Мінкульт закликають евакуювати музейні фонди із загрожених областей

Мінкульт закликають евакуювати музейні фонди із загрожених областей

Дієвці культури, громадські організації та представники експертних середовищ вимагають негайної евакуації державного музейного фонду із загрожених областей України. Про це йдеться у відкритиму листі до міністра культури й стратегічних комунікацій Миколи Точицькоко, який оприлюднили на фейсбук-сторінці обʼєднання «Коаліція дієвців культури».

Коаліція дієвців культури, яка об’єднує понад 50 організацій та представників культурної сфери з різних регіонів України, закликає Міністерство культури терміново організувати евакуацію музеїв із прифронтових регіонів.

 

«Міністерство зобов’язане виконати свою функцію перед народом України і офіційно, через ухвалення швидких і законних рішень, зупинити процес втрати національного культурного надбання, який триває понад 10 років», – наголошують у зверненні.

 

Україна є стороною «Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту» (1954 р.), яка зобов’язує державу вживати заходів для збереження культурної спадщини ще в мирний час. Водночас, як наголошується у зверненні, за 10 років війни належний механізм евакуації так і не був реалізований.

 

Автори листа нагадують, що власником державного музейного фонду є народ України, а відповідальність за його збереження несе міністерство. На тлі посилення наступальних дій російських військ, масованих бомбардувань та невизначеності щодо лінії розмежування, Україна ризикує втратити культурну спадщину в таких областях, як Чернігівська, Сумська, Харківська, Донецька, Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська та Одеська.

 

Наразі евакуювали менше 10% державного музейного фонду, тоді як понад 3 мільйони культурних об’єктів залишаються під загрозою. «Прийняття стратегічного політичного рішення на рівні керівництва держави про убезпечення рухомої культурної спадщини є свідченням того, що культура є частиною безпекової стратегії, спрямованої на збереження держави та української ідентичності не на папері, а в реальності», – ідеться у зверненні.

 

Там є також заклик до органів державної влади, місцевого самоврядування, бізнесу, банків та культурних інституцій запропонувати свої можливості для прийняття та убезпечення музейних цінностей у відносно безпечних регіонах. «Недотримання Українською владою конвенційних вимог щодо охорони власних культурних цінностей знецінює їхню важливість в очах міжнародної спільноти та може утруднити процес притягнення до відповідальності за злочини проти української культури», – зазначають автори листа.

 

Коаліція також нагадує, що 10 лютого 2025 року вже надіслала офіційний лист до Міністерства культури (№4680/06-25), у якому містилися пропозиції щодо практичних рішень та допомоги від громадськості.

 

Підписати листа можуть всі небайдужі. Нині серед підписантів:

  • Олександра Матвійчук;
  • Наталія Онисько;
  • Тетяна Пушнова;
  • Діана Клочко;
  • Богдан Логвиненко;
  • Богдана Неборак;
  • Валентина Клименко;
  • Валерій Коршунов;
  • Ярина Короткевич;
  • Ольга Герасимʼюк та інші.

Обʼєднання «Коаліція дієвців культури» створила ініціативна група у складі Дарії Бадьйор, Івана Козленка, Ірини Подоляк й Ольги Сагайдак. Його мета — посилити та мотивувати до системної дії горизонтальну розгалужену культурну спільноту, об’єднану усвідомленням необхідності створення прозорих і справедливих правил для дієвців культури й взаємодії з іншими сферами.

 

Члени правління:

  • Ольга Сагайдак — голова правління КДК, менеджерка культури, співзасновниця Dofa.fund;
  • Олена Апчел — кандидатка мистецтвознавства, культурологиня, режисерка та військовослужбовиця;
  • Володимир Бородянський — медіа-менеджер, політичний та громадський діяч, голова ради з питань розвитку Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал»;
  • Олена Гончарук — культурна менеджерка, культурологиня, музеологиня, копірайтерка, керівниця Музею кіно Довженко-Центру;
  • Ілона Демченко — культурна менеджерка, експертка у сфері грантового менеджменту;
  • Ірина Подоляк — політична та громадська діячка, співзасновниця Коаліції дієвців культури, вільна людина;
  • Юлія Хомчин — директорка Інституту стратегії культури, депутатка Львівської міськради.

 

Як повідомлялося, станом на липень 2024 року в Національному літературно-меморіальному музеї імені Григорія Сковороди, по якому російська армія завдала удару 7 травня 2022 року, не провели консерваційні роботи.

 

 

Чільне фото (ілюстративне): сайт Херсонського обласного художнього музею імені О. Шовкуненка

Оригінал статті на Suspilne: Мінкульт закликають евакуювати музейні фонди із загрожених областей

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Після перерви Держкомтелерадіо анонсує подання на премію ім. Рильського

Державний комітет телебачення і радіомовлення України розпочав прийом заявок на щорічну премію Кабінету Міністрів України імені Максима Рильського. Про це повідомили на сайті Держкомтел

В Україні планували замах на медійника і здійснювали наклеп у телеграмі

У червні 2025 року експерти Інституту масової інформації зафіксували сім випадків порушення свободи слова в Україні. Про це йдеться у щомісячному моніторингу «Барометр свободи слова».
І

Від атаки рф на столицю пошкоджений склад «Нашого Формату»

Унаслідок російської ракетної атаки по Києву вночі з 3 на 4 липня пошкоджений склад книжкового видавництва та інтернет-магазину «Наш Формат». Про це повідомили на фейсбук-сторінці видав

Тараса Кременя звільнили з посади мовного омбудсмена

Кабінет Міністрів звільнив Тараса Кременя із посади Уповноваженого із захисту державної мови через закінчення строку призначення.  Про це у своєму телеграм-каналі повідомив постійний представник Кабм

На фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних

Платформа «Меморіал» у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт «Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда». Про це Читомо повідомили представники «Меморіалу».
Спецпроєкт — меморіа

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"