«Путівник Усесвітом для скептиків»: 10 порад для критичного мислення

«Путівник Усесвітом для скептиків»: 10 порад для критичного мислення

Путівник усесвітом для скептиків / Стівен Новелла; пер. з англ. К. Дудки, О. Українця. — Харків: Вид-во «Жорж», 2021.  — 536 с.

 

У світі на кожного з нас постійно чигають небезпеки, які живляться нашою легковірністю та хибами сприйняття, такі собі дементори антинаукового світу. Продавці, які намагаються збути «ексклюзивний» товар за завищеними цінами, екстрасенси, що обіцяють знайти втрачене чи зазирнути в майбутнє, знахарі, які під виглядом досягнень нетрадиційної медицини згодовують процедури без жодного доказового ефекту, навіть політики та лідери думок часто транслюють шкідливі антинаукові дурниці.

Протистояти їхньому впливу можна — ні, не з допомогою закляття «Патронус!», а завдяки науковому скептицизму. Розвинути цей спосіб світосприйняття нам допоможе «Путівник Усесвітом для скептиків» Стівена Новелли. 

Популяризувати науковий скептицизм американський невролог і професор медичного факультету Єльського університету Стівен Новелла взявся ще у зовсім молодому віці, створивши з друзями Товариство скептиків. А проєкт «Путівник Усесвітом для скептиків» народився із серії подкастів, у яких Стів з братами й друзями обговорювали суперечливі навколонаукові теми, цікаві новини зі сфери науки, а також розвінчували паранормальні теорії, теорії змов, шахрайство у сфері охорони здоров’я та захисту прав споживачів. Згодом на основі подкасту з’явилася однойменна книжка Новелли, в якій він детально розглядає особливості людського сприйняття, здатні «замилити око», і підказує, як з допомогою інструментів скептицизму розвинути у собі наукове мислення. Пропонуємо 10 порад з однойменної книжки для щоденного тренування критичного мислення.

1. Прийміть той факт, що всі помиляються, і ви —  теж.

Навіть аргумент «бачили на власні очі» не є достатньо переконливим. Річ у тім, що сприйняття довколишнього світу —  це не щось стале, це активний конструктивний процес. Наш мозок, приймаючи тисячі сигналів з сітківки та рецепторів, обробляє їх і на основі раніше «завантаженої» у нього інформації видає нам картинку. Чи може вона не відповідати дійсності, якщо ми стикнулися з чимось небаченим раніше? Авжеж.

 

Чи можуть двоє різних людей по-різному побачити один і той самий об’єкт? Така імовірність є. Тому якщо хочете докопатися до суті, збирайте і порівнюйте інформацію з різних джерел.

2. Враховуйте, що всі ми схильні слабувати на когнітивні біаси та логічні хиби.

Біас (з англ. «упередження, відхилення») —  це загальна назва системних помилок, до яких схильні всі люди і які переважно з’являються, коли ми віддаємо перевагу інтуїції над аналізом. 

 

Читати ще:  НУШ: Кожен крок —  насамперед  про розвиток критичного мислення

 

Скажімо, одним із найпоширеніших є біас підтвердження —  тенденція до селективного запам’ятовування інформації, яка підтримує наратив. Простіше кажучи, маючи певне переконання (наприклад, що автомобілі на єврономерах частіше спричиняють ДТП), ми будемо звертати увагу на кожне повідомлення про аварію, спричинену «євробляхою» (адже це підтримує наш наратив) і геть не зважатимемо на автотрощі, які спричинили машини на українських номерах (хоча статистично їх, вочевидь, буде значно більше).

3. Усвідомлюйте, як ми мислимо, і намагатися уникати поширених помилок

Хороша новина полягає в тому, що з біасами можна і треба боротися —  чи, принаймні, «упізнавати» їх і старатися не враховувати, коли проводите певні дослідження чи робите якісь висновки. Коґнітивні хиби та біаси може трохи пом’якшувати явище метапізнання — просто кажучи, мислення про мислення. Власне, скептицизм як і є тим «тренажером», який допомагає вправлятися у ньому.

4. Сперечайтеся

Вміння сперечатись —  одна з найпотрібніших звичок для розвитку критичного мислення. Не бійтеся ставити під сумніви твердження авторитетів (примітка: тільки якщо вони не мають належного експериментального підтвердження, визнаного науковою спільнотою). Не ведіться на «це відомо давно» чи «так робили завжди» —  апеляція до давнини є однією з найпоширеніших логічних хиб. 

 

А головне —  не уникайте обміну аргументами та контраргументами.

 

Стівен Новелла узагалі радить, коли ви хочете більше дізнатися про якусь симпатичну вам ідею, почати з вивчення позиції її опонентів. Адже саме вони можуть вказати на якісь суперечності у ній (або ж навпаки, їхні аргументи виявляться надто слабкими й ненауковими).

