«Путівник Усесвітом для скептиків»: 10 порад для критичного мислення

«Путівник Усесвітом для скептиків»: 10 порад для критичного мислення

Путівник усесвітом для скептиків / Стівен Новелла; пер. з англ. К. Дудки, О. Українця. — Харків: Вид-во «Жорж», 2021.  — 536 с.

 

У світі на кожного з нас постійно чигають небезпеки, які живляться нашою легковірністю та хибами сприйняття, такі собі дементори антинаукового світу. Продавці, які намагаються збути «ексклюзивний» товар за завищеними цінами, екстрасенси, що обіцяють знайти втрачене чи зазирнути в майбутнє, знахарі, які під виглядом досягнень нетрадиційної медицини згодовують процедури без жодного доказового ефекту, навіть політики та лідери думок часто транслюють шкідливі антинаукові дурниці.

Протистояти їхньому впливу можна — ні, не з допомогою закляття «Патронус!», а завдяки науковому скептицизму. Розвинути цей спосіб світосприйняття нам допоможе «Путівник Усесвітом для скептиків» Стівена Новелли. 

Популяризувати науковий скептицизм американський невролог і професор медичного факультету Єльського університету Стівен Новелла взявся ще у зовсім молодому віці, створивши з друзями Товариство скептиків. А проєкт «Путівник Усесвітом для скептиків» народився із серії подкастів, у яких Стів з братами й друзями обговорювали суперечливі навколонаукові теми, цікаві новини зі сфери науки, а також розвінчували паранормальні теорії, теорії змов, шахрайство у сфері охорони здоров’я та захисту прав споживачів. Згодом на основі подкасту з’явилася однойменна книжка Новелли, в якій він детально розглядає особливості людського сприйняття, здатні «замилити око», і підказує, як з допомогою інструментів скептицизму розвинути у собі наукове мислення. Пропонуємо 10 порад з однойменної книжки для щоденного тренування критичного мислення.

1. Прийміть той факт, що всі помиляються, і ви —  теж.

Навіть аргумент «бачили на власні очі» не є достатньо переконливим. Річ у тім, що сприйняття довколишнього світу —  це не щось стале, це активний конструктивний процес. Наш мозок, приймаючи тисячі сигналів з сітківки та рецепторів, обробляє їх і на основі раніше «завантаженої» у нього інформації видає нам картинку. Чи може вона не відповідати дійсності, якщо ми стикнулися з чимось небаченим раніше? Авжеж.

 

Чи можуть двоє різних людей по-різному побачити один і той самий об’єкт? Така імовірність є. Тому якщо хочете докопатися до суті, збирайте і порівнюйте інформацію з різних джерел.

2. Враховуйте, що всі ми схильні слабувати на когнітивні біаси та логічні хиби.

Біас (з англ. «упередження, відхилення») —  це загальна назва системних помилок, до яких схильні всі люди і які переважно з’являються, коли ми віддаємо перевагу інтуїції над аналізом. 

 

Читати ще:  НУШ: Кожен крок —  насамперед  про розвиток критичного мислення

 

Скажімо, одним із найпоширеніших є біас підтвердження —  тенденція до селективного запам’ятовування інформації, яка підтримує наратив. Простіше кажучи, маючи певне переконання (наприклад, що автомобілі на єврономерах частіше спричиняють ДТП), ми будемо звертати увагу на кожне повідомлення про аварію, спричинену «євробляхою» (адже це підтримує наш наратив) і геть не зважатимемо на автотрощі, які спричинили машини на українських номерах (хоча статистично їх, вочевидь, буде значно більше).

3. Усвідомлюйте, як ми мислимо, і намагатися уникати поширених помилок

Хороша новина полягає в тому, що з біасами можна і треба боротися —  чи, принаймні, «упізнавати» їх і старатися не враховувати, коли проводите певні дослідження чи робите якісь висновки. Коґнітивні хиби та біаси може трохи пом’якшувати явище метапізнання — просто кажучи, мислення про мислення. Власне, скептицизм як і є тим «тренажером», який допомагає вправлятися у ньому.

4. Сперечайтеся

Вміння сперечатись —  одна з найпотрібніших звичок для розвитку критичного мислення. Не бійтеся ставити під сумніви твердження авторитетів (примітка: тільки якщо вони не мають належного експериментального підтвердження, визнаного науковою спільнотою). Не ведіться на «це відомо давно» чи «так робили завжди» —  апеляція до давнини є однією з найпоширеніших логічних хиб. 

 

А головне —  не уникайте обміну аргументами та контраргументами.

