Межари – козацький “спецназ” Австрії

Межари – козацький “спецназ” Австрії

Межари – козацький “спецназ” Австрії

 Як і обіцяв, дещо про Межарiв. Їх історія почалася в 1718 році. Тоді, після перемоги над Османською імперією, до Австрії відійшли території Сербії та Боснії по умовах мирного договору. Турки, формально, з ним погодилися. Але своїми постійними набігами не давали розвиватися новим територіям, офіційно ж заявляючи про повагу до кордонів сусідiв. Трохи не по темі, але “Нас там нет”, це далеко не російське ноу-хау. 

 Висловлюючись сучасною термінологією, солдати і офіцери, як тільки отримували призначення в нові землі “косили” як тільки могли. А коли це не вдавалося, пі час нападів з прикордоння, воліли зачинитися у своїх опорних пунктах. Які Турки особливо то і не чіпали. Ще одна причина, чому армія не надто рвалася вирішувати данну проблему. Військових втрат по мінімуму, а питання економіки, маршалів і генералів, хвилювали як шерифа проблеми індіанців. 

 Треба було вирішувати проблему. Тоді і були створені Межари. Від німецького Grenze  – межа. Нові формування, по своєму устрою, нагадували Реєстрове козацьке військо Речi Посполитої. В обмін на землю, звільнення від податків, озброєння, мали захищати кордон держави. 

 Хочу уточнити з приводу зброї. Тут дані дещо різняться. Одні пишуть, що держава їх озброювала виключно в воєнний час, при відбуванні їх військової повинностi. Решту часу вони мали сами о  зброюватися. Але проскакує інформація, що деяку кількість гвинтівок, пороху, і свинця для куль, при заселенні на нові землі їм все-таки видавали. Точних данних в мене не має. 

 Люди засилялися, а приїжджали поселенці не воювати, а саме жити. З сім’ями приїжджали, з дітьми, будували житло, заводили господарство, і нікому не хотілося аби сусід прийшов, і все зруйнував. На що, власне кажучи, і був розрахунок. Але Межари пішли далі.

 Було вирішено не наражати свої сім’ї на небезпеку, зустрічаючи ворога біля воріт, а бити на випередження. Їх тактика була така – невеликими розвідувальними загонами, проникали в тил до ворога. Вивчаючи місцевість, розташування ворожих частин, їх кількість, озброєння, і найголовніше – дізнавалися час нападу. На основі цих даних, зібравши сили в кулак, влаштовували засідки. Що відбивало бажання перетинати кордон. 

  Важлива деталь – наслідуючи своїх ворогів, гарнізони і опорні пункти, як би слабо вони не були захищені, не чіпали. Що дозволило Австрійським дипломатам, у відповідь на ноти протесту зі Стамбулу, заявити що це у вас, якісь місцеві розбірки. 
 Минав час. Прийшла нова епоха. Епоха Наполеонівських війн. Гостро постало питання про створення постійних підрозділiв “Легкої піхоти”. Легка піхота  – це, власне кажучи, і є те, що зараз називають “сили спеціального призначення”. В їх завдання входило – розвідка ;відстежування пересування ворожих частин, захоплення “язиків” ;диверсії, знищення мостів, переправ, ліквідація командного складу. 

 До Наполеонівських воєн Межарів збирали в частини Легкої піхоти по рекрутському принципу. З генерального штабу приходив наказ, на певну кількість солдатів. Місцеві вже самі розподіляли цю повинність, вирішуючи хто піде на війну. 

 Наполеон Бонапарт кардинально змінив принципи ведення війни. На маршах його військо йшло по ротно, лише перед самою битвою об’єднуючись. Цілком вірно розсудивши що обоз для роти, пересуватиметься швидше чим обоз для цілої армії. 

  Я сподіваюся вам була цікава ця не звична сторінка з історії) 

Оригінал статті на Букнет: Межари – козацький “спецназ” Австрії

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року-2023» оголосив переможців

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року-2023» оголосив переможців конкурсу. Про це повідомили на сайті Буквоїд.
У конкурсі за всіма категоріями (7 номінацій по 2-4 підномінації в кожній) оц

Відійшов у засвіти відомий науковець-українознавець і громадський діяч Петро Кононенко

Національна спілка письменників України з глибоким сумом повідомляє, що 28 лютого після важкої хвороби відійшов у засвіти відомий науковець-українознавець, громадський діяч, доктор філологічних наук, пр

Літературна премія Європейського Союзу оголосила номінантів

Оголосили номінантів літературної премії Європейського Союзу 2024 року (European Union Prize for Literature, EUPL). Про це повідомляють на сайті EUPL.
До журі цього року увійшов українс

Відомі фіналісти міжнародної премії з арабської художньої літератури

Міжнародна премія з арабської художньої літератури 2024 (IPAF) визначила короткий список фіналістів. Про це повідомляється на сайті премії.
До короткого списку потрапили 6 книжок:
 

«С

В Канаді презентували книжку “Листи з України”, підготовану відомою журналісткою Le Devoir

Цієї середи, 28 листопада, в Монреалі представили книжку «Листи з України» (фр.« Lettres d’Ukraine »), ініційовану та укладену Маґдалін Бутро (Magdaline Boutros), журналісткою-міжнародн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"