Найкращі дитячі книжки 2023 року за версіями літературних критиків і читачів

Найкращі дитячі книжки 2023 року за версіями літературних критиків і читачів

2023 рік у дитячій літературі направду здивував: попри найпесимістичніші економічні прогнози та не найкращу статистику, галузь раптово зміцніла в інших аспектах. У чому саме та на які книжкові новинки цього року варто звернути увагу, читайте в підсумковому (і досить довгому) огляді Читомо.

Цього разу ми відійшли від традиції формування редакційного топу дитячої літератури й опитали фахівців з дитячої літератури й бібліотечної справи, а також отримали дані однієї з обласних бібліотек щодо читацьких уподобань. Усе в сумі створює доволі різноманітну, але тим повнішу картину найцікавіших дитячих видань року.

 

Майже кожна експертка наголошує на розробці письменниками нових важливих тем, зростанні письменницької майстерності колишніх дебютантів, потужних розробках історичних, психологічних і біографічних тематик, посиленні інтересу до культурної спадщини. Що ж до юних читачів, то вони охоче читають дитячі книжки про війну та з власної ініціативи шукають у бібліотеці видання на цю тему.

 

Мій перелік дуже суб’єктивний — новинок цього року чимало, і важко назвати найкращих. А проте є книжки, які особисто для мене є лідерами за певними показниками — теми, майстерності закручування сюжету, добору персонажів, вибору місця чи жанру.

Таємні історії маленьких і великих перемог

Таня Стус, іл. Марти Кошулінської. — Київ: #книголав, 2023. — 88 с.

Вік: 5–10

Ця книжка вражаюче глибока. Вона працює на кількох рівнях, промовляючи до читачів із різним життєвим досвідом, як молодших, які лише пізнають багатовимірність світу, так і для старших, які вже чимало знають і можуть зчитати більше нашарувань. Це буде часом непросте, але цілюще читання (або слухання, адже книгу можна безкоштовно прослухати онлайн).

Купити книжку

Кеди в небі

Віталіна Макарик. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2023. — 168 ст.

Вік: 12–15

Цю книжку я для себе відзначила як дуже сильний дебют. Віталіна раніше вже писала короткі тексти для дітей і підлітків, але вперше це великий жанр (повість), ще й така глибока психологічна повість. Це дуже чесний текст, у якому читачі-підлітки зможуть побачити знайомі переживання, а також пізнати дещо нове — наприклад, дізнатися про депресію та її прояви, і в такий спосіб, можливо, допомогти собі чи рідним. Окрім того, ця книжка важлива певною децентралізацією — читачі мають змогу відійти від традиційних для дитліту локацій обласних центрів і потрапити в життя маленького міста.

Купити книжку

Хто такі котулаки / ЗВРК

Галина Ткачук. Хто такі Котулаки. — Харків: Ранок, 2023. — 104 с.

Вік: 7+

 

Галина Ткачук, іл. Дарини Козачук. ЗВРК. — Харків: Vivat, 2023. — 176 с.

Мені важко обрати між цими двома виданнями, бо хоч вони й розраховані на різний вік, обидві книжки мають подібні «фішечки», за які я й хочу їх відзначити. На тлі інших книжок сучасних українських авторів тексти Галини Ткачук вирізняються тяжінням до творення особливої міфології, частково вкоріненої у місцеві вірування, а частково дуже авторської. Окрім того, ми знову бачимо в текстах традиційний вже для Галини київський часопростір, але водночас і він чарівно трансформується, і от ми вже або у паралельному місті на місці Києва, або риємося у підземеллях довкола Софії Київської у пошуках бібліотеки Ярослава Мудрого. Тож книжки Галини Ткачук знову показали, як можна осучаснити давні легенди, щоб вони стали близькими юним читачам. Ну і звісно, неможливо не відзначити парадоксальний гумор авторки. 

Купити книжку «Хто такі Котулаки»

Купити книжку «ЗВРК»

Зеро

Юлія Ілюха. — Харків: Ранок, 2023. — 224 с.

