Російська армія обстріляла харківський будинок “Слово”, де мешкали поети Розстріляного Відродження

Російська армія обстріляла харківський будинок “Слово”, де мешкали поети Розстріляного Відродження

7 березня російський снаряд пошкодив будинок “Слово”, внесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Свого часу там мешкали Володимир Сосюра, Микола Куліш, Павло Тичина, Іван Багряний, Олесь Досвітній, Майк Йогансен, яких репресувала радянська влада.

Суспільне Культура розповідає історію споруди, яка вдруге стала символом цинічної російської агресії проти України.

“Крематорій”, “будинок попереднього ув’язнення” – саме так називав будинок “Слово” письменник Іван Багряний, арештований в 1932 році.

А починалося все безхмарно. Житловий будинок для літераторів побудували у Харкові наприкінці 1920-х років за сприяння Йосипа Сталіна. Спроєктував його Михайло Дашкевич у архітектурних формах між модерном і конструктивізмом. У плані споруда має символічну форму літери “С” – від “слово”.

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного Відродження

Будинок “Слово”

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного Відродження

Вид згори на будинок “Слово”

Будинок був кооперативний, зводили його спеціально для українських письменників та інших діячів культури. Він складався з 64 просторих, світлих квартир, а також їдальні й солярію, мав обслуговуючий персонал.

Однак, як виявилось — це була пастка радянської влади.

За українською інтелектуальною елітою, зібраною в одному місці, стало дуже легко слідкувати та збирати докази про їхню “підривну антидержавницьку діяльність”.

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного Відродження

Літератори, мешканці будинку “Слово”

У 1933 році після арешту мешканця будинку “Слово” Михайла Ялового почалася хвиля репресій проти діячів української культури, яка отримає назву Розстріляне відродження. Невдовзі після цього інший мешканець будинку Микола Хвильовий покінчив життя самогубством.

Арештовували митців здебільшого вночі. Коли почались арешти, письменники, щоб не вибігати вночі в піжамі, спали в одязі, а біля дверей тримали зібрану про всяк випадок дорожню валізу.

До 1938 року радянська влада заарештувала мешканців сорока квартир із шістдесяти шістьох наявних у будинку.

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного Відродження

Сьогодні, 7 березня 2022 року, мешканка будинку “Слово” Анастасія Ковальова повідомила про обстріли: “Мій будинок після ночі. Сусіди всі живі, декілька квартир сильно зачепило”.

Сама харків’янка проводила охочим екскурсії подвір’ям будинку “Слово” й уболівала за його долю, про що розповідала в інтерв’ю Радіо Свободі:

“Я не письменниця, не режисерка, не акторка і не художниця, просто поселилася тут з родиною тридцять років тому. Тут мешкають переважно звичайні люди, які не мають стосунку до того будинку “Слово”.

Тут живе кілька нащадків: онука і правнуки Миколи Трублаїні, син Ігоря Муратова Олексій, є онука Якова Кальницького і Ольга Тичина – правнучка поета Павла Тичини.

Особисто я будинок сприймаю не як будинок жахів. Це мій дім, тут живуть люди і ніяких жахів тут немає, окрім облізлих стін під’їздів. Я певний час цікавилася історією репресій, яких зазнали мешканці цього будинку. Але тепер зрозуміла, що не хочу розповідати тільки цю історію.

Я хочу, щоб люди знали про життя і боротьбу з радянською тоталітарною системою. Мені здається, дуже цікаво і потрібно знати, як письменники боролися, як співіснували, як приятелювали, зрештою, якими вони були людьми”.

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного Відродження

Сучасне фото будинку “Слово” до обстрілів

Письменник Сергій Жадан, що нині перебуває у Харкові, на своїй Facebook-сторінці написав: “Цілком закономірно для росіян: вони завжди знищували нашу культуру. Щоправда, цього разу нічого не вийде. Росіяни – варвари. А “Слово” ми відбудуємо”.

