Російська мова домінує в оголошеннях про працевлаштування

Російська мова домінує в оголошеннях про працевлаштування на найпопулярніших вебсайтах для пошуку роботи. Про це йдеться у звіті уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя щодо дотримання мовного закону.
В офісі омбудсмена перевірили такі вебсайти, як:
- Work.ua: 53 – російською; 41 – українською; 6 – англійською;
- Rabota.ua: 61 – російською; 35 – українською; 4 – англійською;
- Grc.ua: 59 – російською; 34 – українською; 7 – англійською.
На всіх трьох українськомовних версіях сайтів більшість оголошень, які бралися за вибірку, подані російською мовою без дублювання державною.
Загалом з них найбільше оголошень російською мовою у Києві (112), Харкові (19), Одесі (11), Миколаєві (8).
У деяких оголошеннях роботодавці встановлювали вимоги до володіння мовами, але здебільшого це стосувалося англійської. Так, зі 100 оголошень цю вимогу висунули у 25 вакансіях на сайті grc.ua, 13 на сайті rabota.ua та 12 на work.ua.
Детальну статистику за містами можна поглянути у звіті за посиланням.
Також зустрічаються оголошення з вимогою одночасного володіння українською та російською мовами. Вимоги щодо володіння лише російською мовою є у 2 оголошеннях на сайті grc.ua. Також у поодиноких випадках наявні вимоги щодо володіння іншими мовами (польська, іспанська, італійська, арабська, хінді).
Оголошення з вимогою володіння російською мовою найбільш популярні на вакансії менеджера з продажу, чи охоронника. В одному з таких оголошень роботодавець вказав, що потрібно спілкуватися з клієнтами російською мовою.
У звіті зазначається, що досліджування здійснювали за оголошеннями по усій Україні, а для вибірки використали 100 останніх оголошень на кожному із зазначених сайтів.
Крім того, зазначається, що у 2021 році на адресу уповноваженого надійшло 10 звернень громадян стосовно порушення їх прав у сфері трудових відносин.
«Незначна кількість звернень, що надійшла у попередньому році, може бути пов’язана з небажанням громадян провокувати конфліктні ситуації з працедавцем, що можуть призвести до створення з боку останнього некомфортних умов праці, небажаних змін в оцінці результатів роботи підлеглого, системі заохочень та преміювання», — йдеться у звіті.
Нагадаємо, що відповідно до законодавства України ніхто не може бути примушений використовувати під час перебування на роботі та виконання обов’язків за трудовим договором іншу мову, ніж державна. Винятками є обслуговування споживачів та інших клієнтів, які є іноземцями чи особами без громадянства.
Також наявність оголошень про роботу лише іншою мовою, ніж державна, є порушенням Закону і проявом непрямої дискримінації громадян, які володіють або послуговуються виключно українською мовою.
Як відомо, у 2021 році українці 1902 рази поскаржилися на порушення права на обслуговування, отримання інформації про послуги та товари державною мовою.
Крім того, 2021 року в Україні порушили закон про функціонування української мови як державної в одній книгарні в Дніпрі та трьох в Одесі.
Оригінал статті на Suspilne: Російська мова домінує в оголошеннях про працевлаштування
Блог
Олександр Алфьоров озвучив 5 пріоритетів трансформації Українського інституту національної памʼятіНовопризначений голова Українського інституту національної памʼяті Олександр Алфьоров провів першу зустріч із колективом установи та презентував п’ять ключових напрямів роботи, які визн
На окупованих територіях росія нав’язує школярам пропагандистські «азбуки»На тимчасово окупованих територіях України першокласників навчають за «азбуками», наповненими російською пропагандою. Про це на фейсбук-сторінці повідомив правозахисник і засновник Схід
Оголосили програму літературної сцени фестивалю «Виделкаfest»З 25 по 27 липня в Одесі триватиме третій фестиваль української культури «Виделкаfest». Однією з центральних подій стане Літературна сцена, у програмі якої — понад 30 авторів і авторок,
Українці 2025 року більше скаржаться на порушення закону про мовуУ першому півріччі 2025 року до уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1410 звернень громадян — на 348 більше, ніж за аналогічний період 2024-го. Про це повідомили на сайті с
В інтернеті не втрачають спроб збувати книжки з рф і білорусіУ червні 2025 року Держкомтелерадіо зафіксував понад 400 випадків розміщення забороненої видавничої продукції російського та білоруського походження в українському інтернет-просторі. Пр
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.