Майже 40% українських ЗМІ повністю «прозорі»

Майже 40% українських ЗМІ повністю «прозорі»

У 2022 році переважно прозорими виявилися лише 38% українських медіа. Про це свідчать дані* моніторингу Інституту масової інформації (ІМІ).

52% онлайн-медіа виявилися частково прозорими, і ще 10% – переважно непрозорими.

 

У порівнянні з минулим роком кількість переважно прозорих медіа зменшилась у зв’язку з тим, що з ринку пішла Медіа Група Україна, учасники якої здебільшого дотримувалися прозорості медіавласності. 

 

Ще одна причина — частина медіа, які торік належали до категорії переважно прозорих, прибрали із сайтів фізичні адреси редакцій і імена головредів та інших співробітників, відповідальних за контент, і, відповідно, перемістилися до категорії частково прозорих. 

 

Як зазначають на  сайті ІМІ, причиною цього стали безпекові побоювання редакцій у зв’язку з широкомасштабним наступом рф. Водночас у середньому онлайн-медіа покращили інформування аудиторії про своїх власників.

 

Переважно прозорими у 2022 році є такі онлайн-медіа: «Суспільне», «Економічні новини», ІСТV, «Фокус», «Факти», «Апостроф», «Українські новини», «24 канал», «Обозреватель», «Дзеркало тижня», «Слово і Діло», «Ліга», НВ, РБК-Україна, «Новинарня», Інтерфакс-Україна, novyny.live, LB.ua та «Радіо Свобода». 

 

Частково прозорі онлайн-медіа: ТСН, «Ракурс», ВВС (українська служба), «Багнет», «Подробности», «Антикор», «Главред», «Прямий», «Хвиля», «КП в Україні», «Вести», «Главком», «Вголос», «Політека», «Знай», «Кореспондент», «Бабель», «Громадське», УНІАН, Укрінформ, «Еспресо», Голос.ЮА, УНН, Захід.Нет, «Гордон», УНН, «Дело», 5.ua, «Телеграф», «Букви», Цензор.Нет та «Українська правда».

 

Переважно непрозорими виявилися онлайн-медіа ТСН, Газета.ЮА, «Антикор» і «Коментарі».

 

За даними моніторингу ІМІ, 2022 року 26% досліджуваних онлайн-медіа вказали на сайтах своїх бенефіціарів. Йдеться про імена конкретних фізичних осіб. Минулого року таких видань було 22%.

 

У 2022 році повну відкритість – оприлюднення на сайті імен тих осіб, які володіють ними (зазвичай через певну юрособу), – продемонстрували такі онлайн-видання: сайти каналів 24, «Еспресо», Суспільного, Громадського ТБ, ICTV, Прямого і 5-го, видання «Оглядач» («Обозреватель»), «Новинарня», УНН, Новини.Live, «Букви», ІА Укрінформ (загалом 13 із 50 досліджених). У деяких випадках ішлося не про фізичну особу, а про державу, як у разі із Суспільним, чи про досить великий колектив членів ГО – у випадку Громадського ТБ. Зауважимо, що на вебсайтах телерадіоорганізацій імена кінцевих бенефіціарів мають оприлюднюватися – це обов’язок за законом. Щодо інших сайтів, це наразі побажання і позитивна практика, яка вітається, є виявом поваги сайту до своїх читачів. 

 

Найменування пов’язаних із сайтами юридичних осіб оприлюднили в себе 25 видань, або 50% усіх досліджених. Минулого року таких було 44%. 

Ще 24% онлайн-медіа не розкрили в зрозумілий для читача спосіб інформацію про осіб, які ними володіють. 

 

Якщо порівнювати загальні показники прозорості окремих видань у 2021 і 2022 роках, то покращили свої показники прозорості дев’ять видань (18%): «Букви», Інтерфакс-Україна, «Коментарі», «Телеграф», Захід.Нет, «Апостроф», «Главком», «Кореспондент» і НВ. 

 

Нагадаємо, три четверті редакцій локальних медіа потребують додаткового фінансування в умовах повномасштабної війни.

 

 

*Методологія оцінювання: дослідження прозорості онлайн-медіа базується на аналізі трьох ключових параметрів – інформації на сайті про контакти редакції (наявність адреси, емейлу, телефону), даних про людину, відповідальну за контент (керівника / головреда), і даних про власника медіа (кінцевого бенефіціара). Залежно від прозорості за кожним із критеріїв онлайн-медіа може набрати 1, 0,5 або 0 балів. Відповідно, максимальний сумарний бал за всіма категоріями – 3 бали. Переважно прозорими є медіа, які отримали 2,5 чи 3 бали, медіа із середнім рівнем прозорості набрали 1,5 –2 бали, переважно непрозорі медіа – 0,5–1 бал.

Оригінал статті на Suspilne: Майже 40% українських ЗМІ повністю «прозорі»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Олександер Шугай. «Ударило громом заліза…»

Ударило громом заліза  ̶Й земля, наче сцена, стряслась…Осіннього неба завісаУпала і не піднялась. Можливо, наслання від БогаІз космосу, із вишини?..О ні, то з сигналом «Тривога!»Із бункера  ̶  грім Сата

Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про заборону використання російських джерел в освіті й науці

Верховна Рада у першому читанні ухвалила зміни до законів, які регулюють використання джерел інформації країни-агресора в освіті й науковій діяльності. Про це повідомляється на офіційно

Видавництво з Венесуели отримало премію за захист свободи слова

Міжнародна премія за свободу публікацій (International Freedom to Publish Award) оголосила лауреата 2022 року, яким стало видавництво Editorial Dahbar з Венесуели. Про це повідомляється

Викрадена у Криму журналістка Данілович заявила, що піддається тортурам

Під час допитів громадянської журналістки Ірини Данілович представники фсб застосовували тортури. Про це вона повідомила в міському «суді» Феодосії.
За словам активістки, допити супрово

«Найкращий книжковий дизайн−2022» приймає заявки

У 2022 році Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» всьоме проводить конкурс «Найкращий книжковий дизайн». Про це повідомили на сайті фестивалю.
На конкурс можуть подати книжки видавн

Перейти до блогу

Нові автори

Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Перейти до "Нові автори"