Вік: 14–17

Ця книжка цікава як тим, що події розвиваються у Харкові та прифронтовому містечку, так і дуже несподіваною для нашої літератури персонажкою. Адже, справді, як часто в українських книжках для дітей і підлітків ми бачимо дійових осіб, що є представниками інших національностей чи рас? Коли вони й трапляються, то виступають другорядними персонажами. А поза тим в Україні чимало дітей різного походження, тож уже досить тривалий час виринало питання про їхню репрезентацію в літературі, і я рада, що Юлія Ілюха у своїй направду часом болісній книжці порушила цю тему.

Купити книжку

 

Мені хочеться назвати книжки, яких не можна пропускати. 

Там, де тече Ятрань

Марія Правда, іл. Марії Стецькович. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2023. — 48 ст.

Вік: 9–12

 Як каже тато Тимоша, головного оповідача, до зажуреної мами: «Маємо все зробити правильно, щоб перебути скруту». 

 

Ця книжка — не просто історія про Голодомор, а про переорганізацію себе і родини задля виживання. А ще ця книжка про складні дні людей за колективізації. Попри дещо надмірну ліричність мови й неквапливий сюжет, мені особисто відгукується ця історія ще й тому, що в мого прадіда отак, саме на Черкащині (якраз про цей регіон йдеться в книжці), у період колективізації, прийшли й забрали. Ця історія передавалася нам з уст в уста так, що я знала: я з роду, де вижили. 

 

Тож чи треба дітям читати такі непрості книжки про резилентність людей у скруті? Авжеж. Утім, дорослі мають прочитати й роздивитися ілюстрації книжки до того, як давати книжку дітям. З огляду на емоційну напругу, треба зауважити, що книжка може не підійти надмірно чутливим дітям і дітям, які переживають втрату. Утім, такі книжки мають читатися дорослими й дітьми, щоб краще розуміти міць і дух нашого українського кореня і сильніше зрощувати в собі українськість.  

Купити книжку

Казки навиворіт

Катя Сіль, іл. Наталія Кудляк. — Харків: Vivat, 2023. — 64 с.

Вік: 6+

Це книжка про вміння іронізувати. Тож перевіряйте своє почуття гумору і зміцнюйте його у ваших юних читачах! Катя хвацько переказує традиційні казки, наприклад, про соломʼяного бичка, який мав проревіти фразу про себе аж 257 разів, чи про Козу-Дерезу, блогерку, що мала 358 підписників… Читайте і начитуйтеся! І запам’ятайте мантру з книжки: «Не знаєш, що робити — розказуй історії». Готуйте вечори сторітелінгу, бо це сильно й стильно. І зверніть увагу: ілюстрації Наталії Кудляк — про піднесений настрій! 

Купити книжку

Ручна-зручна розмова. Путівник жестовою мовою

Ганна Ткач, пер. жестової мови Ольги Рибак. — Київ: Маміно, 2023. 

Ця книжка — це неймовірно добре зроблена робота для тих, хто спілкується і вчиться спілкуватися мовою жестів. Вона має дуже мінімалістичну, дещо анімаційну візуальну складову, яка дозволить будь-кому вивчити мову жестів. Саме простота викладу й ретельна продуманість говорять про якість цієї книжки. Це той приклад, коли складне можна подати просто і якісно. 

Книжку можна буде купити тут

Космос, прийом

Марк Лівін, іл. Софії Мудрої. — Харків: Vivat, 2023. — 240 с.

Цю книжку я тільки почала читати, але зараз, зважаючи, як багато ми розмовляємо про ментальне здоров’я і пошуки себе, ця книжка вражає чесністю.

Купити книжку

 

Хочу нагадати про серію книжок Саші Кочубей «Cім нескладух Говорухи» (перевидання) і книжку Саші Орлової «Мандрівка шоколаду» (вона одночасно пізнавальна і дуже розслаблювальна) та ще дівчачу родзинку «Панна Софія» Ольги Купріян (мастрід). 

 

Попри усю драматичність часу, в якому випало жити, 2023 рік був досить щедрим на вартісні книжки для дітей і юнацтва. Зрозуміло, що у фокусі уваги війна. Але, на щастя, у її найлюдянішому вимірі: автори зосереджуються на особистісному, ціннісному, вічному — тому, що в усіх ситуаціях в усі часи давало змогу залишатися людиною й продовжувати традицію Людяності.

