Проза дебютанток: кохання, еміграція та суперечки з богом 

Проза дебютанток: кохання, еміграція та суперечки з богом 

Після матеріалу «З першої спроби: дебютна українська проза», до якого увійшли твори письменників, вирішили зберегти гендерну рівновагу й створити добірку, присвячену романам авторок-дебютанток. 

Протягом 2022 року жіночий голос в українській прозі, здається, не став слабшим. Навіть навпаки. Якщо подивитись на перелік фіналістів премії «Книга року ВВС», то з п’яти книжок, що увійшли до короткого списку, три написали саме прозаїкині. 

Нові художні твори представили Ірен Роздобудько, Ірена Карпа, Ксенія Фукс, Таня П’янкова, Поліна Кулакова, Анастасія Нікуліна. Та й дебюти письменниць не обмежуються книжками, які розглядаються у нашому матеріалі. Згадаймо хоча б «Кульбабу» Квітки Налади чи «Стилет волі» Ольги Лавриченко. Різножанрові, такі, що порушують широке коло тем, – прозові твори українських авторок продовжують давати читачу великий вибір, що само по собі прекрасно.   

Гіркі апельсини

Марина Манченко. Гіркі апельсини. – Київ.: Темпора, 2022

Перша книжка Марини Манченко, яка, здається, до того не мала літературного досвіду, – це роман в оповіданнях. Твір про складне життя українців за кордоном, зокрема на Сицилії, побудований так, що певні персонажі мандрують з однієї частини книжки до іншої. Іноді у такий спосіб зшити оповідання у цілісне тло авторці вдається, іноді – не дуже. Та й вибір персонажів, яких читач несподівано зустрічатиме у текстах вже в інших містах і за інших обставин, теж не завжди зрозумілий і виправданий. Згадане вище дещо шкодить сприйняттю твору як, власне, роману, але не применшує якості оповідань. Вони у Марини Манченко вийшли захопливими, емоційно напруженими, такими, що викликають емпатію до персонажів. 

 

Книжка має п’ять частин і починається з історії про Марка, який приїхав на Сицилію на навчання-практику з виноробства. Чоловік мешкає у колоритної італійки сеньйори Феррари й зближується з нею, аж настільки, що покірливо їсть варені прісні овочі, які старенька готує для пожильця, турбуючись про його здоров’я. У Марка є друзі, з якими разом він п’є вино та відпочиває: угорець Нестор та італієць Паоло.

 

Якось на пляжі містечка Портамаре наш герой знайомиться з українкою – привабливою й трохи загадковою Алісою. Разом вони переживуть дивовижну пригоду й матимуть швидкоплинний роман, після чого Аліса зникне. Наступного разу читач зустріне цю героїню через два оповідання. Аліса стане гостею підлітка Франческо та його бабусі, у яких винайме житло у містечку Ізола. Українка допоможе хлопцю розібратись з його ставленням до світу та людей, дасть надію на дружбу, але знову втече. І вже в останньому оповіданні дізнаємось, що Аліса свого часу стала жертвою візових шахраїв, потрапила у небезпечну пригоду з чиновником-корупціонером, а тому змушена постійно змінювати місце проживання. Та навіть не це бентежить її найбільше. Знайти та прийняти себе, припинити підлаштовуватись під обставини та інших людей – ось чого прагнутиме героїня книжки. 

 

Ще у двох оповіданнях з’являються персонажі так чи інакше пов’язані з Алісою: студентські подруги чи угорець Нестор з найпершої історії книжки. У цих частинах твору авторка розповідає про спроби українок знайти своє місце на чужині. Хтось тяжко працює і вчиться, хтось знаходить чоловіка, але жоден шлях не є легким. 

Купити книжку.

