Нардепи пропонують ввести субсидії на оренду для книгарень

Нардепи пропонують ввести субсидії на оренду для книгарень

Законопроєкт групи народних депутатів про стимулювання розвитку книговидання і книгорозповсюдження зареєстрували у Верховній Раді. Проєкт закону № 6287 опублікували на сайті ВР.

Співавторами проєкту закону стали 64 депутати з майже усіх фракцій та груп Верховної Ради. Його зареєстрували у парламенті 5 листопада.

 

У законопроєкті прописали механізми зростання мережі книгарень в Україні, накладів та асортименту книжок, збільшення читання україномовних книжок, значне зменшення негативного впливу Росії на український книжковий ринок. У пояснювальній записці до нього йдеться, що книжковий ринок України «дуже невеликий як на країну з населенням у 40 мільйонів».

 

«При цьому, дві третини книжок, шо продаються на ринку – російською мовою (приблизно 16 з 24 мільйонів у 2019 році), більшість із них завезли з Росії або надрукували в Україні підприємствами, афілійованими з російськими видавництвами, а по суті, з російською державою. Якщо не брати до уваги підручників та іншої навчальної літератури, наш і без того мізерний книжковий ринок на дві третини окупований російською літературою, що стало водночас і економічною, і гуманітарною, і безпековою проблемою», – обґрунтовують законотворці.

 

Крім цих проблем, нардепи наголошують на зменшенні накладів, закритті видавництв і книгарень. За їх інформацією, позитивно вплинули на галузь патріотичне піднесення (з 2014 року), послаблення впливу Росії на українські видавництва і книготорговельні мережі, а також запроваджені у 2017 році обмеження ввезення книжок із Росії, які вичерпалися у 2018-19 роках.

 

«Упродовж останніх 2-3 років на книжковому ринку України спостерігають стагнацію, яка з 2020 року після запровадження карантину змінилися падінням, що триває досі, до того ж супроводжується зростанням частки російської книжки», − йдеться у пояснювальній записці.

 

Законопроєктом пропонують внести зміни до Законів України «Про видавничу справу» і «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні», запровадивши надання державної субсидії для відшкодування витрат на оренду приміщень, що видавці використовують як книгарні.

 

Сума субсидії не перевищуватиме вартість оренди, а також не буде більшою за 20% суми доходу, отриманого з продажу книжок у такій книгарні. Законопроєкт також встановлює обмеження площі та вартості квадратного метра оренди з градацією відповідно до населення громади, де працює книгарня. Таку субсидію надаватимуть щоквартально, починаючи з першого кварталу 2023 року книгарням, що відповідають встановленим законопроєктом вимогам, на підставі звернень книгорозповсюджувачів до Українського інституту книги.

 

Реалізація законопроєкту не потребуватиме фінансування з державного чи місцевих бюджетів у 2021 та 2022 роках. Обсяг видатків державного бюджету y 2023 і наступних років залежатиме від кількості книгарень, що відповідатимуть вимогам законопроєкту і подаватимуться на отримання субсидії. За умови збереження до 2023 року близько 200 книгарень, що працюють зараз, середній розмір державної субсидії у розрахунку на 1 м² орендованої площі становитиме 450 гривень на місяць. Відтак, за умови середньої площі приміщення у 100 м² обсяг субсидії у розрахунку на 1 книгарню на рік становитиме 540 тисяч гривень.

 

Очікувана частка книгарень, що відповідатимуть встановленим законом критеріям і претендуватимуть на отримання субсидії впродовж 2023 року, становитиме від 60 до 80%, а розмір наданих субсидій – від 80 до 100% максимально можливої для відповідної книгарні суми. Припускають, що з державного бюджету на надання цих субсидій у 2023 році буде необхідно від 52 до 86 мільйонів гривень.

 

Також законопроєктом пропонують передбачити надання громадянам України сертифікатів на придбання книжок на суму, аналогічну трьом десятим розміру прожиткового мінімуму. Такий сертифікат надаватимуть при отриманні свідоцтва про народження, а також при отриманні 14-річними громадянами України ID-карток. Сертифікат зможуть використати лише для купівлі книжок українською мовою у книгорозповсюджувачів. Видачу сертифікатів планують почати з 1 січня 2023 року.

 

Очікують, що завдяки реалізації положень законопроєкту створять нові робочі місця (щонайменше 5000), галузь книговидання і книгорозповсюдження зросте, як наслідок − зросте сплата податків, збільшиться мережа книгарень у 4-5 разів – до 800-1000, це відбуватиметься й у невеликих містечках. Обсяг українського книжкового ринку зросте приблизно втричі, асортимент – удвічі.

 

Додамо, у вересні Верховна Рада підтримала зміни до закону «Про бібліотеки і бібліотечну справу». Також народні депутати планують звільнити від податків виготовлення і поширення аудіокнижок.

 

Нагадаємо, нещодавно Асоціація видавців і книгорозповсюджувачів закликала президента України підтримати книговидавничу галузь.

 

Оригінал статті на Suspilne: Нардепи пропонують ввести субсидії на оренду для книгарень

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Чернігові відтепер є вулиці Олени Пчілки і Левка Лук’яненка

Депутати Чернігівської міської ради проголосували за перейменування 35 вулиць і провулків у місті. Про це повідомило інтернет-видання «Сіверщина».
Відтепер у місті з’явилися вулиці на ч

У Харкові пропонують назвати одну зі станцій метро на честь Василя Стуса

Активісти проєкту «Деколонізація. Україна» запропонували нові назви для п’яти станцій харківського метрополітену. Про це повідомили на фейсбук-сторінці проєкту.
Серед запропонованих пер

У червні в Україні зафіксували 13 випадків порушення свободи слова

У червні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 13 випадків порушень свободи слова, відповідальність за 2 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного монітор

«Щиро — автор»: як українські письменники зберігають автографи колег

Деякі люди цінують книжки не лише через їхній зміст і наповнення важливою або цікавою інформацією, а визнають видання як мистецький артефакт. Часто ключову роль в особливому  сприйнятті

Фестиваль «Фронтера» оголосив програму заходів

IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» у Луцьку оголосив програму заходів. Про це повідомляє прес-служба фестивалю.
Фестиваль відбудеться 27-28 липня в Музейному просторі «Око

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"