Опубліковано тисячу документів спецслужб України, Грузії та колишньої Чехословаччини про митців

Опубліковано тисячу документів спецслужб України, Грузії та колишньої Чехословаччини про митців

Центр досліджень визвольного руху опублікував тисячу документів репресивних спецслужб України, Грузії та колишньої Чехословаччини про тридцятьох митців ХХ століття, які перебували в полі зору комуністичної влади. З кожної з трьох країн представлені архівні матеріали про десятьох культурних діячів у рамках проєкту «Репресоване мистецтво».

Про це повідомляє radiosvoboda.org.

У вільному доступі документи таких українських митців, як Остап Вишня, Олександр Довженко, Михайло Бойчук, Лесь Курбас, Опанас Заливаха, Стефанія Шабатура, Микола Глущенко, Василь Стус, Валер’ян Підмогильний.

Фотографія художника Опанаса Заливахи з архівної кримінальної справи
Фотографія художника Опанаса Заливахи з архівної кримінальної справи

Документи Служби держбезпеки колишньої Чехословаччини (ŠtB) знайомлять зі справами першого президента Чехії Вацлава Гавела, письменника Мілана Кундери. У добірці відкритих матеріалів документи про литовсько-грузинського художника Романа Сута, першого президента Грузії Звіада Гамсахурдіа.

Архівні документи розповідають про відносини представників мистецтва і комуністичної влади у трьох країнах. У справі на художника і агента Миколи Глущенка (у 1926 році був завербований радянською розвідкою – ред.) опубліковано фотографію акварелі з альбому Адольфа Гітлера, подарованого власником Глущенку у 1940 році у Берліні.

Чимало фотографій опубліковані вперше. Серед них фотографія дружини художника Глущенка, також агентки та мисткині під псевдонімом «Художниця», інформує Центр досліджень визвольного руху.

У відкритому доступі тепер фотографії і документи зі справи чеського письменника Мілана Кундери, з яких можна дізнатись, як комуністичні спецслужби з метою психологічного тиску на чеського письменника Павела Когоута отруїли його собаку.

Фото зовнішнього спостереження за Міланом Кундерою
Фото зовнішнього спостереження за Міланом Кундерою
Ще одне таке фото
Ще одне таке фото

Опубліковані документи на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху лягли в основу онлайн-виставки «Репресоване мистецтво», яку презентують незабаром у вільному доступі.

Зараз на сайті вже понад 28 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.

Чільне фото: Остапа Вишні з його справи (надано Центром досліджень визвольного руху)

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Опубліковано тисячу документів спецслужб України, Грузії та колишньої Чехословаччини про митців

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

На 83-му році життя помер відомий буковинський поет Василь Васкан

Про це повідомили на сайті tva.ua.

«Сьогодні, 7 грудня 2023 року, на 83-му році життя зупинилося серце Василя Васильовича Васкана.

Про це повідомляє Молодий буковинець, посилаючись на журналіста-к

В ЄС ціни на книжки ростуть повільніше за інфляцію

Упродовж останніх 20 років ціни на книжки в Європейському Союзі стабільно були нижчими від рівня інфляції. Про це йдеться у звіті Федерації європейських видавців (FEP) за 2022-2023 рок

Полонений росією журналіст Хилюк отримав нагороду PEMC

Український журналіст і кореспондент УНІАН Дмитро Хилюк, котрий майже рік перебуває в полоні в росії, отримав відзнаку Платформи європейської пам’яті та сумління (Platform of European M

Ідентичність: книжки про українське минуле та сьогодення

Інтернет-магазин бізнес-літератури кniga.biz.ua 2020 року для популяризації українських авторів, їхніх книг та ідей заснував власну премію KBU AWARDS. Перших переможців у двох номінація

Максим Буткевич перебуває в колонії на окупованій Луганщині

Український правозахисник та військовополонений Максим Буткевич перебуває у виправній колонії №2 міста Хрустальний на території окупованої Луганської області. Про це Інституту масової і

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"