Її порожні місця

Анна Грувер. Її порожні місця. – Львів.: Видавництво Старого Лева. 2022  

На нашу думку, один з найяскравіших літературних дебютів 2022 року. Роман виважений в плані форми й сюжету та вистражданий у сенсі тематики, яка для авторки у дечому є автобіографічною. Будь-який поважний критик скаже, що не годиться у 21 сторіччі ототожнювати когось із героїв художнього твору з його автором чи авторкою. Але у випадку книжки «Її порожні місця» важливо хоч трохи знати про Анну Грувер, щоб розуміти, звідки у її книжці стільки душевного болю й прагнення його затамувати. Поетка, перекладачка, Анна народилась у Донецьку. Через російське вторгнення 2014 року була змушена покинути рідне місто. З вирваним корінням важко «прийнятись» на новому місці, як і певний час складно було пробитись з власною мистецькою рефлексією цієї проблеми  крізь нав’язливі намагання інших «зрозуміти Донбас». Вихід роману Анни Грувер під час вже повномасштабної війни показав, як питання регіональне може перерости в національне й навіть у загальнолюдське.    

 

Якщо переходити до конкретики, то роман «Її порожні місця» – історія про майже п’ятнадцятирічну Анну Дерман. Підліткою разом із дідусем, який виховував дівчину змалечку, Анна залишає Донецьк. Тепер це місто живе у її спогадах – теплих, бо там вона мала чи не єдиного доброго друга, болісних, адже зазнала психологічного та сексуального насилля від вчителя музики.

 

Що можна забрати із собою, коли тікаєш? Крім тривоги та валізки. Образ вигаданої подруги, який оживатиме на сторінках її щоденника – дівчини, яка жила під час Другої світової війни – Сари Берг. Вже в іншому місті, покинувши школу й остаточно зіпсувавши стосунки із дідусем, Анна шукатиме сліди Сари, щоб з’ясувати лише одне – де ж знаходиться її сховок, той загадковий Човен, який допомагає долати життєві труднощі. 

 

Поступово роман-дорослішання набуватиме рис пригодницьких і ледь не детективних. Анні вдасться дізнатись правду про Сару, переживши чимало зустрічей з неординарними людьми, навчившись відпускати минуле, щоб мати змогу побачити майбутнє. 

Купити книжку.

Перед очима

Міла Смолярова. Перед очима. – Київ.: Темпора, 2022

Збірка новел «Перед очима» Міли Смолярової, донедавна студентки програми Litosvita з письменницької майстерності, – дебют, який було цікаво читати, але важко рецензувати. Чому? Бо не хочеться злякати магію, що є у тексті. Кожна новела збірки – це химерне плетиво реальності та сновидінь, буденності й марень, які може викликати її задушливість, або самотність, або депресія, або біль втрати… Але магія творів Смолярової полягає в іншому, а саме у майже відчутній на дотик кропіткій роботі над текстом.

 

Ось у неї в руках чарівна паличка, але патронус не вичаровується. Ще помах, ще, аж поки заклинання не починає працювати, а літери – складатись в оповіді, що за естетикою й стилістикою ближчі до американського постмодернізму 1990-х років, ніж до світу Гаррі Поттера. 

 

Отже, вісім новел. «Білі плями» – про нікчемне життя і втечу від нього у сни, про умовність поняття «реальність» та жорстоку іронію долі, з якою вона може справджувати наші мрії. «де я все загубив» – про русалок, які здатні повернути померлих, але насправді показують лиш невідворотність смерті. «Таксист» – про маски, які люди носять щодня й Харона, який у кожного свій. Потім «АРАБАТКА», що є справжнім кривавим горором про людожерів. За нею йде новела «Сусіди» про горе, що засліплює. «У святому колі», героїня якого має мало років, але багато страждань, письменниця досягає емоційного піка ледь не всієї збірки. «Єва все виправить» – про розчарування від життя, яке не прикрасиш за допомогою комп’ютерної програми. І нарешті – «КРАСУНЯ МОЯ, або Вони кохались», оповідання про любов, за ідилічністю якого теж ховаються рани. Втім, не виключно, що для наступного читача теми новел Міли Смолярової будуть іншими. І це ще один плюс збірки «Перед очима», бо багатозначність тексту, його потенціал до різних трактувань – ознака талановито написаного твору.   

Купити книжку.