 

У цьому сенсі з книжок за 2023 рік я радила б низку чудових біографічних видань, кожне з яких може стати для читача (не лише дитини, а й усієї родини!) інтелектуальним та естетичним відкриттям і емоційною насолодою. А також терапією стресу в межах обставин «непереборної сили». Адже досвід інших реальних людей, часом так само драматичний як наш власний, та попри те сповнений досягнень і поступу, надихає, підтримує і мотивує.

Анна Ярославна: Київська князівна — королева Франції

Іван Малкович, іл. К. Штанко, К. Косьяненко. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2023 — 56 с. 

Найперше, це книжка дивовижної краси й світла. Унікальні художниці — Катерина Штанко та Катерина Косьяненко — творять гармонійне візуальне «річище», у якому «казковий» і «літописний» потоки перегукуються, підсилюють один одного, зачаровують. Оповідь Івана Малковича так само делікатно та мистецьки поєднує реалістичність фактів, які нині знаємо про Анну Ярославну та казку її дивовижного життя. Читач поринає у вир історії, але не у «вигадку». Його подорож чарівлива, але справжня! І це прекрасно.

Купити книжку

Україна. Шлях до серця Європи

Ярослава Музиченко, пер. на англ. Петро Безкоровайний, іл. Марія Білінська.  — Харків : Vivat, 2023. — 240 с.

Це видання — та «правда історії», якої так потребує нині дитяча уява, щоб творити «своїх» героїв і почуватися переможцем, представником Великого Народу. Це видання — білінгва, що відкриває світові живий образ України у її здобутках світового рівня та її людях із різних епох, різних професій і соціальних верств. Книжка дуже модерна, яскрава і зручна: досить легка і приємна на дотик, з динамічним дизайном, ефектним поєднанням світлин, малюнку та шрифтів, образи-персоналії тут буквально «впадають в око» й запам’ятовуються. Оригінальний і цілком виправданий спосіб організації біографічного матеріалу. Ярослава Музиченко говорить із читачем не про певний «набір» персоналій, а про речі першого порядку для кожної людини: Рівність, Відвагу, Любов, Освіту, Правду та Волю. І її чуєш!

Купити книжку

Ловці світла: історії українських художників

Христя Венгринюк, Євгенія Завалій, Максим Дупешко, худ. оф. Ю. Мархішуд. — Чернівці: Чорні вівці, 2023. — 40 с.

У цій книжці багато того, що нині так потребуємо ми всі: розмаїття, кольору, емоцій і прийняття. Це не типова біографічна книжка-довідник про художників, а багатобарвна, різноголоса оповідь про віднайдення Світла в собі та світові дуже різними людьми у дуже різних обставинах. Крізь стислі оповіді про життєвий і творчий шлях низки українських митців із трьох століть (І. Рєпіна, А. Куїнджі, М. Пимоненка, М. Івасюка, О. Мурашка, Г. Нарбута, О. Богомазова, М. Бойчука, К. Малевича, К. Білокур, Н. Криницького, Т. Яблонської, А. Горської, М. Примаченко, О. Ройтбурда, І. Марчука, А. Криволапа) автори відкривають читачеві як суть естетичного світосприйняття, так і славлені «шляхи історії» народу. І переконують, що прагнення Світла завжди веде до перемоги. Як мінімум, над тьмою у собі. Видання дуже симпатичне, візуально динамічне й живе, інформативне (скажімо, є не лише оповіді про окремі полотна, а й вказівки, де саме вони зберігаються тощо).

Купити книжку

 

Також у 2023 році з’явилося чимало гарних історичних художніх і пізнавальних видань для дітей, які так само дають читачеві яскраві емоції та враження, захоплюють і водночас навчають, розширюють кругозір, виводять далеко за межі нашого травмованого війною світу. У цьому сенсі дуже порадувало видавництво «Портал». Ще не всі їхні новинки читала, але, до прикладу:

Стешка, дочка винахідника

Наталія Довгопол, іл. Інни Рудої. — Київ: Портал, 2023. — 96 с.

Вік: 4–7

Це яскрава захоплива жива подорож у барокову культуру України ХVII ст. Разом із головною героїнею та її друзями-скоморохами читач проходить наповнений подіями, фактами та деталями тогочасного життя шлях від київського Подолу до Жовкви, бачить людей із різних верств і станів, їхній побут, свята, звичаї. А водночас це повноцінна художня оповідь про дорослішання, родину та перші почуття, прийняття Іншого та самоідентифікацію. Варті згадки також атмосферні ілюстрації Інни Рудої та якісний дизайн і поліграфічне втілення видання.

