На Дніпропетровщині реставрують собор, про який писав Олесь Гончар

На Дніпропетровщині реставрують собор, про який писав Олесь Гончар

У Новомосковську Дніпропетровської області триває реставрація Свято-Троїцького собору. Про це повідомила пресслужба Дніпропетровської облдержадміністрації.

Раніше відреставрували зовнішні частини храму, а саме куполи та фасад. Зараз тривають роботи всередині. Будівлі надають автентичного вигляду. Крім того, у подвір’ї собору будівельники знімають асфальт. Його замінять на натуральний камінь. Реставрацію проводить «Львівське спеціальне науково-реставраційне проектно-виробниче управління «Львів-Реставрація» на замовлення Дніпропетровської облдержадміністрації.

 

«Свято-Троїцький собор у Новомосковську – унікальна пам’ятка архітектури національного значення. Шедевр народного дерев’яного зодчества. Реставруємо храм, аби його красою могло насолоджуватися ще не одне покоління», – наголосив заступник голови Дніпропетровської ОДА зазначив Максим Беспальчук.

«Наша компанія спеціалізується на реставрації дерев’яних храмів. Зараз знімаємо фарбу зі стін – подекуди, 15-17 шарів! Де потрібно, «лікуємо» прогнилі місця. Проте, в цілому дерев’яний каркас будівлі зберігся добре. Багато матеріалів доводилася шукати та замовляти спеціально. Однак цей найважчий етап роботи – позаду. Вже зробили 80% запланованого», – розповів представник підрядної організації Володимир Пащак.Дерев’яний бароковий собор збудували у XVIII столітті на замовлення козаків без використання цвяхів. У ньому 9 веж-куполів. У 1963-1967 роках відомий український письменник Олесь Гончар написав роман «Собор», в якому події відбуваються довкола будівлі храму, прототипом якого став Свято-Троїцький собор у Новомосковську. Вперше роман вийшов у 1968 році в часописі «Вітчизна». «Собор» зазнавав критики, проти Олеся Гончара організували кампанію в межах якої твір замовчували. Згодом роман став найвідомішим твором письменника, привертав увагу літературознавців. За часів Незалежності його включали до шкільного курсу з української літератури.

 

Додамо, нещодавно у Дніпрі почали зйомки документального фільму про Олеся Гончара. Зазначимо, в рамках державного проєкту «Велика реставрація» в Україні запланували реставрацію об’єктів культурної спадщини, що пов’язані з літературою.

 

Оригінал статті на Suspilne: На Дніпропетровщині реставрують собор, про який писав Олесь Гончар

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Книжка Плохія увійшла до списку найкращих видань 2023 року

Англомовне видання книжки Сергія Плохія «Російсько-українська війна» (The Russo-Ukrainian War) ввійшла до списку 50 найкращих видань 2023 року за версією редакції авторитетного британсь

Майже сто років самотності в романі Павла Белянського «Бабуся вмирати не любила»

Павло Паштет Белянський. Бабуся вмирати не любила. Пер. Т. Кохановської. — Харків. Віват, 2023 — 224 с. 

У видавництві «Віват» вийшла книжка блогера, сценариста, письменника Павла Пашт

УІК оголосив дати Національного тижня читання — як долучитися

З 4 до 10 грудня відбудеться всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція «Національний тиждень читання».
Мета тижня — консолідувати українське суспільство навколо читання я

Південнокорейський поет отримав ув’язнення за вихваляння Північної Кореї

Південнокорейський суд присудив 68-річному поету Лі Юн Сопу 14 місяців в’язниці за те, що він вихваляв Північну Корею у поезії.
Лі Юн Соп виступав за об’єднання двох держав у своєму вір

Вікторію Амеліну вшанували у різних країнах світу

У листопаді відбулася низка подій у світі, присвячених пам’яті письменниці Вікторії Амеліної. Про це повідомив Український PEN на фейсбук-сторінці.
Заходи провели у Лондоні, Дубліні, Ве

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"