Перекладацький фестиваль Translatorium і культурна спільнота закликають змінити комітет премії Рильського

Перекладацький фестиваль Translatorium і культурна спільнота закликають змінити комітет премії Рильського

Літературно-перекладацький фестиваль Translatorium й членкині ініціативи «Перекладачі в Дії» ініціювали  збір підписів для відкритого листа до держпосадовців та Держкомтелерадіо з проханням змінити результати премії імені Максима Рильського 2023 року. Про це фестиваль повідомив на своїй фейсбук-сторінці.

Перекладачі та організатори фестивалю переконані, що лавреати премії за 2023 рік (ними стали перекладач Дмитро Дроздовський, котрого раніше звинувачували в академічній недоброчесності, та редактор журналу британсько-російського товариства “East-West Review”, перекладач з російської Ендрю Шеппард) «суттєво підважують роль однієї із найдавніших премій в Україні та знецінюють перекладацьку роботу, ставлячи під загрозу тяглість у культурі та довіру до державних інституцій загалом».

 

Переклад збірки віршів дітей з Ірпеня «Ірпінь – мій дім» (видавництво «Саміт-Книга», 2023) представники культурних інституцій вважають виконаним неякісно, з використанням нередагованого машинного варіанту перекладу, а сам текст, на їхню думку, не містить таких перекладацьких викликів, розв’язання яких вартувало  б відзначення премією. Водночас перекладачі зазначають, що збірка «Ірпінь – мій дім» важлива в контексті поширення історичної правди про російсько-українську війну, однак висловлюють сумнів щодо того, що на момент присудження премії вона справді була одним з інструментів промоції української літератури за кордоном.

 

Окрім того, підписанти листа звертають уваго й на видавництво «Саміт-Книга», що друкує книжки російською мовою і відоме невиплатою гонорарів авторам й участю в російських проєктах.

 

Культурні діячі, представники та представниці культурних і академічних інституцій, перекладацьких організацій та незалежні перекладачі й перекладачки закликають Кабмін і Держкомтелерадіо:

 

  • скасувати результати цьогорічної премії через недовіру фахової спільноти;
  • сформувати чіткі критерії та зрозумілу систему оцінювання номінованих доробків;
  • відправити у відставку нинішній склад комітету премії;
  • впровадити прозору процедуру формування комітету премії, щоби він представляв фахове середовище.

 

 «Ми як частина професійної спільноти віримо, що премія імені Максима Рильського може і має відновити свою вагу для українського перекладацтва. А задля цього потрібні дії, спрямовані на її перезавантаження», — наголошують підписанти листа. Серед них Таня Родіонова, Ія Ківа, Ігор Мітров, Назар Розлуцький, Дарина Гладун, Ганна Гнедкова, В’ячеслав Левицький, Ярослава Стріха, Ярина Цимбал, Сергій Осока, Катерина Калитко, Ганна Лелів, Остап Сливинський, Юлія Козловець, Богдан Стасюк, Ірина Славінська та багато інших.

 

Підписати відкритий лист можна за посиланням.

 

Нагадаємо, дискусію щодо лавреатів премії імені Максима Рильського 2023 розпочав науковець, колишній член комітету премії Максим Стріха. Він оприлюднив звернення, де розповів, чому вважає переклад збірки «Ірпінь – мій дім» не вартим премії, та вийшов із комітету. У відповідь Дмитро Дроздовський назвав його заяву «опусом», а текст збірки «аномальним», водночас заперечивши звинувачення у плагіаті. Станом на зараз голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко не підписав рішення комітету з присудження премії імені Максима Рильського за 2023 рік «до з’ясування всіх обставин».

 

 

Чільна ілюстрація: Транслаторіум/Держкомтелерадіо

Оригінал статті на Suspilne: Перекладацький фестиваль Translatorium і культурна спільнота закликають змінити комітет премії Рильського

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

90-ті, нульові й непокаране зло у романі «Хазяїн» Маркіяна Камиша

Маркіян Камиш — добре відомий читацькій спільноті як сталкер і автор романів про Чорнобильську зону. У його новій книзі «Хазяїн» не буде Чорнобиля, але будуть ландшафти української Півн

У Харкові перейменували вулиці на честь Семенка, Йогансена й Ушкалова

У Харкові перейменують 48 вулиць та 3 станції метрополітену. Про це повідомили на сайті Харківської міської обласної адміністрації.
На мапі Харкова будуть зокрема такі вулиці:

 вул. Гр

У Києві музей Булґакова знову облили червоною фарбою

19 липня будівлю Київського літературно-меморіального музею Булґакова облили червоною фарбою. Про це музей повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Замість поваги до закону, участі у грома

Завдяки проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати 20 тисяч книжок

У межах всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати близько 20 тисяч книжок для поповнення бібліотек та створення мобільних книжкових куточків у 6 деокупованих

У Мелітополі росіяни незаконно утримують журналістку Ірину Левченко

Журналістку з Мелітополя Ірину Левченко незаконно утримують в одній з катівень у місті. Про це повідомило медіа «Новини Приазовʼя».
За словами сестри журналістки Олени Руденко, Ірину дв

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"