Купити книжку

І, звичайно ж, «тиск» нашого складного часу народжує дуже щемкі автобіографічні книжки. З дитячих видань мене найбільше торкнули дві книжки про домашніх улюбленців, написані письменниками різних поколінь і статі у прозі та поезії, але за єдиним принципом абсолютної любові й порозуміння між людиною та її чотириногим товаришем: поетична оповідь Григорія Фальковича, написана від імені його чудового джек-рассел-тер’єра Руді, та історія такого дивного людського світу, розказана Валентиною Захабурою крізь призму світобачення її непогамовної бульдожки Луни. 

 

Руді і Чумацький Шлях

Григорій Фалькович, іл. І. Потапенко. — Львів: Видавництво Старого Лева, — 72 с. 

Вік: 6–8

Напрочуд ошатне та мальовниче видання. Реалістичні настроєві малюнки Ірини Потапенко творять повноцінний мистецький світ. Вірші Григорія Фальковича — прозорі, мудрі, сповнені довіри до світу — розповідають історію переселенця-пса, але й засвідчують вічну красу й добро Божого світу, в якому все обов’язково має налагодитися та піти до кращого.

Купити книжку

Лео-Фу, або Я народився собакою : повість

Захабура, Валентина, намал. В. Солтис-Доан. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2023. — 75 с.

Вік: 6–8

Щемка й парадоксальна, весела та драматична повість про інакшість, яка дратує та надихає. Про війну, яка постійно породжує речі та ситуації, категорично нам не прийнятні, але часом — необхідні та навіть чудові саме для нас. Про самотність і родину, друзів і товариство.

 

Валентина Захабура пише напрочуд легко, з м’яким гумором і безкінечною повагою до читача. Її авторська манера заворожує абсолютною відкритістю та природною інтелігентністю. Ілюстрації В. Солтис-Доан дуже гармонійні в межах цього письменницького світу. 

Купити книжку

За 2023 рік ці дві книжечки про «собаче» життя пробудили в мені чи не найбільше людських почуттів і віри у вилюднення світу.

Які книжки діти вибирали найчастіше

Щоб зрозуміти тенденції читацького вибору, ми звернулися до фахівців Львівської обласної бібліотеки для дітей.

 

«У нас автоматизоване видавання, і ми відстежуємо, які книжки найчастіше беруть діти, на які черга, плюс є особисті спостереження та бесіди із читачами», — зазначає заступниця директорки Леотеки та віцепрезидентка Української бібліотечної асоціації Лариса Лугова.

 

Фахівчиня зазначає, що діти не завжди обирають «високохудожні» твори. Проте цікаво, що «поки ми розмірковуємо, як розмовляти з дітьми про війну, діти самі обирають цю тему».

 

