Нобелівська премія назвала лавреата з літератури за 2023 рік

Нобелівська премія назвала лавреата з літератури за 2023 рік

Лавреатом Нобелівської премії з літератури 2023 став норвезький письменник Йон Фоссе. Про це стало відомо з онлайн-трансляції церемонії оголошення лавреата на сайті премії.

Фоссе став лавреатом «за його новаторські п’єси та прозу, які висловлюють невимовне».

 

Йон Фоссе народився у норвезькому місті Геуґесунн у 1959 році. У дитинстві з ним трапився серйозний нещасний випадок, що надалі вплинув на його творчість.

 

Фоссе — один з найпопулярніших європейських драматургів. Пише мовою нюношк — однією з двох письмових форм сучасної літературної норвезької мови. У доробку Фоссе п’єси, романи, поетичні збірки, есеї та дитячі книжки. Лавреат премії імені Ібсена (1996) за п’єсу «Ім’я».

 

Його перший роман “Raudt, svart” («Червоне, чорне») був опублікований у 1983 році, хоча він вважає своїм літературним дебютом оповідання “Han”, опубліковане у студентській газеті в 1981 році. Його прорив як письменника стався з романом “Naustet” 1989 року.

 

У 1992 році він написав першу п’єсу “Nokon kjem til å kome”.  У 1994 році у Національному театрі в Бергені поставили п’єсу Фоссе “Og aldri skal vi skiljast” («І ніколи нас не розлучити»).

 

Наразі українською перекладений роман Фоссе «Ранок та вечір» (“Morgon og kveld”). Текст переклала Ірина Сабор.

  

Нагадаємо, у 2020 році Нобелівську премію з літератури отримала поетка зі США Луїза Глюк, у  2019 році – австрійський письменник Петер Гандке.

 

Лавреатом 2021 року став британсько-танзанійський письменник Абдулразак Гурна, лавреаткою 2022 — французька письменниця Анні Ерно.

 

 

Чільне зображення: Читомо, nobelprize.org

Оригінал статті на Suspilne: Нобелівська премія назвала лавреата з літератури за 2023 рік

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Поетична книжка української авторки увійшла в список читаня від Forbes

Дебютна поетична збірка перекладачки Оксани Максимчук “Still city” увійшла до переліку рекомендованого літнього читання від Forbes.
«У своїй першій збірці англійською мовою американка у

«Казку про калинову сопілку» Оксани Забужко видали у формі артбуку

Видавництво «Комора» перевидало «Казку про калинову сопілку» Оксани Забужко у форматі артбуку. Про це видавництво повідило Читомо.
Нове видання доповнене ілюстраціями художниці Олі Стрю

У США вийде книжка Оксани Луцишиної Love Life

У серії Українського наукового інституту Гарвардського університету вийде роман Оксани Луцишиної Love Life («Любовне життя»). Про це повідомили на фейсбук-сторінці університету.
Роман н

Професор Єльського університету перерахував $20 тисяч на навчання українських захисників

Американський філософ, професор Єльського університету Джейсон Стенлі перерахував Фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим» $20 000, які отримав за роботу почесним професором

Оголосили лавреатів американської премії The Carnegie Medal

Американська бібліотечна асоціація оголосила лавреатів щорічної літературної премії The Carnegie Medal. Про це повідомляється на сайті асоціації.
Книжка The Berry Pickers («Збирачі ягод

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"