Мінкульт закликають евакуювати музейні фонди із загрожених областей

Дієвці культури, громадські організації та представники експертних середовищ вимагають негайної евакуації державного музейного фонду із загрожених областей України. Про це йдеться у відкритиму листі до міністра культури й стратегічних комунікацій Миколи Точицькоко, який оприлюднили на фейсбук-сторінці обʼєднання «Коаліція дієвців культури».
Коаліція дієвців культури, яка об’єднує понад 50 організацій та представників культурної сфери з різних регіонів України, закликає Міністерство культури терміново організувати евакуацію музеїв із прифронтових регіонів.
«Міністерство зобов’язане виконати свою функцію перед народом України і офіційно, через ухвалення швидких і законних рішень, зупинити процес втрати національного культурного надбання, який триває понад 10 років», – наголошують у зверненні.
Україна є стороною «Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту» (1954 р.), яка зобов’язує державу вживати заходів для збереження культурної спадщини ще в мирний час. Водночас, як наголошується у зверненні, за 10 років війни належний механізм евакуації так і не був реалізований.
Автори листа нагадують, що власником державного музейного фонду є народ України, а відповідальність за його збереження несе міністерство. На тлі посилення наступальних дій російських військ, масованих бомбардувань та невизначеності щодо лінії розмежування, Україна ризикує втратити культурну спадщину в таких областях, як Чернігівська, Сумська, Харківська, Донецька, Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська та Одеська.
Наразі евакуювали менше 10% державного музейного фонду, тоді як понад 3 мільйони культурних об’єктів залишаються під загрозою. «Прийняття стратегічного політичного рішення на рівні керівництва держави про убезпечення рухомої культурної спадщини є свідченням того, що культура є частиною безпекової стратегії, спрямованої на збереження держави та української ідентичності не на папері, а в реальності», – ідеться у зверненні.
Там є також заклик до органів державної влади, місцевого самоврядування, бізнесу, банків та культурних інституцій запропонувати свої можливості для прийняття та убезпечення музейних цінностей у відносно безпечних регіонах. «Недотримання Українською владою конвенційних вимог щодо охорони власних культурних цінностей знецінює їхню важливість в очах міжнародної спільноти та може утруднити процес притягнення до відповідальності за злочини проти української культури», – зазначають автори листа.
Коаліція також нагадує, що 10 лютого 2025 року вже надіслала офіційний лист до Міністерства культури (№4680/06-25), у якому містилися пропозиції щодо практичних рішень та допомоги від громадськості.
Підписати листа можуть всі небайдужі. Нині серед підписантів:
- Олександра Матвійчук;
- Наталія Онисько;
- Тетяна Пушнова;
- Діана Клочко;
- Богдан Логвиненко;
- Богдана Неборак;
- Валентина Клименко;
- Валерій Коршунов;
- Ярина Короткевич;
- Ольга Герасимʼюк та інші.
Обʼєднання «Коаліція дієвців культури» створила ініціативна група у складі Дарії Бадьйор, Івана Козленка, Ірини Подоляк й Ольги Сагайдак. Його мета — посилити та мотивувати до системної дії горизонтальну розгалужену культурну спільноту, об’єднану усвідомленням необхідності створення прозорих і справедливих правил для дієвців культури й взаємодії з іншими сферами.
Члени правління:
- Ольга Сагайдак — голова правління КДК, менеджерка культури, співзасновниця Dofa.fund;
- Олена Апчел — кандидатка мистецтвознавства, культурологиня, режисерка та військовослужбовиця;
- Володимир Бородянський — медіа-менеджер, політичний та громадський діяч, голова ради з питань розвитку Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал»;
- Олена Гончарук — культурна менеджерка, культурологиня, музеологиня, копірайтерка, керівниця Музею кіно Довженко-Центру;
- Ілона Демченко — культурна менеджерка, експертка у сфері грантового менеджменту;
- Ірина Подоляк — політична та громадська діячка, співзасновниця Коаліції дієвців культури, вільна людина;
- Юлія Хомчин — директорка Інституту стратегії культури, депутатка Львівської міськради.
Як повідомлялося, станом на липень 2024 року в Національному літературно-меморіальному музеї імені Григорія Сковороди, по якому російська армія завдала удару 7 травня 2022 року, не провели консерваційні роботи.
Чільне фото (ілюстративне): сайт Херсонського обласного художнього музею імені О. Шовкуненка
Оригінал статті на Suspilne: Мінкульт закликають евакуювати музейні фонди із загрожених областей
Блог
Після перерви Держкомтелерадіо анонсує подання на премію ім. РильськогоДержавний комітет телебачення і радіомовлення України розпочав прийом заявок на щорічну премію Кабінету Міністрів України імені Максима Рильського. Про це повідомили на сайті Держкомтел
В Україні планували замах на медійника і здійснювали наклеп у телеграміУ червні 2025 року експерти Інституту масової інформації зафіксували сім випадків порушення свободи слова в Україні. Про це йдеться у щомісячному моніторингу «Барометр свободи слова».
І
Унаслідок російської ракетної атаки по Києву вночі з 3 на 4 липня пошкоджений склад книжкового видавництва та інтернет-магазину «Наш Формат». Про це повідомили на фейсбук-сторінці видав
Тараса Кременя звільнили з посади мовного омбудсменаКабінет Міністрів звільнив Тараса Кременя із посади Уповноваженого із захисту державної мови через закінчення строку призначення. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив постійний представник Кабм
На фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів РатушнихПлатформа «Меморіал» у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт «Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда». Про це Читомо повідомили представники «Меморіалу».
Спецпроєкт — меморіа
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.