Книжки 2023 року, що користуються найбільшою популярністю серед читачів Леотеки

 1. Малетич, Наталка. Абетка / Н. Малетич ; проіл. Н. Чорна. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. — 34 с. : іл.
 2. Вдовиченко, Галина. Метелики перетворюються / Г. Вдовиченко ; іл. С. Рунова. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. — 31 с. : іл.
 3. Пилипенко, Ольга. Де ховається щастя? / О. Пилипенко ; іл. Н. Олійник. — Харків : Видавництво «Vivat», 2023. — 60 с. — (Серія «Найкращий подарунок»).
 4. Берегиня лісу : за мотивами мультфільму «Мавка. Лісова пісня». — Харків : Видавництво «Ранок», 2023. — 192 с. : іл.
 5. Єгорушкіна, Катерина. Наш підліжковий космос / К. Єгорушкіна ; іл. П. Угарової. — Харків : Видавництво «Vivat», 2023. — 76 с. : іл.
 6. Ліщинська, Наталка. Пригоди Хоробрика / Н. Ліщинська ; іл. В. Пертії. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2023. — 76 с. : іл.
 7. Тихозора, Катерина. Дім / К. Тихозора, О. Продан. — Харків : Видавництво «Ранок», 2023. — (Серія «Сторінка за сторінкою»).
 8. Войтенко, Ольга. Кожна грудочка землі / О. Войтенко ; іл. С. Томіленко. — Київ : Портал, 2023. — 78 с. : іл.  
 9. Дерманський, Сашко. «Тю!» — сказав їжачок / С. Дерманський ; іл. А. Потьомкіної. — Харків : Vivat, 2023. — 142 с. — (Серія «У вирі пригод»).
 10. Лущевська, Оксана. Як у казці / / Лущевська, Оксана, ; Оксана Лущевська ; ілюстрації: Надія Максемець. — Київ : : Залізний тато, 2023. 
 11. Фалькович, Григорій. Руді і Чумацький Шлях / Г. Фалькович ; іл. І. Потапенко. —  Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. — 71 с.
 12. Живка, Зоряна. Мрія : небесні авіалінії / З. Живка ; намал. Б. Бондар.  — Львів : Видавництво «Свічадо», 2022. — 31 с.
 13. Живка, Зоряна. Пес Патрон : маленька історія про велику мрію / З. Живка ; намал. Б. Бондар. — Львів : Видавництво «Свічадо», 2022. — 57 с.
 14. Ран, Юліта. Пес Патрон і шкарпетковий монстр / Ю. Ран ; намал. К. Підлісна. — Харків : Видавництво «Ранок», 2023. — 32 с.
 15. Воронина, Леся. Гра в індіанців, або Ніколи не смійся з крокодила / Л. Воронина ; іл. В. Печеник. — Харків : Видавництво «Vivat», 2023. — 109 с.
 16.  Чумарна, Марія. Яромир, або вивідувач короля Данила : історична повість з княжих часів / М. Чумарна ; іл. О. Кіналя. — Тернопіль : Богдан, 2023. — 109 с. : іл.
 17. Голд, Ханна. Останній ведмідь / Х. Голд ; пер. Р. Кийко ; іл. Л. —   Харків : Читаріум, 2023. — 303 с.
 18. Рюкгофф, Сібілле. Небезпечна ніч / С. Рюкгофф ; пер. Н. Іваничук ; іл. Е. Брудер. — Харків : Читаріум, 2023. — 122 с.
 19. Биндас, Зоряна. Котики-патріотики / З. Биндас ; іл. А. Лєскової. — Харків : Видавництво «Vivat», 2023. — 94 с.
 20. Стус, Таня. Таємні історії маленьких і великих перемог : оповідання та казкові історії з терапевтичним ефектом / Т. Стус ; іл. М. Кошулінської. — Київ : Книголав, 2023. — 86 с.
 21. Ткачук, Галина. Найважливіша книжка про зуби / Г. Ткачук ; іл. Н. Кудляк. —  Харків : Видавництво «Vivat», 2023. — 61 с.
 22. Сміт, Майк. Стоповерховий автобус / М. Сміт ; пер. Б. Мартиненко. — Харків : Читаріум, 2023. — 26 с.
 23. Сміт, Майк. Стоповерхова ракета / М. Сміт ; пер. Б. Мартиненко. — Харків :  Читаріум, 2023. — 26 с.

 

Оригінал статті на Suspilne: Найкращі дитячі книжки 2023 року за версіями літературних критиків і читачів

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Чернігові відтепер є вулиці Олени Пчілки і Левка Лук’яненка

Депутати Чернігівської міської ради проголосували за перейменування 35 вулиць і провулків у місті. Про це повідомило інтернет-видання «Сіверщина».
Відтепер у місті з’явилися вулиці на ч

У Харкові пропонують назвати одну зі станцій метро на честь Василя Стуса

Активісти проєкту «Деколонізація. Україна» запропонували нові назви для п’яти станцій харківського метрополітену. Про це повідомили на фейсбук-сторінці проєкту.
Серед запропонованих пер

У червні в Україні зафіксували 13 випадків порушення свободи слова

У червні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 13 випадків порушень свободи слова, відповідальність за 2 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного монітор

«Щиро — автор»: як українські письменники зберігають автографи колег

Деякі люди цінують книжки не лише через їхній зміст і наповнення важливою або цікавою інформацією, а визнають видання як мистецький артефакт. Часто ключову роль в особливому  сприйнятті

Фестиваль «Фронтера» оголосив програму заходів

IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» у Луцьку оголосив програму заходів. Про це повідомляє прес-служба фестивалю.
Фестиваль відбудеться 27-28 липня в Музейному просторі «Око

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"