5. Сприймайте себе так само як і сприймаєте інших

Існує тенденція прикладати принципи скептичного пізнання до інших людей, а не до себе самого (чи принаймні до себе ми схильні прикладати їх менш ретельно). Хибні не тільки спогади інших людей — наші власні також неточні. Не тільки всі навколо нас постійно переоцінюють свої знання —  ми своє також переоцінюємо. Ефект Данінга-Крюгера стосується кожного з нас, адже жодна людина не є компетентною у всьому. Майте це на увазі.

6. Не будьте зарозумілими

Надто ж якщо займаєтеся наукою. Стів Новелла зізнається, що вважає зарозумілість типовою рисою псевдонауки загалом. Якщо ви думаєте, що саме ви — той геній, котрий зламає закони фізики, перепише підручники і досягне успіху там, де тисячі до нього зазнали поразки, — ви маєте бути вельми певним своїх знань. Натомість часто-густо гучні заяви виявляються заснованими суто на інтуїції та надмірній самовпевненості їхніх авторів і не знаходять наукового підтвердження.

 

Читати ще: Книжки без слів: розвиваємо критичне мислення і фантазію в дітей

7. Майте на увазі: ще жодна конспірологічна або ж теорія змови не знайшла підтвердження

Від тієї, яка запевняє, що американці ніколи не висаджувалися на місяць, до тієї, яка вважає 9/11 підстроєним адміністрацією Буша. Віра у подібні речі може бути спокусливою, а пошук аномалій, які змушують сумніватися в офіційній версії, захопливим, але, якщо копнути глибше, кожна аномалія знаходить логічне пояснення, а от відповіді на те, як сотні тисяч людей, буцімто залучених до змови, зуміли зберегти її в секреті й жодного разу не проколотися, ніхто не може дати.

8. Помічайте маніпуляції і рішуче відсікайте їх

Засновники фінансових пірамід, які обіцяють легке багатство, знахарі й ворожки, які використовують техніку холодного читання, видаючи її за телепатію, маркетологи, які ставлять ціни типу 1999, знаючи, що наш мозок «чіпляється» за крайню зліва цифру —  усі вони так чи інакше намагаються вас ошукати. А ви ж не хочете бути ошуканими?

9. Регулярно проводьте фактчекінг

 Для цього існує кілька простих правил: відстежувати інформацію до першоджерела, шукати різні джерела та позиції, простежувати дискусію від початку до кінця, звірятися з іншими людьми, яких ви поважаєте і які мають належний досвід, не приймати відразу ж першу відповідь чи відповідь, бажану для вас.

10. Отримавши підтверджені докази, не бійтеся вписувати їх у свою свідомість

Так, наприклад, журналіст Марк Лайнас, який починав у таборі противників ГМО, зрештою дійшов до висновку, що генно модифіковані продукти безпечні. Бо спроможність змінити свою позицію щодо певного питання на основі нового, науково підтвердженого знання —  це не легковажність, а ознака тверезого критичного світосприйняття.

 

Матеріал створений у співпраці

 

Купити книжку

 

Оригінал статті на Suspilne: «Путівник Усесвітом для скептиків»: 10 порад для критичного мислення

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

“Свій серед своїх”)) Флешмоб від Наталії Дев’ятко.

Ідея флешмобу #свої належить Наталії Дев’ятко, а запросила мене взяти участь Інна Камікадз. Правда, мені довелося трохи поламати голову над тим, як же краще буде розповісти про своїх читачів.

У мене на сьогодні на

Флешмоб #свої

Дякую любій письменниці Наталія Девятко (Natalia Devyatko), що започаткувала цей флешмоб. 

Суть флешмобу у тому, щоб автор розповів про своїх читачів. Які вони? Що саме цінують у його творах? Чому для них це важливо?

Наприкінці

Новини, подарунок та анонс

“Спіймати шахрая” добігає свого завершення – новина перша. Це була дуже крута авнтюрна історія, і хто ще не придбв передплату раджу робити це зараз, бо вже за кілька днів книга здорожчає.

“Стокгольмський синдром”

Запрошую!!!

Доброго всім часу доби. На годиннику 03:29 коли я це пишу вам… такий собі лист…. запрошую всіх переглянути нову книгу “Чорний кінь”. Перша глава опулікована. Має мій рекорд 10,000 слів. Ба навіть більше. Спойлерів робити не

Українська книжка здобула срібло на конкурсі European Design Award 2021

Творча майстерня «Аґрафка» здобула срібло на цьогорічному конкурсі комунікаційного дизайну European Design Award. Нагороду присудили за дизайн книжки «Куди і звідки» Романи Романишин та

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"