Майже 40% українських ЗМІ повністю «прозорі»

Майже 40% українських ЗМІ повністю «прозорі»

У 2022 році переважно прозорими виявилися лише 38% українських медіа. Про це свідчать дані* моніторингу Інституту масової інформації (ІМІ).

52% онлайн-медіа виявилися частково прозорими, і ще 10% – переважно непрозорими.

 

У порівнянні з минулим роком кількість переважно прозорих медіа зменшилась у зв’язку з тим, що з ринку пішла Медіа Група Україна, учасники якої здебільшого дотримувалися прозорості медіавласності. 

 

Ще одна причина — частина медіа, які торік належали до категорії переважно прозорих, прибрали із сайтів фізичні адреси редакцій і імена головредів та інших співробітників, відповідальних за контент, і, відповідно, перемістилися до категорії частково прозорих. 

 

Як зазначають на  сайті ІМІ, причиною цього стали безпекові побоювання редакцій у зв’язку з широкомасштабним наступом рф. Водночас у середньому онлайн-медіа покращили інформування аудиторії про своїх власників.

 

Переважно прозорими у 2022 році є такі онлайн-медіа: «Суспільне», «Економічні новини», ІСТV, «Фокус», «Факти», «Апостроф», «Українські новини», «24 канал», «Обозреватель», «Дзеркало тижня», «Слово і Діло», «Ліга», НВ, РБК-Україна, «Новинарня», Інтерфакс-Україна, novyny.live, LB.ua та «Радіо Свобода». 

 

Частково прозорі онлайн-медіа: ТСН, «Ракурс», ВВС (українська служба), «Багнет», «Подробности», «Антикор», «Главред», «Прямий», «Хвиля», «КП в Україні», «Вести», «Главком», «Вголос», «Політека», «Знай», «Кореспондент», «Бабель», «Громадське», УНІАН, Укрінформ, «Еспресо», Голос.ЮА, УНН, Захід.Нет, «Гордон», УНН, «Дело», 5.ua, «Телеграф», «Букви», Цензор.Нет та «Українська правда».

 

Переважно непрозорими виявилися онлайн-медіа ТСН, Газета.ЮА, «Антикор» і «Коментарі».

 

За даними моніторингу ІМІ, 2022 року 26% досліджуваних онлайн-медіа вказали на сайтах своїх бенефіціарів. Йдеться про імена конкретних фізичних осіб. Минулого року таких видань було 22%.

 

У 2022 році повну відкритість – оприлюднення на сайті імен тих осіб, які володіють ними (зазвичай через певну юрособу), – продемонстрували такі онлайн-видання: сайти каналів 24, «Еспресо», Суспільного, Громадського ТБ, ICTV, Прямого і 5-го, видання «Оглядач» («Обозреватель»), «Новинарня», УНН, Новини.Live, «Букви», ІА Укрінформ (загалом 13 із 50 досліджених). У деяких випадках ішлося не про фізичну особу, а про державу, як у разі із Суспільним, чи про досить великий колектив членів ГО – у випадку Громадського ТБ. Зауважимо, що на вебсайтах телерадіоорганізацій імена кінцевих бенефіціарів мають оприлюднюватися – це обов’язок за законом. Щодо інших сайтів, це наразі побажання і позитивна практика, яка вітається, є виявом поваги сайту до своїх читачів. 

 

Найменування пов’язаних із сайтами юридичних осіб оприлюднили в себе 25 видань, або 50% усіх досліджених. Минулого року таких було 44%. 

Ще 24% онлайн-медіа не розкрили в зрозумілий для читача спосіб інформацію про осіб, які ними володіють. 

 

Якщо порівнювати загальні показники прозорості окремих видань у 2021 і 2022 роках, то покращили свої показники прозорості дев’ять видань (18%): «Букви», Інтерфакс-Україна, «Коментарі», «Телеграф», Захід.Нет, «Апостроф», «Главком», «Кореспондент» і НВ. 

 

Нагадаємо, три четверті редакцій локальних медіа потребують додаткового фінансування в умовах повномасштабної війни.

 

 

*Методологія оцінювання: дослідження прозорості онлайн-медіа базується на аналізі трьох ключових параметрів – інформації на сайті про контакти редакції (наявність адреси, емейлу, телефону), даних про людину, відповідальну за контент (керівника / головреда), і даних про власника медіа (кінцевого бенефіціара). Залежно від прозорості за кожним із критеріїв онлайн-медіа може набрати 1, 0,5 або 0 балів. Відповідно, максимальний сумарний бал за всіма категоріями – 3 бали. Переважно прозорими є медіа, які отримали 2,5 чи 3 бали, медіа із середнім рівнем прозорості набрали 1,5 –2 бали, переважно непрозорі медіа – 0,5–1 бал.

Оригінал статті на Suspilne: Майже 40% українських ЗМІ повністю «прозорі»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Відомі переможниці премії Women in Arts-2025

Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
 
Олена Герасим’юк — поетка

Оголосили переможців конкурсу п’єс «Драма.UA»

П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:

«Брідські явищ

У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»

У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по

У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років

2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія

Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"