Нобелівську премію миру присудили іранській правозахисниці й авторці книжки

Нобелівську премію миру присудили іранській правозахисниці й авторці книжки

Лавреаткою Нобелівської премії миру 2023 стала іранська правозахисниця, борчиня за права жінок Наргес Мохаммаді. Про це стало відомо з онлайн-трансляції церемонії оголошення лавреата на сайті премії.

Мохаммаді стала лавреаткою «за її боротьбу проти гноблення жінок в Ірані та за просування прав людини і свободи для всіх».

 

Мохаммаді — віцепрезидентка Центру захисників прав людини (DHRC), який очолює лавреатка Нобелівської премії миру Ширін ЕбадіУ травні 2016 року її засудили в Тегерані до 16 років ув’язнення за створення та керування «правозахисним рухом, який виступає за скасування смертної кари».

 

У грудні 2022 року, під час протестів, спровокованих вбивством Махси Аміні, Наргес Мохаммаді у звіті, опублікованому BBC, детально описала сексуальне та фізичне насильство над затриманими жінками. У січні 2023 року вона зробила доповідь із в’язниці, в якій детально описала стан жінок у в’язниці Евін, включаючи список із 58 ув’язнених, а також процес допиту та тортур, через які вони пройшли. 57 із ними загалом провели в одиночній камері 8350 днів. 56 із цих жінок засуджені загалом до 3300 місяців.

 

«Наргес Мохаммаді — жінка, правозахисниця і борець за свободу. Її відважна боротьба за свободу вираження поглядів і право на незалежність коштувала їй величезних особистих жертв. Загалом іранський режим заарештовував її 13 разів, п’ять разів визнавав винною і засудив до 31 року ув’язнення та 154 ударів батогом. Наргес Мохаммаді досі перебуває у в’язниці», — зазначила очільниця норвезького Нобелівського комітету Беріт Рейсс-Андерсен.

 

Написала книжку “White Torture: inside Iran’s prisons for women”.

 



 

Нагадаємо, 2022 року в Ірані засудили письменницю до 5 років ув’язнення через «пропаганду проти режиму».

 

 

Чільна світлина: Magali Girardin / AP

Оригінал статті на Suspilne: Нобелівську премію миру присудили іранській правозахисниці й авторці книжки

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Відомі переможниці премії Women in Arts-2025

Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
 
Олена Герасим’юк — поетка

Оголосили переможців конкурсу п’єс «Драма.UA»

П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:

«Брідські явищ

У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»

У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по

У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років

2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія

Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"