Рідні мають першими дізнатися про загибель – розробили рекомендації для ЗМІ

Рідні мають першими дізнатися про загибель – розробили рекомендації для ЗМІ

Комісія з журналістської етики розробила рекомендації щодо висвітлення загибелі людей під час війни. Про це ідеться на сайті комісії.

«Комісія з журналістської етики отримує запити про те, як висвітлювати загибелі людей під час війни. Ми вітаємо той факт, що така дискусія розпочалася в журналістському середовищі, адже більшість працівників українських медіа не має досвіду роботи з такими темами. У підготовлених рекомендаціях врахована практика окремих українських медіа, редакційні кодекси відомих світових медіа, а також настанови міжнародних журналістських та експертних організацій», – зауважують у комісії. 

 

У рекомендація зазначають, що розповідаючи про жертв війни, журналістам недостатньо просто констатувати факт, – потрібно дати аудиторії ширший контекст. Наприклад, зазначити, чому це сталося, як можна покарати винних, що вже робиться в цьому напрямі, чим можна допомогти тощо. 

 

Також неетично повідомляти про загибель людини  раніше, ніж про це дізнаються її рідні. Не варто називати прізвище та ім’я загиблої людини до моменту офіційного повідомлення рідним.  

 

Варто використовувати належну лексику: не «трупи» і «мертві», а «тіла», «загиблі», «вбиті» люди. Також потрібно уникати емоційно забарвлені слова і вислови. 

 

Рекомендують зважено підходти до використання фото й відео, де зображені вбиті. Не варто зловживати ілюстраціями та відео, де великим планом зображені наслідки насильства: кров, тіла жертв, їхні останні хвилини життя. Також радять не подавати одразу багато фото з різних ракурсів, які ілюструють одну й ту саму новину про загибель людини чи багатьох людей. 

 

Неприпустимо показувати великим планом світлини, на яких людина без одягу, має поранення, каліцтво або інші фізіологічні деталі. Журналіст завжди має альтернативу, як показати трагедію і залишитися в межах професійної етики.

 

Також не варто використовувати архівні фото чи відео із зображенням загиблих, яких можна упізнати, для того, щоб проілюструвати матеріал. 

 

Крім того, нагадують, що неприйнятно подавати контент із соціальних мереж без перевірки. Журналісти мають звернутися за підтвердженням загибелі до офіційних чи інших джерел: поліції, місцевої влади, військової адміністрації, Міністерства оборони, родичів чи колег загиблого.  В разі, коли перевірити інформацію в умовах війни неможливо, це повинне бути зазначене в матеріалі.

 

Варто уникати сенсаціоналізму і клікбейту в заголовках, як-то: «Вулиці вкриті трупами: найжахливіші кадри звірств окупантів, 18+». Також потрібно уникати нагнітання негативу в бекграунді. 

 

Нагадаємо, що раніше комісія розробила рекомендації щодо словника воєнного часу, за допомогою якого варто висвітлювати події російсько-української війни. 

 

Як відомо, двоє українських журналістів, які висвітлювали події у Маріуполі, отримали премію «За свободу слова». 

Оригінал статті на Suspilne: Рідні мають першими дізнатися про загибель – розробили рекомендації для ЗМІ

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

90-ті, нульові й непокаране зло у романі «Хазяїн» Маркіяна Камиша

Маркіян Камиш — добре відомий читацькій спільноті як сталкер і автор романів про Чорнобильську зону. У його новій книзі «Хазяїн» не буде Чорнобиля, але будуть ландшафти української Півн

У Харкові перейменували вулиці на честь Семенка, Йогансена й Ушкалова

У Харкові перейменують 48 вулиць та 3 станції метрополітену. Про це повідомили на сайті Харківської міської обласної адміністрації.
На мапі Харкова будуть зокрема такі вулиці:

 вул. Гр

У Києві музей Булґакова знову облили червоною фарбою

19 липня будівлю Київського літературно-меморіального музею Булґакова облили червоною фарбою. Про це музей повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Замість поваги до закону, участі у грома

Завдяки проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати 20 тисяч книжок

У межах всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати близько 20 тисяч книжок для поповнення бібліотек та створення мобільних книжкових куточків у 6 деокупованих

У Мелітополі росіяни незаконно утримують журналістку Ірину Левченко

Журналістку з Мелітополя Ірину Левченко незаконно утримують в одній з катівень у місті. Про це повідомило медіа «Новини Приазовʼя».
За словами сестри журналістки Олени Руденко, Ірину дв

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"