Вілла Анемона

Галина Петросаняк. Вілла Анемона. – Чернівці.: Книги – XXI, 2021

Як це було в нашому попередньому матеріалі, додаємо до добірки книжку, що вийшла наприкінці 2021 року. Тим більше Галина Петросаняк є відомою поетесою та авторкою оповідань. «Віллою Анемона», що за жанром більше нагадує повість, ніж роман, письменниця вправляється у великій прозі. Твір Петросаняк вийшов дуже контроверсійним. Проста за формою – лінійна оповідь з вкрапленням листів матері головної героїні, з невигадливим сюжетом, що розвивається навколо трудової емігрантки Рути Маковій, яка працює у Швейцарії, книжка порушує питання свободи вибору людини. «Думаю, що коли ми занадто наполягаємо на своїй свободі, відкидаючи всі обтяжливі обмеження, то увесь світ і життя в нім повністю втрачають сенс», – міркує Рута. Ця думка могла б знайти у читача підтримку, якби не причина її виникнення.

 

За сюжетом Рута опиняється на роботі в приватному центрі, що надає послугу з асистованого суїциду, офіційно дозволеного у Швейцарії. Спочатку жінка не розуміє, що відбувається на тихій віллі, а коли здогадується, то різко засуджує можливість вибору, до якого часто вдаються смертельно хворі люди, які не бажають мучити ані себе, ані своїх близьких.

 

Рута, на яку в Україні чекає донька, несподівано зустрічає на роботі кохання. 52-річний Томас має рак на вже невиліковній стадії. Він самотній і втомлений безрезультатною боротьбою з недугою. Тому вирішує піти з життя. Кохання стає несподіванкою для них обох. Рут вмовляє Томаса відмовитись від суїциду. Разом вони проводять ще кілька місяців до смерті Томаса. 

 

Людині не релігійній, яка не може прийняти вислів на кшталт «без страждань неможливе очищення», ба більше – на власні очі бачила смерть і розуміє, що рішення піти із життя потребує неабиякої сили духу, важко пристати на романтизацію мук й захоплення коханням як всепереможним дивом. Власне, якоїсь миті в тексті, що має цікаві лінії, наприклад, у листах матері Рути, і які б можна було розвинути більше й глибше, стає забагато інфантильності. Що ж до фіналу твору, то він аж ніяк не свідчить про переконливість поглядів Рути, скоріше про те, що героїнею керував самообман, породжений прагненням щастя. А воно часто буває доволі егоїстичним. 

Купити книжку.

Оригінал статті на Suspilne: Проза дебютанток: кохання, еміграція та суперечки з богом 

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

За 11 місяців повномасштабної війни росія скоїла понад 470 злочинів проти ЗМІ

Протягом 11 місяців повномасштабної війни Росія вчинила 477 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Про це свідчать дані моніторингу Інституту масової інформації.
 
Протягом січн

Андрій Любка та Євген Лір отримали нагороду від Залужного «За сприяння війську»

Головнокомандувач ЗС України Валерій Залужний нагородив письменників Андрія Любку і Євгена Ліра почесними нагрудними знаками «За сприяння війську». Про це вони повідомили у себе на стор

Виходить нова екранізація новели Генрі Джеймса

На Берлінському міжнародному кінофестивалі відбудеться прем’єра стрічки The Beast In The Jungle, знятої за однойменною новелою американо-британського письменника Генрі Джеймса.
 
Над ст

Росія переслідує щонайменше 15 кримських журналістів

Щонайменше 15 журналістів тимчасово окупованого Криму перебувають за ґратами за справами, сфабрикованими за терористичними статтями або статтями про зберігання зброї чи вибухівки. Про ц

У Польщі жінка обікрала бібліотеку на кілька тисяч злотих

У польському місті Жори одна з відвідувачок публічної бібліотеки вкрала книжок на 2000 злотих (понад 17 000 грн). Про це повідомляє портал Gazeta.pl.
 
До поліції міста Жори надійшло де

Перейти до блогу

Нові автори

Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Перейти до "Нові автори"