Остап Вишня та Василь Стус. Дослідники оприлюднили матеріали спецслужб щодо українських митців

Остап Вишня та Василь Стус. Дослідники оприлюднили матеріали спецслужб щодо українських митців

Наукова громадська організація “Центр досліджень визвольного руху” оприлюднила документи спецслужб тоталітарних соціалістичних України, Грузії та колишньої Чехословаччини щодо тридцятьох митців XX століття, за якими слідкували комуністичні режими цих країн.

Як повідомляє пресслужба організації, відповідні документи оприлюднені на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху у колекції “Репресоване мистецтво”.

“Викладена у відкритий доступ інформація розповідає про взаємовідносини представників мистецтва та комуністичної влади в трьох країнах. До архіву потрапили як матеріали про переслідування та утиски, так і задокументовані факти співпраці з репресивними органами”, – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Всупереч естетиці соцреалізму: як українцям повертають пам’ять про витіснене покоління поетів

Зокрема “Центр досліджень визвольного руху” опублікував документи щодо таких українських митців як Остап Вишня, Олександр Довженко, Михайло Бойчук, Лесь Курбас, Опанас Заливаха, Стефанія Шабатура, Микола Глущенко, Василь Стус та Валер’ян Підмогильний.

Остап Вишня та Василь Стус. Дослідники оприлюднили матеріали спецслужб щодо українських митцівЦентр досліджень визвольного руху

Фотографія з матеріалів справи Остапа Вишні (Павла Губенка)

Документи чеської Служби державної безпеки (ŠtB) стосуються справ першого президента Чехії Вацлава Гавела, письменника Мілана Кундери. При цьому серед документів спецслужб комуністичної Грузії – матеріали справ щодо литовсько-грузинського художника Романа Сута та першого президента Грузії Звіада Гамсахурдіа.

“Опубліковані матеріали містять також фото, багато з них публікуються вперше. У підбірці документів зі справи на художника і агента Миколу Глущенка опубліковано копію з альбому з акварельним малюнком Адольфа Гітлера, який той подарував власнику у 1940-му році”, – зазначили дослідники.

Читайте також: У Херсоні Вахтанг Кіпіані презентував свою книгу “Справа Василя Стуса”

Серед оприлюднених документів – також фотографія дружини художника, яка діяла як агентка спецслужб під псевдонімом “Художниця”. В організації підкреслюють, що ці матеріали раніше не були оприлюднені в мережі.

“Також цікавими для дослідників будуть фотографії стеження ŠtB за чеським письменником Міланом Кундерою чи документи про те, як комуністичні спецслужби з метою психологічного тиску на чеського письменника Павела Когоута отруїли його собаку”, – додали в організації.

Остап Вишня та Василь Стус. Дослідники оприлюднили матеріали спецслужб щодо українських митців Архів органів державної безпеки / Центр дослідження визвольних рухів

Фото зовнішнього спостереження за Міланом Кундерою

За допомогою сайту Електронного архіву організації користувачі відтепер можуть формувати колекції документів за власними інтересами у своєму “кошику”. Оприлюднені матеріали лягли в основу онлайн-виставки “Репресоване мистецтво”, яку незабаром мають презентувати у вільному доступі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Оригінал статті на Читомо: Остап Вишня та Василь Стус. Дослідники оприлюднили матеріали спецслужб щодо українських митців

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Відомі переможниці премії Women in Arts-2025

Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
 
Олена Герасим’юк — поетка

Оголосили переможців конкурсу п’єс «Драма.UA»

П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:

«Брідські явищ

У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»

У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по

У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років

2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія

Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"