, відвідував лекції Казимира Твардовського. Відтак працював викладачем у львівських гімназіях. Учні запам’ятали його вимогливим і таємничим. Грабінський був заглибленим у себе, тримав дистанцію і ходив у чорному одязі.
За По
Улюбленим автором Стефана Грабінського був американський письменник Едгар Аллан По. Не менше за макабричні та містичні оповіді По Грабинський полюбляв подорожі. У роки російської окупації Львова (1914 – 1915) він був у Відні, по тому перебрався на декілька років у Перемишль. Також Грабінському вдалося побачити Італію та Румунію.

Значний вплив на львівського письменника мало його захоплення парапсихологією, релігією, магією та кіномистецтвом.
Грабінський в “Ділі”
Стефан Грабінський – один із найвідоміших та найцікавіших львівських авторів. Його творчість досить самобутня та оригінальна. Більшість своїх творів Грабінський написав польською, але були й такі, які писав українською. Перші його тексти були українською. При цьому, ще й опубліковані в українських виданнях: часопис “Літературно-науковий вісник”, газета “Діло” і ін.
“Демон руху”
Про Стефана Грабінського почали говорити після появи другої збірки його оповідань – “На пагорбі троянд”. Проте, чи не найбільшу славу приніс Грабінському його цикл залізничних новел “Демон руху”. Це моторошні оповідки, в яких обігрується тема потяга та залізничного руху.

Інші твори письменника: “Коханка Шамоти”, “Саламандра”, “Тінь Бафомета”, “Монастир і море”, “Пристрасть” і ін. Для творів Грабинського є характерним, коли у буденному, назагал, житті персонажа починають траплятися незвичайні та ірраціональні речі. У цього письменника часто читаємо про покинуті будівлі, залізничні станції, дія відбувається у маленьких тихих містечках Галичини.
Брюховичі і забуття
Через важку хворобу – сухоти, Стефан Грабінський дещо передчасно вийшов на пенсію. У минулому залишилось життя на сучасних вулицях Кирила та Мефодія у Львові, Лобачевського, активна літературно-мистецька діяльність – письменник перебрався у Брюховичі, що під Львовом. По тому, попри успіхи, його стали забувати.

Помирав Грабінський ледь не у злиднях. Похований був на Янівському цвинтарі.

Фантаст, який любив містику?
Серед популяризаторів творчості Стефана Грабінського і відомий письменник-фантаст родом зі Львова Станіслав Лем. Він відкрито заохочував сучасників до читання творів Грабінського, також часто його хвалив. Лем називав Грабінського “письменником своєї львівської молодості, котрий не загубився у конкуренції зі своїми ровесниками-європейцями”.

Грабінський і “Всесвіт”
У це непросто повірити, але новели Стефана Грабінського були доступними для українців ще в 90-ті рр. ХХ століття. Саме тобі окремі з його творів надрукували в львівській газеті “Пост-Поступ” та київському журналі “Всесвіт”. Тобто починалося все добре – пізніше було ще декілька гарних спроб популяризувати персону та творчість Степана Грабінського серед українців. Проте, на жаль…
26 лютого була чергова річниця від дня народження письменника. Поки що все тихо і непомітно.
Євген ГУЛЮК
Використані джерела:
- Гулюк Є. “Польський Лавкрафт”. Стефан Грабинський – “король жахів” з міжвоєнного Львова // Lvivtravel [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lviv.travel/ua/news/stefan-grabynskyi
- Іпатов Є. Стефан Грабінський – “король жахів” зі Львова // Фотографії старого Львова, 2015 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://photo-lviv.in.ua/stefan-hrabinskyj-korol-zhahiv-zi-lvova/
- Лучук І. Польська грань львівської літератури // Zbruč [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://zbruc.eu/node/38739
- Маєвська Й. Стефан Грабінський // Інтерактивний Львів [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lia.lvivcenter.org/uk/persons/stefan-grabinski/
photo-lviv.in.ua
Оригінал статті на НСПУ: Станіслав Лем рекомендує, або 7 фактів про “львівського По”
Блог
Букерівська премія обрала назву для своєї статуеткиБукерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
До короткого списку імен увійшли
Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С
Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
Головний
У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові
Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи ТоменкаЩорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.
Премія є творч
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.