Оголосили результати конкурсу плаката, присвяченого Лесі Українці та Габріелі Запольській

Оголосили результати конкурсу плаката, присвяченого Лесі Українці та Габріелі Запольській

Стали відомі результати Міжнародної виставки-конкурсу плаката «Паралельні біографії: Габріела Запольська − Леся Українка». Про це в ексклюзивному коментарі Читомо розповіла його учасниця, ілюстраторка Олеся Бачинська.

Польсько-українську виставку-конкурс, що присвячена двом письменницям Лесі Українці та Габріелі Запольській провели у Волинській області. У 2021 році відзначають 100-річчя від дня смерті Габріели Запольської та 150-річчя з дня народження Лесі Українки. Крім того, ці письменниці народились на Волині. 21 вересня у Прилуцьку, поряд з руїнами замку Запольських, відбулась конкурсна частина події та церемонія нагородження.

 

Нагороду за перше місце отримала Марія Яжина (Польща), друге місце Кароліна Домбровській (Польща) та Олеся Бачинська (Україна), відзнаки отримали: Марта Янус (Польща), Наталія Ячник (Польща), Вікторія Романчук (Україна).

 

Офіційне відкриття виставки відбулось у Художній галереї Луцька, де експонували 22 плакати. 15 з них створили студенти Академії образотворчих мистецтв міста Катовіце, а 7 – українські художники, зокрема відома ілюстраторка Катерина Яцушек, дизайнер із Луцька Влад Холодний. Журі складалось з трьох представників Польщі (викладачі Академії мистецтв Катовіце), з української сторони – фотограф, іконописець, один з організаторів простору «PVS» Олександр Паньковець.

 

«Мені розповіли про конкурс і запросили на нього організатори луцької галереї PVS.  Мені ця тема була дуже цікавою, бо у дитинстві я брала участь у конкурсі віршів Лесі Українки, тому про її творчість знаю трохи більше. До того ж я також лучанка», − розповіла Олеся Бачинська.

 

Основною темою плакатів Олесі Бачинської стала квітка троянда. Нагороду ілюстраторка отримала за плакат, на якому зображені руки, що тримають цю квітку.

bachynska plakat 2 prize

«Темою для моїх плакатів став твір «Блакитна троянда», я натрапила на нього раніше, адже цього року відзначають 150-річчя Лесі Українки, і хтось порекомендував цей твір, він мені сподобався, – адже тему психічного здоров’я жінки в часи Лесі Українки взагалі не піднімали. Також у цьому творі йдеться про кохання, досить трагічне. Мені це здалося цікавим і я виокремила для себе цей твір. Завдяки конкурсу я вперше почула про Габріелу Запольську, хоча знаю, що у Польщі цього року під час Народових читань вони читатимуть її твір «Мораль пані Дульської». Її дебютний твір коротенький – новела «Один день з життя троянди», – також можна сказати, що про нещасливе кохання. Для обох письменниць такі історії з коханням були досить визначальними у біографіях. До того ж я можу їм також емпатувати, їх розуміти. Та не тільки я. Я вирішила працювати з трояндою, з квіткою-символом цього щасливо-нещасливого кохання. Окрім трагізму, у таких історіях є і дуже круті моменти. І думала: «Як же ж їх двох поєднати?» Рівносильна рука, і не виникає враження, ніби хтось із них була важливішою», – пояснила ілюстраторка.

bachynska plakat2 bachynska plakat

«Я подала ще дві роботи, де зображений колючий бутон: у той час бути письменницею було нелегко. Тому я вирішила, що бутон – це символ жінки, але з шипами, яка виборювала можливість навчатись, писати», − описала свої роботи Олеся Бачинська.

 

Заначимо, конкурс плакату був закритим. Його організувало Генеральне Консульство Польщі у Луцьку, Академія мистецтв Катовіце та громадська організація Platforma Strategii Wizualnych з Луцька. Плакати учасників проєкту уклали у тримовний каталог (українською, польською і англійською) з біографіями та творами письменниць.

 

Габріела Заполська (1857-1921) − польська письменниця, акторка. Дебютувала новелою «Один день з життя троянди» (пол. Jeden dzień z życia róży) у 1881 році. Спочатку у львівській, а пізніше у варшавській пресі публікувала новели та повісті. Її твори «Малашка» (1883), повісті «Каська-Каріатида» (1885—1886) та «Переддень пекла» (1889) викликали дискусії, обурення консервативної критики через яскраво виражений у них натуралізм; у повістях «Про що не говорять» (1909) і «Навіть не хочеться про це думати» (1914) порушила тему проституції та суспільних явищ.

 

Нагадаємо, нещодавно дві українські ілюстраторки увійшли у короткий список міжнародної премії World Illustration Awards-2021. Додамо, минулого тижня провели виставку українських ілюстраторів у Італії.

 

 

Оригінал статті на Suspilne: Оголосили результати конкурсу плаката, присвяченого Лесі Українці та Габріелі Запольській

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Як зміниться Osnovy Publishing, отримавши нових власників

Відтепер видавництвом Osnovy Publishing володітиме Українська школа політичних студій (УШПС).  Про це повідомили 14 червня на сайті школи.
Право власності на 100% частки в Osnovy Publis

В Україні започаткували видавничий проєкт ilostmylibrary

Галерея сучасного мистецтва в Івано-Франківську «Асортиментна кімната» запустила власний малотиражний видавничий проєкт ilostmylibrary, що видаватиме нішеву нонфікш-літературу англійськ

Конкурси воєнної поезії і короткої прози оголосили довгі списки

Конкурс воєнної короткої прози від видавництва «Білка» та конкурс воєнної поезії пам’яті Гліба Бабіча оголосили короткі списки 2023 року. Про це повідомила на своїй фейсбук-сторінці дир

Виходить книжка свідчень жінок про війну, які збирала Вікторія Амеліна

На початку 2025 року вийде друком книжка Вікторії Амеліної War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War («Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»

Вбивство священного оленя на Оболоні — про «Катананхе» Софії Андрухович

Після 800-сторінкової «Амадоки», що охоплювала величезні шматки історії української культури і яку завбачливо в іноземних перекладах розділяли на кілька томів, Софія Андрухович створила

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"