Про Мустафу Джемілєва знімуть фільм за сценарієм Михайла Бриниха 

Про Мустафу Джемілєва знімуть фільм за сценарієм Михайла Бриниха 

В Україні тривають зйомки ігрового фільму «Киснева станція», який розповість про один із переламних епізодів у житті Мустафи Джемілєва. Про це повідомила Читомо творча група проєкту.

У фільмі «Киснева станція» йдеться про події літа 1980-го року. Мустафа Джемілєв відбуває чотирирічне заслання у якутському селищі Зирянка, де працює на кисневій станції. Щодня він наповнює киснем іржаві балони й котить їх на причал. Це монотонна та виснажлива робота, і в ній він уподібнюється до міфологічного Сізіфа. Сізіф тут – радянський дисидент, який продовжує боротьбу у безнадійній ситуації.

Це вже другий повнометражний фільм Івана Тимченка. Оператором виступив Томас Стоковскі, а композитором Джун Міяке, який працював над музикою до фільмів Віма Вендерса та Олівера Стоуна. Роль Мустафи Джемілєва виконає актор Борис Орлов. Сценарій створив відомий український письменник Михайло Бриних.

«В історії Мустафи Джемілєва мене зацікавила саме ось ця міфологічна, екзистенційна проблематика. Колись Альбер Камю намагався відповісти на запитання: чи може Сізіф бути щасливий? В яку саме мить Сізіф здатен відчути і зрозуміти, що таке щастя? Власне, сценарій фільму «Киснева станція» і почався як спроба знайти відповідь на це питання — завдяки життєвому прикладу Мустафи Джемілєва», – розповідає сценарист.

Робота над проєктом почалася п’ять років тому після знайомства творчої групи особисто з Мустафою Джемілєвим. Протягом року тривали інтерв’ю, в яких Джемілєв докладно розповідав про своє життя, свою боротьбу, друзів і ворогів. Цінними були також спогади дружини Мустафи Джемілєва, пані Сафінар. 

Іван Тимченко, режисер фільму, відзначає: «Про що цей фільм? Про сильну внутрішню свободу. Але водночас — це й історія кохання, бо як інакше? Починалося все навіть не з ідеї, а з доволі болісного усвідомлення, що українці небагато знають про боротьбу кримськотатарського народу за своє право повернутися на рідну землю, і про те, хто такий Мустафа Джемілєв. Сьогодні це дуже актуальна для нас історія, і це історія перемоги, яка надихає. Так, у нас зараз недостатньо військової потуги, щоб змусити Росію забратися геть з окупованих українських територій, але от саме ця модель поведінки, модель опору, яку обрав свого часу Мустафа Джемілєв, – це те, чого Росія та всі інші тоталітарні країни бояться найбільше».  

 

Разом з тим, Світлана Соловйова, продюсерка фільму, розповіла, що кінострічка вже на стадії підготовки стала своєрідним лакмусовим папірцем, який показав актуальні нині проблеми сприйняття трагедії кримськотатарського народу у світі: «У нас багато хто вважає, ніби за кордоном всі все знають про трагедію кримських татар і про боротьбу Мустафи Джемілєва. Навіть у процесі пошуку партнерів для цього проєкту я переконалася, що питання окупованих територій для багатьох наших сусідів, на жаль, – незручні й неприємні, бо всі вони мають взаємини з Росією і не хочуть їх втратити, хоч що б вони декларували. У нашому фільмі ми, принаймні, можемо називати речі своїми іменами, бо добро і зло таки мають свої імена»

 

Наразі зйомки тривають на різних локаціях у Києві, а також плануються й в інших регіонах України. Творча команда планує завершити знімальний процес до осені 2021 року, а навесні 2022 показати фільм на фестивалях.

 

Українські глядачі побачать «Кисневу станцію» вже наприкінці 2022 року. 

 

Стрічка  створюється  за підтримки Державного агентства України з питань кіно і Міністерства культури та інформаційної політики України.

 

Раніше повідомлялося, що у вільному доступі з’явився український пригодницький фільм-фентезі «Сторожова застава».

 

Оригінал статті на Suspilne: Про Мустафу Джемілєва знімуть фільм за сценарієм Михайла Бриниха 

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

90-ті, нульові й непокаране зло у романі «Хазяїн» Маркіяна Камиша

Маркіян Камиш — добре відомий читацькій спільноті як сталкер і автор романів про Чорнобильську зону. У його новій книзі «Хазяїн» не буде Чорнобиля, але будуть ландшафти української Півн

У Харкові перейменували вулиці на честь Семенка, Йогансена й Ушкалова

У Харкові перейменують 48 вулиць та 3 станції метрополітену. Про це повідомили на сайті Харківської міської обласної адміністрації.
На мапі Харкова будуть зокрема такі вулиці:

 вул. Гр

У Києві музей Булґакова знову облили червоною фарбою

19 липня будівлю Київського літературно-меморіального музею Булґакова облили червоною фарбою. Про це музей повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Замість поваги до закону, участі у грома

Завдяки проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати 20 тисяч книжок

У межах всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати близько 20 тисяч книжок для поповнення бібліотек та створення мобільних книжкових куточків у 6 деокупованих

У Мелітополі росіяни незаконно утримують журналістку Ірину Левченко

Журналістку з Мелітополя Ірину Левченко незаконно утримують в одній з катівень у місті. Про це повідомило медіа «Новини Приазовʼя».
За словами сестри журналістки Олени Руденко, Ірину дв

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"