Перший тур Шевченківської премії-2022. Хто залишився у номінантах, а хто вибув

Перший тур Шевченківської премії-2022. Хто залишився у номінантах, а хто вибув

26 листопада відбувся перший тур конкурсу на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка у 2022 році, на якому члени комісії визначили номінантів, які перейшли до другого туру. Довгий список премії скоротився на 31 претендента. До другого туру перейшли Нікіта Кадан, Роман Балаян, Юрій Іздрик, Аліса Ложкіна, Марія Бурмака, Наталя Ворожбит.

Конкурс Шевченківської премії складається з трьох турів. Кожен раз список номінантів скорочується, оскільки переможці визначаються у третьому турі, зазвичай, їх імена оголошують 9 березня на день народження Шевченка.

Імена тих, хто перейшов у другий тур конкурсу

Номінація “Література”

 1. Роман “Доця”, Тамара Горіха Зерня (“Для мене війна є важливою частиною нашого буття”. Інтерв’ю з Тамарою Горіха Зерня)
 2. Романи “Унія”, “Каїн”, Володимир Єшкілєв.
 3. Збірка”Інші речі”, Юрій Іздрик.
 4. Книга прози “Три лини для Марії”, Сергій Осока.
 5. Книга “Заклятий меч, або Голос крові”, Володимир Аренєв.
 6. Збірка “Оформляндія. Чормет. Ряска”, Маркіян Камиш.
 7. Книги поезій “Вклонитися дереву”, “Сталіна не було”, “Будемо теплом і попелом”, Борис Херсонський.

З номінація вибули 20 претендентів. Їх перелік – тут. Серед них є Микола Тютюнник, Михайло Пасічник, Олесь Воля, Олександр Гордон.

Номінація “Музичне мистецтво”

 1. Альбом “Madrigals”, Олег Шпудейко.
 2. Симфонічний диптих “Революція Гідності”: І частина – Симфонія №7 “Майдан”, II частина – симфонія №8 “Нескорені”, поема “Молитва до Марії”, вірші Т.Г. Шевченка, для сопрано та мішаного хору без супроводу, Кантата “Думи мої”, вірші Т.Г. Шевченка, Олександр Яковчук.
 3. Концерт-колаж, концерт-хрестоматія ”Ковчег Україна”, Ярина Винницька.
 4. Авторський концерт “Ніжно. Тихо. Голосно” із симфонічним оркестром Українського радіо, Марія Бурмака.

З номінації вибули 2 претенденти. Їх перелік – тут.

Номінація “Театральне мистецтво”

 1. Вистава “Шинель” за однойменною п’єсою М.Гоголя Київського національного академічного Молодого театру, Андрій Білоус, Ніна Колеснікова, Усеін Бекіров, Борис Орлов.
 2. Постановка Children of the Night. Androgyne (“Діти ночі: Андрогін”), Катерина Кухар, Олександра Стоянова.
 3. Вистава “Погані дороги”, Тамара Трунова, Наталя Ворожбит, Юрій Ларіонов, Андрій Ісаєнко, Валерія Ходос.
 4. Вистава “Пер Гюнт” за п’єсою Генріка Ібсена Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, Іван Уривський, Петро Богомазов, Остап Ступка, Олександр Форманчук.

У номінації всі перейшли у другий тур.

Номінація “Кіномистецтво”

 1. Повнометражний ігровий фільм “Ми є… Ми поруч”, Роман Балаян (Як Роман Балаян обдурив глядачів. Інтерв’ю з творцями фільму “Ми є Ми поруч” та “Він реабілітував наше кіно”. Юрій Макаров про Романа Балаяна)
 2. Фільм “Стоп-Земля”, Катерина Горностай (У чому успіх фільму про підлітків “Стоп-Земля”. Інтерв’ю з режисеркою Катериною Горностай)
 3. Головна роль у фільмі “Брама”, “Мої думки тихі”, “Казка старого мельника”, Ірма Вітовська-Ванца.
 4. Документальний фільм “Цей дощ ніколи не скінчиться”, Аліна Горлова (В Іраку могли знімати більше, ніж в Україні. Інтерв’ю з Горловою та Режисерка фільму “Цей дощ ніколи не скінчиться”: На війну можна дивитися інакше).

Вибув один претендент – Григорій Гришкан, який зіграв головну роль у фільмі “До щастя”.

Номінація “Візуальні мистецтва”

 1. Портрети із серії скульптурних робіт “Мої односельчани”, Іван Микитюк.
 2. Виставковий проект “СУЧАСНА АРХАЇКА”, Петро Антип.
 3. Персональна виставка “Камінь б’є камінь”, Микита Кадан.
 4. Інсталяція “Крила”, Тіберій Сільваші.
 5. Вибули троє претендентів: Сергій Пущенко з книжково-мистецьким проєктом “Фронтовий кобзар”, Олег Пінчук з пам’ятником Тарасу Григоровичу Шевченку у місті Флоренції та Оксана Одайник з проєктом “Голос і живопис. “Енергія Кундаліні”.

