На Книжковому Арсеналі обговорили долю пошкоджених і деокупованих бібліотек

У межах ХІ Книжкового Арсеналу та Спеціальної програми українського ПЕН-клубу «Памʼять говорить» відбулася подія «Незламні бібліотеки»: подія солідарності з українськими бібліотеками, що постраждали через російську агресію».
Від початку повномасштабного вторгнення російські окупанти знищили понад 500 українських бібліотек.
Участь в обговоренні взяли Чернігівська, Нікопольська, Запорізька, Херсонська і Капітолівська бібліотеки. Представники бібліотек розповіли про свій досвід роботи в окупації, воєнні виклики і плани на майбутнє. Також обговорили нагальні потреби бібліотек.
Оксана Завгородня з Херсонської бібліотека розповіла: «На початку повномасштабного вторгнення робота бібліотеки була паралізована. Фонди не встигли вивезти. На початку травня окупанти вперше втрутилися у роботу нашої бібліотеки. Солдати викрали особисті речі й техніку. Вони переглядали книжки про помаранчеву революцію, Майдан і поезію воїнів АТО. Також відбувалися чистки фондів: вилучалися видання про події від 2014 року. Коли окупанти виходили з Херсону, то вивозили з собою небезпечні видання. Досі ми не склали список усіх вкрадених книжок».
У Чернігові на бібліотеку впала ракета. Директорка Ганна Пушкар розповіла: «Ми врятували частину фонду, а частина — повністю знищена. Через місяць-два після влучання почали працювати в єдиній вцілілій кімнаті, бо був великий попит. Люди пропонували допомогу в перевезені, розкладанні книжок і приносили свої книжки з дому».
У перші дні повномасштабного вторгнення бібліотеки були змушені змінити чи призупинити роботу через обстріли та окупацію.
«24 лютого не всі вийшли на роботу. З першого дня люди, які мешкають поруч, почали приходити до нашого цокольного поверху, де ми облаштували укриття. Читачі вимагали, щоб їх обслуговували. Тому з березня на першому поверсі почали видавати книжки. Деякі книжки евакуювали у Львівську область» — розповіла Олена Кійко із Запорізької бібліотеки.
Юлія Какуля-Данилюк із Капитолівської бібліотеки розповіла, що попри окупацію змогла власноруч врятувати книжки та документи: «З березня у бібліотеці жили росіяни. Я винесла книжки Володимира Вакуленка, щоб вони не знайшли автора в Ізюмі, що за кілька кілометрів від нашого села».
Щомісяця український ПЕН їздить у деокуповані чи прифронтові бібліотеки. За цей рік привезли понад 2000 книжок сучасної української літератури. Також створили загальнонаціональний збір для бібліотек.
«Треба актуалізувати фонди. Люди хочуть сучасні книжки-бестселери. Це ті книжки, про які пишуть в фейсбуці, про які розказують блогери», — зазначає Ганна Пушкар.
«Херсонська бібліотека зараз працює у дистанційному форматі «80% людей виїхало з міста. На правому березі 13 бібліотек повністю зруйновані» — повідомила Олена Шестакова.
Бібліотекарі схвильовані, що працівники культури, які співпрацювали з окупантами, досі звільнені від відповідальності перед законом через колабораціонізм.
Бібліотекарки з Чернігівщини зазначили, що за рік відновлення бібліотеки збільшилася кількість читачів і сягнула довоєнних показників. Швидкими темпами бібліотека відновлюється і вже до кінця літа повноцінно буде обслуговувати читачів.
Українські бібліотеки мають мету не просто продовжити видавати книжки, а ще й стати важливими культурними центрами у своїх містах. «Щоб запропонувати щось людям, треба самій це прочитати. Треба вміти хвалити й рекламувати українську книжку», — додала Юлія Какуля-Данилюк.
Книжки, які залишаться після фестивалю, відправлять до бібліотек.
Нагадаємо, росіяни знищили центральну міську бібліотеку ім. Короленка в тимчасово окупованому Маріуполі. В цілому від дій російської армії постраждала щонайменше 571 книгозбірня.
Чільне фото (ілюстративне) — Алекс Заклецький
Оригінал статті на Suspilne: На Книжковому Арсеналі обговорили долю пошкоджених і деокупованих бібліотек
Блог
ПЕН про рішення Куркова: Важливо не примножувати ворожості і ворогівВолодимир Єрмоленко, президент PEN Ukraine, повідомив, що не підтримує рішення Андрія Куркова, українського письменника, попереднього очільника PEN Ukraine, взяти участь у дискусії з ра
Під час розкопок у Туреччині виявили нову індоєвропейську мовуПід час розкопок руїн стародавнього міста Хаттуса біля підніжжя гори Амбарлікая у місті Богазкале у Туреччині виявили клинописну табличку з раніше невідомою індоєвропейською мовою. Про
Люди на каві й після відпустки — нова проза Мар’яни СавкиМар’яна Савка. Люди на каві – Видавництво Старого Лева, 2023 – 224 с.
Люди на каві. Та про що вони лишень не говорять! Сміються, сваряться, зізнаються в коханні, розповідають про подо
В Одесі розробили мапу, на яку нанесені постраждалі через обстріли об’єкти культурної спадщини з охоронної зони ЮНЕСКО.
Про це повідомляє Одеська міськрада, передає Укрінформ.
«Ваш Василь»: оприлюднили новий документальний фільм про Василя СтусаНа стримінговому сервісові українського кіно Takflix вийшов документальний фільм про Василя Стуса «Ваш Василь». Про це йдеться у повідомленні на сторінці проєкту.
У стрічці можна побачи
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.