Орхан Памук каже, що додасть «Тигролови» до свого курсу в Колумбійському університеті

Орхан Памук каже, що додасть «Тигролови» до свого курсу в Колумбійському університеті

Турецький письменник, Нобелівський лавреат з літератури Орхан Памук збирається додати українську літературу до своїх курсів історії світової літератури в Колумбійському університеті Нью-Йорка. Про це він повідомив під час дискусії про російсько-українську війну з Софією Андрухович у межах проєкту Українського PEN «Діалоги про війну».

У розмові також взяла участь культурологиня, наукова редакторка, кураторка у сфері культури й освіти Ольга Муха. 

 

Вона запропонувала додати «Тигроловів» Івана Багряного до курсу Памука в Колумбійському університеті, де той щоосені веде курси з письменницької майстерності та історії світової літератури.

 

 

«Я думаю, що найбільша битва, яку ми зараз ведемо в інтелектуальному полі, — це за власну суб’єктність, політичну, економічну, історичну й культурну. Ми — «чорний лебідь» світу, від якого ніхто нічого не сподівався. Цим ми зачудовуємо, цим вражаємо, цим дратуємо й викликаємо побоювання. Нас не знають. Саме звідси беруться усі ці здивування фактами нашої історії, очевидними для нас, там неймовірними для «зовнішнього спостерігача». Ми все ще сприймаємося через тло «великої російської культури», від якої щось несподівано відбрунькувалось, як не прикро це стверджувати. Я можу підтвердити це тенденційне мислення як серед звичайних європейців чи азійців, так і серед «високочолих інтелектуалів, академіків чи письменників», — розповіла вона в ексклюзивному коментарі Читомо.

 

«Щодо скасування російської культури я маю дуже чітку позицію про fair representation, яка цілковито обеззброює більшість західних інтелектуалів. Я завжди запитую, чого вони навчилися у межах Slavic Studies про польську, чеську, словенську, сербську культури чи літератури. І запитую, чи вони вважають, що баланс справедливо дотриманий. Це змушує їх думати з іншої перспективи», — зазначила вона та додала, що під час розмови із Памуком сталася подібна ситуація.

 

Оскільки автор зазначив, що «можливо, додасть українську літературу до свого університетського курсу», чи з’являться «Тигролови» в програмі Колумбійського університету, стовідсотково невідомо.

 

«Побачимо. Це наша щоденна робота — вихоплювати готові козирі із рукава і адвокатувати щодо «нічого про Україну без українців». Це буде важкий і тривалий шлях, із купою здобутків і втрат, далеко не все вдаватиметься. Але це наша відповідальність моменту, яку неможливо втратити», — підсумувала Муха.

 

Що ж до російської класичної літератури, Памук не забиратиме її з програми: він продовжить викладати Фьодора Достоєвського та Льва Толстого, оскільки ті, за його словами, «не відповідальні за цю [російську-українську] війну. Хоч Толстой критикував російську владу за російсько-турецьку війну 1877-1878 років, а Достоєвський її підтримував, вони обидва чудові письменники»

 

Глядачка розмови, яка запитала про ставлення Памука до російської культури, пропонувала змінити оптику щодо неї: від захоплення величчю до пошуку причин колоніалізму росії в минулому та теперішньому, зокрема і російсько-української війни. Софія Андрухович погодилася з цією позицією. Вона наголосила, що зараз гарна нагода переглянути сприйняття російської культури.

 

Переглянути всю розмову можна за посиланням

 

Нагадаємо, Орхан Памук разом з іншими нобелівськими лавреатами підписав відкритого листа на підтримку українців. Подібну заяву він підписав і як член PEN International.

 

Нещодавно «Тигролови» Івана Багряного від видавництва «Основи» розігрували на благодійному аукціоні для допомоги ЗСУ.

 

Чільна світлина: Osan Kose/AFP

Оригінал статті на Suspilne: Орхан Памук каже, що додасть «Тигролови» до свого курсу в Колумбійському університеті

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Міфи Украіни. Короткий огляд. Богиня Мара

Доброго ранку, любі читачі. Сьогодні у нас дуже особлива богиня.

Мара

Богиня зла, темної ночі, ворожнечі, нічних жахів, смерті.

Несе людям чвари, брехню та хвороби.

Вона – володарка Підземного Світу – Наві, тому

Instagram відновив сторінку Асоціації родин захисників «Азовсталі»

Instagram повернув доступ до сторінки Асоціації родин захисників «Азовсталі» через добу після блокування. Про це повідомила представниця асоціації родин захисників Ганна Науменко.
З кіл

TikTok просуває російський контент попри власну заборону

У TikTok з’являється новий контент для російських користувачів попри заборону самої соцмережі. Про це повідомляють у звіті некомерційної організації Tracking Exposed.
Згідно з політикою

В Ужгороді відкриють ювілейну виставку картин до 75-річчя художника Шандора Балога

Відкриття виставки відбудеться 12 серпня о 15:00 у Закарпатському обласному музеї народної архітектури та побуту.

Шандор Балог народився 13 серпня 1947 року в селі Великі Геївці. У 1965 році закінчив

Українські юристи закликали Зеленського підписати закон про заборону імпорту російських книжок

Українські правники закликали президента України підписати закон 2309-ІХ, що забороняє імпорт книжок з росії та білорусі та передбачає, що в Україні книжки видаватимуть в перекладі укра

Перейти до блогу

Нові автори

Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Перейти до "Нові автори"