Номінація “Публіцистика, журналістика”

 1. Книга “Ласощі для Медора”, Андрій Бондар.
 2. Книга “Сізіф XX. Книжка vs політика”, Костянтин Родик.
 3. Книга “Лексикон націоналіста та інші есеї”, Микола Рябчук.

Вибули восьмеро претендентів та претенденток – їх імена за посиланням.

Номінація “Літературознавство і мистецтвознавство”

 1. Книги “Українські художники: з відлиги до Незалежності” (кн.1, кн.2), “Нова українська скульптура”, Галина Скляренко.
 2. Виставковий проект “Олександр Богомазов: творча лабораторія”, Олена Кашуба-Вольвач.
 3. Книга “Лицарі голодного ренесансу”, Дмитро Горбачов.
 4. Цикл статей “Переосмислюючи Павла Тичину – переосмислюючи український модернізм”, Григорій Грабович.
 5. Книга “Перманентна революція. Мистецтво України ХХ – початку ХХІ ст.” (2019 р., в-во “ArtHuss”, м.Київ), Аліса Ложкіна.
 6. Книга “Читаючи, перечитуючи…Літературознавчі статті, портрети, роздуми”, Микола Ільницький.
 7. Книжка “Двійник. Про природу дублювання і множинності”, Тарас Лютий.
 8. Книга “Образний світ Георгія Нарбута і творення українського бренду”, Мирослава Мудрак.
 9. Книга “Вінець і вирій українського бароко. Сім наближень до Григорія Сковороди”, Назар Федорак.

Жоден претендент не вибув з номінації.

Що відомо

 • Шевченківська премія — найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Премію вручають із 1961 року до Дня народження Тараса Шевченка (9 березня).
 • У 2019 – 2020 році премію “перезавантажили”: оновився склад комітету, критерії відбору лауреатів, змінився дизайн нагороди.
 • Шевченківська премія отримала нагороду світової дизайн-премії Red Dot Award. Це перша премія за бренд, отримана Україною. І це перша в світі культурна інституція, що отримала нагороду за бренд.
 • Юрій Макаров – про номінантів Шевченківської премії-2022: “В передчутті відкриття феноменів”

Читайте більше про лауреатів Шевченківської премії 2021

9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців. Їх імена – за посиланням.

Зокрема, Шевченківську премію у 2021 році в номінації “Література” отримала письменниця Оксана Луцишина за роман “Іван і Феба”.

В інтерв’ю Суспільне Культура вона розказала про своє ставлення до найвищої мистецької нагороди України; як трактує короткий список, в якому опинилася; чому для неї важливо бути першою жінкою письменницею-лауреаткою із Закарпаття та чи пов’язує вона себе з традицією закарпатського художнього письма.

Наталія Рудюк – художниця по костюмах, яка вже понад 40 років працює у театрі імені Франка. У 2021 році вона разом із режисером-постановником Сергієм Маслобойщиковим та композитором і актором Олександром Бегмою отримала Шевченківську премію у номінації “Театральне мистецтво” за виставу “Verba”, поставлену за мотивами драми-феєрії Лесі Українки. Читайте інтерв’ю з нею: “Перші ескізи до спектаклю “Verba” зрозуміли не всі”

У номінації “Візуальне мистецтво” нагороду отримав художник Борис Михайлов з проєктом “Випробовування смертю”, який експонується і як фотоінсталяція, і як відеопроєкція. Павел Гудімов у ефірі Радіо Культура розповів про творчість художника.

Оригінал статті на Читомо: Перший тур Шевченківської премії-2022. Хто залишився у номінантах, а хто вибув

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Чернігові відтепер є вулиці Олени Пчілки і Левка Лук’яненка

Депутати Чернігівської міської ради проголосували за перейменування 35 вулиць і провулків у місті. Про це повідомило інтернет-видання «Сіверщина».
Відтепер у місті з’явилися вулиці на ч

У Харкові пропонують назвати одну зі станцій метро на честь Василя Стуса

Активісти проєкту «Деколонізація. Україна» запропонували нові назви для п’яти станцій харківського метрополітену. Про це повідомили на фейсбук-сторінці проєкту.
Серед запропонованих пер

У червні в Україні зафіксували 13 випадків порушення свободи слова

У червні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 13 випадків порушень свободи слова, відповідальність за 2 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного монітор

«Щиро — автор»: як українські письменники зберігають автографи колег

Деякі люди цінують книжки не лише через їхній зміст і наповнення важливою або цікавою інформацією, а визнають видання як мистецький артефакт. Часто ключову роль в особливому  сприйнятті

Фестиваль «Фронтера» оголосив програму заходів

IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» у Луцьку оголосив програму заходів. Про це повідомляє прес-служба фестивалю.
Фестиваль відбудеться 27-28 липня в Музейному просторі «Око

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"