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного Відродження

Обстріляний будинок “Слово”

“Російські вбивці сто років тому знищили ціле покоління українців, видатних митців та письменників з цього будинку. А тепер трощать саму будівлю. Варвари і терористи”, – написала Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту, про те, що відбулося.

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного Відродження

Сучасне фото будинку “Слово” до обстрілів

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного Відродження

Сучасне фото будинку “Слово” до обстрілів

“Якщо раніше прилітало кілька бомб, і все закінчувалося, то сьогоднішньої ночі це тривало годину безперервно. Бомбили житлові квартали. Знищений гуртожиток Педагогічного університету, нова багатоповерхівка на Олексіївці, кілька будинків у центрі, бомба потрапила поряд із історичним “літературним будинком” на Культури. Згоріло кілька бабусь у невеликому будиночку у центрі”, – пише харків’янин Андрій Сафронов, очевидець подій.

Російська армія обстріляла харківський будинок "Слово", де мешкали поети Розстріляного Відродження

Так виглядає будинок “Слово” зараз, після російських обстрілів

Що відомо

Останні роки будинок працював як літературна резиденція.

Читайте Американська режисерка працює над новою виставою у харківській резиденції “Слово” та Гість дитячої літрезиденції у Харкові Сашко Дерманський: “У будинку “Слово” світла атмосфера”

2017 року режисер Тарас Томенко зняв повнометражний документальний фільм “Будинок “Слово”. Він був включений до офіційної конкурсної програми 33-го Варшавського міжнародного кінофестивалю. У 2018 році отримав українську національну кінопремію “Золота дзига” у категорії “Найкращий документальний фільм”.

“Це були генії, не побоюся цього слова. І, коли вони всі були під одним дахом, це був неймовірний електричний заряд, неймовірний синтез енергії, фантазії, дискусій, суперечок і творчості. Двадцяті роки були часом розквіту культури, поезії, театру тощо. Безумовно, радянська влада всіма силами намагалася направити потужну енергію на оспівування комуністичних ідеалів.

Згодом розгорнувся двобій між совєтськими спецслужбами та письменниками із руйнуванням особистості, маніпулюванням, психологічним та фізичним тиском. Усі ці механізми зараз використовуються в гібридній війні Росії проти України, але більш досконало – у зв’язку з розвитком інтернету, соціальних мереж і телебачення. Але основи цього тиску, я гадаю, були закладені в будинку “Слово” в Харкові”, – розповідає про фільм режисер Тарас Томенко.

Читайте На Варшавському кінофестивалі покажуть український фільм про комуністичне пекло письменників

Оригінал статті на Читомо: Російська армія обстріляла харківський будинок “Слово”, де мешкали поети Розстріляного Відродження

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Попаданка В Казки

Шановні читачі, перша книга веселих пригод Маргарити в світі казок закінчилася! Тому, представляю Вам обкладинку до другої частини казкової історії! ПІДПИСУЙТЕСЬ якщо Вам сподобалось і цікаве продовження!!!!!!!!!

Остання знижка в передплаті!

Добрий день!

Сьогодні з гарною новиною – впродовж дня буде діяти знижка в 15% на книгу “Кохання тут зайве”. Остання знижка в передплаті, тому… для усіх, хто мав намір прочитати, чудова можливість придбати книгу

Українська мрія — вийде нова марка від Укрпошти

28 червня Укрпошта вводить в обіг нову поштову марку «Українська мрія». Про це повідомив генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський в Telegram. 
Загальний тираж марки 3 млн. Її можн

У Баку обговорюють український та азербайджанський літературні процеси

В Азербайджанському Інституті теології під час заходу «Репрезентація азербайджанських цінностей в українських перекладах азербайджанської літератури» обговорили дослідження українсько-а

27 книжок про війну та розбудову країни від НАЗК

У межах спецпроєкту «UKRAINE NOW. Візія Майбутнього» Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) склало перелік із рекомендацій книжок про російсько-українську війну. Про

Перейти до блогу

Нові автори

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Перейти до "Нові автори"