 

Стівен Новелла узагалі радить, коли ви хочете більше дізнатися про якусь симпатичну вам ідею, почати з вивчення позиції її опонентів. Адже саме вони можуть вказати на якісь суперечності у ній (або ж навпаки, їхні аргументи виявляться надто слабкими й ненауковими).

5. Сприймайте себе так само як і сприймаєте інших

Існує тенденція прикладати принципи скептичного пізнання до інших людей, а не до себе самого (чи принаймні до себе ми схильні прикладати їх менш ретельно). Хибні не тільки спогади інших людей — наші власні також неточні. Не тільки всі навколо нас постійно переоцінюють свої знання —  ми своє також переоцінюємо. Ефект Данінга-Крюгера стосується кожного з нас, адже жодна людина не є компетентною у всьому. Майте це на увазі.

6. Не будьте зарозумілими

Надто ж якщо займаєтеся наукою. Стів Новелла зізнається, що вважає зарозумілість типовою рисою псевдонауки загалом. Якщо ви думаєте, що саме ви — той геній, котрий зламає закони фізики, перепише підручники і досягне успіху там, де тисячі до нього зазнали поразки, — ви маєте бути вельми певним своїх знань. Натомість часто-густо гучні заяви виявляються заснованими суто на інтуїції та надмірній самовпевненості їхніх авторів і не знаходять наукового підтвердження.

 

Читати ще: Книжки без слів: розвиваємо критичне мислення і фантазію в дітей

7. Майте на увазі: ще жодна конспірологічна або ж теорія змови не знайшла підтвердження

Від тієї, яка запевняє, що американці ніколи не висаджувалися на місяць, до тієї, яка вважає 9/11 підстроєним адміністрацією Буша. Віра у подібні речі може бути спокусливою, а пошук аномалій, які змушують сумніватися в офіційній версії, захопливим, але, якщо копнути глибше, кожна аномалія знаходить логічне пояснення, а от відповіді на те, як сотні тисяч людей, буцімто залучених до змови, зуміли зберегти її в секреті й жодного разу не проколотися, ніхто не може дати.

8. Помічайте маніпуляції і рішуче відсікайте їх

Засновники фінансових пірамід, які обіцяють легке багатство, знахарі й ворожки, які використовують техніку холодного читання, видаючи її за телепатію, маркетологи, які ставлять ціни типу 1999, знаючи, що наш мозок «чіпляється» за крайню зліва цифру —  усі вони так чи інакше намагаються вас ошукати. А ви ж не хочете бути ошуканими?

9. Регулярно проводьте фактчекінг

 Для цього існує кілька простих правил: відстежувати інформацію до першоджерела, шукати різні джерела та позиції, простежувати дискусію від початку до кінця, звірятися з іншими людьми, яких ви поважаєте і які мають належний досвід, не приймати відразу ж першу відповідь чи відповідь, бажану для вас.

10. Отримавши підтверджені докази, не бійтеся вписувати їх у свою свідомість

Так, наприклад, журналіст Марк Лайнас, який починав у таборі противників ГМО, зрештою дійшов до висновку, що генно модифіковані продукти безпечні. Бо спроможність змінити свою позицію щодо певного питання на основі нового, науково підтвердженого знання —  це не легковажність, а ознака тверезого критичного світосприйняття.

 

Матеріал створений у співпраці

 

Купити книжку

 

Оригінал статті на Suspilne: «Путівник Усесвітом для скептиків»: 10 порад для критичного мислення

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Запустили флешмоб «Електрохарчування»: що читають українці під час блекаутів

Українські користувачі соцмережі Х (твіттеру) відновили флешмоб «Електрохарчування», у межах якого люди діляться книжками, які читають під час знеструмлень світла. 
Флешмоб започаткувал

Переклад Майка Йогансена номінували на престижну польську премію

Переклад роману Майка Йогансена «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію» номінували на літературну премію міста Ґдиня. П

House of Europe оголосив переможців сьомого конкурсу грантів на переклад

House of Europe визначив переможців сьомого конкурсу на отримання перекладацьких грантів. Про це йдеться на сторінці організації у фейсбуці.
Переклади на українську
Видавництво «Вавилон

«Це національна ганьба, що в Києві є музей Булгакова», — Віра…

Дослідниця літератури Віра Агеєва вважає, що в Києві не має бути музею Булгакова.

Про це вона сказала у інтерв’ю «Культурі на часі».

Агеєва пояснила, чому література 19 століття стає промовистою д

В Україні планують карати студентів за плагіат і ШІ в наукових роботах

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №10392 про академічну доброчесність. Про це повідомили на сайті Верховної Ради.
Законопроєкт передбачає відповідальність за

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"