Оголосили лавреата Премії імені Юрія Шевельова 2023 року

Оголосили лавреата Премії імені Юрія Шевельова 2023 року

Премію імені Юрія Шевельова за найкращу українську есеїстику 2022 року отримав письменник Олександр Михед за книжку «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» (Видавництво Старого Лева). Про це повідомили на фейсбук-сторінці Українського ПЕН.

«Книжка Олександра Михеда “Позивний для Йова” є мовленням про війну. Мовленням, що було на межі своєї смерті, але не померло. Можливо, це лейтмотив нашої історії — бути на межі смерті, але цю смерть обхитрити. Оніміти — щоб знову змогти говорити. Сьогодні наша література — це великою мірою поезія та документалістика. … Михед — один із найкращих наших документалістів. “Позивний для Йова” є однією з найсильніших документальних книжок про війну. Це щоденник і хроніка одночасно. Це розмова з собою і розмова з іншими. Це мова на межі оніміння і крику — і, звісно, прокляття. Мова, яка пульсує, як гірська річка, між цими скелями. Вона не плавна і не гладенька, в неї постійно падає каміння з гір», — ідеться у відгуку президента Українського ПЕН Володимира Єрмоленка на книжку Олександра Михеда.

 

Послухати промову Олександра Михеда можна тут: 

Імена переможців було оголошено в Києві 17 грудня – в день народження мовознавця, історика української літератури, есеїста Юрія Шевельова.

 

Володарями спеціальних відзнак Капітули цьогоріч стали Андрій Гудима (посмертно) та Андрій Содомора.

 

Андрію Гудимі спеціальну відзнаку присудили за книжку «69 спецій для Серця» (Видавництво Старого Лева) з агрументацією від журі «за смак до життя і слова, з глибокою вдячністю Герою за чин».

 

Андрій Содомора отримає спеціальну відзнаку за книжку «Під чужою тінню» (видавництво «Літопис»). Журі мотивувало відзнаку «віртуозним продовженням традиції українських неокласиків в есеїстиці».

 

Спецвідзнаку від Радіо Культура отримав Андрій Гуменюк.

 

До складу Капітули Премії 2023 року входять:

 

 • Володимир Єрмоленко, президент Українського ПЕН (голова Капітули);
 • Оля Гнатюк, дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету;
 • Олександр Саврук, декан Києво-Могилянської Бізнес Школи;
 • Олег Коцюба, літературознавець, керівник видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету;
 • Леонід Фінберг, головний редактор видавництва «Дух і Літера»;
 • Тамара Гундорова, літературознавиця, членкиня-кореспондентка НАНУ (Інститут Літератури);
 • Елеонора Соловей, літературознавиця;
 • Андрій Бондар, письменник. есеїст, перекладач, лавреат Премії за 2021 рік;
 • Андрій Павлишин, журналіст, історик, перекладач, лауреат Премії за 2022 рік;
 • Тарас Лютий, філософ, есеїст, лауреат Премії за 2020 рік;
 • Тетяна Терен, журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН.

 

Премія модерної есеїстики імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року Українським ПЕН, Києво-Могилянською Бізнес-Школою, Видавництвом «Дух і Літера», Центром юдаїки, Українським науковим інститутом Гарвардського університету. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику.

 

Нагадаємо, 2021 року лауреатом Премії імені Юрія Шевельова з есеїстики став Андрій Бондар, 2022 — Андрій Павлишин. Фіналістами Премії імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2023 року стали «Схід українського сонця» Катерини Зарембо (видавництво «Човен») та «Наш сусід Альберт Гофман» Галини Петросаняк (Видавництво 21).

 

 

Чільне фото: Валентина Науменко

Оригінал статті на Suspilne: Оголосили лавреата Премії імені Юрія Шевельова 2023 року

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

50 типових помилок в українській мові від Ірини Фаріон

19 липня у Львові вбили українську мовознавицю, професорку, блогерку Ірину Фаріон. Попри її різкі висловлювання щодо русифікованих імен, російськомовних військових та іншого, ми перекон

Як відомі українці відреагували на вбивство Ірини Фаріон

19 липня у Львові вбили українську мовознавицю, професорку, блогерку Ірину Фаріон. Чимало відомих українців висловилися щодо вбивства мовознавиці, тож ми зібрали їхні дописи.
Ярина Чорн

Фестиваль «Книжкова країна» заснував премію для букблогерів

Фестиваль «Книжкова країна» заснував премію для книжкових блогерів. Про це повідомили на фейсбук-сторінці фестивалю.
Наразі премія шукає членів журі серед букблогерів. Свої пропозиції м

У Чернівцях планують перейменувати понад 60 вулиць

У міській раді Чернівців хочуть перейменувати ще понад 60 вулиць та провулків та 4 вулиці у Коровії. Про це повідомляє Чернівецька міська рада.
У місті планують перейменувати:

Архангел

Син загинув на війні. Горе та гордість у книжці «Лемберґ: мамцю, ну не плач»

За десять років війни, що її затіяли московити в Україні, загинули десятки тисяч наших громадян. Пам’ять про більшість із них живе в серцях рідних, друзів, знайомих. Портрети багатьох і

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"