Психологи виступили проти розповсюдження «дитячої» книжки про вбивства дітей на війні

Психологи виступили проти розповсюдження «дитячої» книжки про вбивства дітей на війні

Національна психологічна асоціація склала лист-рецензію на книжку The War: the Children who will Never Get to Read Books, що вийшла у видавництві «Моя книжкова полиця», та не рекомендувала її для читання дітьми як з України, так і з інших країн. Її опублікували на сайті асоціації.

 

The War: the Children who will Never Get to Read Books («Війна: діти, які більше ніколи не читатимуть книжок») — книжка видавництва «Моя книжкова полиця». Авторка — Марія Сердюк, ілюстраторка — Тетяна Калюжна.

 

«Тринадцять історій дітей, які загинули від куль, ракет і снарядів російської армії. Діти, які більше ніколи не читатимуть книжок», — зазначають в анотації.

 

 

 

На сторінці видавництва повідомляють, що книжку розповсюджуватимуть на європейських читачів, для українського ринку вона буде недоступною «принаймні до перемоги»,  проте видавчиня Наталя Мосьпан у своєму дописі зазначає, що «зробить все, щоб книжка “Війна. Діти, які вже ніколи не читатимуть книжок” вийшла українською, німецькою, італійською, англійською, польською та всіма мовами світу».

 

У висновку психологів про видання ідеться про те, що через особливості сприйняття дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, вони не завжди можуть відрізнити реальні та контент-переживання, що спричинить подальшу неспроможність відрізнити чужу травму від власної.

 

«Навряд чи малі діти 3-7 років зрозуміють сенс того, про що вони читатимуть або про що їм читатимуть дорослі – тобто тих жахіть, про які йдеться в книжці. Насамперед діти будуть відчувати тривогу, роздратованість, злість і ненависть до батьків, які їм будуть це читати. З великою ймовірністю діти також відчуватимуть агресію, яка може бути спрямована не проти «абстрактних» далеких росіян, як того хоче автор книжки, а проти інших дітей, яких можуть віктимізувати, даючи прізвиська «росіянин», — наголосили в рецензії.

 

Національна психологічна асоціація повідомляє, що діти, травмовані війною, піддаються ретравматизації при перегляді подібного контенту, наслідком чого може стати розвиток ПТСР. 

 

«Якщо ми говоримо, що книга спрямована на інформованість дітей, які не перебували у зоні бойових дій (зокрема дітей з інших країн), про війну, то ми маємо знати, що діти мають природну егоцентричну схильність, яка унеможливлює розуміння того, що ситуація, яка сталася десь далеко, з іншими, зокрема з дітьми зі сторінок книги, не зашкодить і їм», — ідеться у рецензії психологів. 

 

Також психологічна асоціація звертає увагу на те, що особливістю сприйняття дітей є підвищена вікова сензитивність (міра чутливості), тобто дитина з поки що не розвинутим критичним мисленням може сприйняти побачене як норму, що вплине зниження порогу чутливості до жорстокості.

 

Також психологи зазначають, що викладу матеріалу бракує метафоричності, яка полегшує сприйняття дітьми історії: «Сам виклад контенту книжки має форму уривків з інформаційної стрічки новин, а не розповіді, вірша, казки – того, що можуть сприйняти діти до 10 років. Історії, що представленні у “книжці”, розірвані, не мають головної думки, яку могли б зрозуміти маленькі діти».

 

У висновку йдеться, що у колишньому Радянському Союзі, а зараз у росії та ОРДЛО, дітей знайомлять з контекстами війни, романтизують і сакралізують війну, починаючи з дошкільного віку. 

 

«Це не лише дитячі свята, на яких діти декламують вірші про війну, а й перегляд ними під наглядом дорослого картинок, фото, на яких зображені страждання (поранення, стікання кров’ю, тортури) людей різного віку, а також різні перфоманси, в яких діти виступають у ролях як жертви війни… Базове відчуття довіри до світу, яке надалі є фундаментом стресостійкості не сформоване в дитинстві. А формування такої бездушної, нерозумної людини починається з розгойдування емоційної сфери дитини в дошкільному віці, з читання дорослими книжок про війну, зі споглядання картинок, які містять образи руйнування тіла та смерті людини», — наголошують у рецензії.

 

На думку психологів, читання або перегляд книжки The War: the Children who will Never Get to Read Books дитиною є насильницьким внесенням у її голову настановлення про жахливий світ, про припустимість таких злочинів серед людей.

 

Відтак у висновку йдеться, що видання цієї книжки іншими мовами світу, її поширення та продаж уже надрукованих примірників є неможливими, оскільки це матиме негативний вплив на психіку дитини.

 

Повний висновок НПА можна прочитати за посиланням.

 

Рецензентками книжки стали Олена Вознесенська, кандидатка психологічних наук, Єлизавета Давоян, докторка філософії (PhD) з психології, психологиня психоаналітичного спрямування, дитяча психологиня, Дар’я Кирилова, психологиня психоаналітичного спрямування, дитяча та сімейна психологиня, Ганна Красіна, докторка філософії з педагогіки (PhD), психологиня кататимноімагінативного спрямування, Тетяна Маруда, практична психологиня, дитяча та сімейна психологиня, спеціалістка з роботи з горем та втратою, членкиня української та європейської асоціацій транзакційного аналізу, Лідія Чорна, кандидатка психологічних наук, завідувачка лабораторії психології малих груп та міжгрупових відносин ІСПП НАПН України.

 

Дитяча і сімейна психологиня та письменниця Світлана Ройз у своєму фейсбуці також зазначила, що «усе, що публікується людьми, що вміють працювати словом і емоціями, зі стану гострої травми — провокує вторинну травматизацію у читачів, слухачів, глядачів. Ми всі зараз тою чи іншою мірою в стані травматизації. Саме ця книжка, про яку йдеться, – травмує. І точно не для дітей. Там немає дитячої вікової категорії взагалі».

 

Видавчиня Наталя Мосьпан на своїй сторінці у фейсбук зазначила у відповідь на рецензію: «Боротьба з невиданою книжкою триває. Отримали рецензію, текст якої в кілька разів довший за текст самої книги.  “Вважаємо що друк будь-якими мовами є неможливим”. Цю б енергію, та в правильне русло».

 

Як відомо, у Грузії вийшла антивоєнна дитяча книжка.

 

 

Чільне фото: Моя книжкова полиця

Оригінал статті на Suspilne: Психологи виступили проти розповсюдження «дитячої» книжки про вбивства дітей на війні

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Добрі поради від Всесвіту.

Добрий вечір, мої любі!

 Слава Україні дорогі читачі й колеги

Вітаю усіх, Сьогодні я виклала ще один розділ книги

Покликання або Добрі Поради від Всесвіту 

 і на який ви чекали. Трішки смакоти у блозі для тих

86% діячів культури очікують збільшення популярності української культури у світі

72% українських культурних діячів передбачають збільшення патріотичного ухилу в культурі всередині країни внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Про це свідчать результа

«Гра на вибування»: презентація книги відомого письменника у Чернівцях зібрала повну…

У Чернівцях 12 травня відбулася презентація книги «Гра на вибування» відомого публіциста, перекладача, письменника та критика Олександра Бойченка.

Захід зібрав повну залу Літературного целанівського

Моє Ца прогресивні домогосподарки

Пишуть багато про цільову аудиторію. Мені хочеться бачити такою прогресивних домогосподарок. Не тих, що посудомийки, а ті що люблять свого чоловіка усією душею. Знають, як йому важко приходиться на роботі й у захисті батьківщини.

Остання знижка на передплату Грішна

Любі мої, історія Вара і Єви в книжці “Грішна” доходить до свого завершення. Через днів п’ять буде фінал, тому продаж на деякий час (редегування) зупиниться. 

Не пропустить можливість купити зараз по заниженній

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"