Лавреат Гонкурівської премії Камель Дауд опинився в центрі судового скандалу

Лавреат Гонкурівської премії Камель Дауд опинився в центрі судового скандалу

Камеля Дауда, цьогорічного лауреата Гонкурівської премії, звинуватили у використанні реальної історії життя пацієнтки його дружини як основи для роману «Гурії».

Роман розповідає історію алжирської дівчинки Оби, яка стала жертвою громадянської війни в Алжирі 1992–2002 років. За сюжетом, Обі втрачає голос після того, як їй перерізали горло, коли вона стала свідком убивства своєї сім’ї.

 

Звинувачення проти письменника висунули в Алжирі. Одну скаргу подала Національна організація жертв тероризму, іншу – жінка на ім’я Саада Арбане, яка стверджує, що роман базується на її житті. За словами Арбане, вона розповіла свою історію у 2015 році психотерапевтці, яка згодом стала дружиною Дауда. Три роки потому письменник нібито попросив дозволу використати її історію для книжки, але вона відмовила.

 

«Одразу після публікації роману ми подали дві скарги: на Камеля Дауда і його дружину Айшу Дехду, яка лікувала Сааду», – заявила адвокатка Арбане Фатіма Бенбраам.

 

У скаргах ідеться про те, що Дауд порушив лікарську таємницю, допустив наклеп на жертв тероризму і порушив алжирський закон про національне примирення, який забороняє публікацію матеріалів, що стосуються громадянської війни.

 

Видавництво Gallimard засудило позов, назвавши його «наклепом, організованим медіа, близькими до алжирського режиму». Представник видавництва Антуан Галлімар наголосив, що, хоча роман і натхненний подіями громадянської війни, всі його персонажі, включно з героїнею, вигадані: «Сюжет і герої роману створені повністю уявою автора, навіть якщо в основі лежать реальні трагедії алжирської історії».

 

Роман «Гурії» заборонений на території Алжиру через суперечність до статті Хартії миру і національного примирення. Цей документ забороняє публікації, що можуть «роз’ятрювати рани національної трагедії», тобто громадянської війни між ісламістами та урядом. Камель Дауд змушений був переїхати з Алжиру до Франції через переслідування з боку ісламістських угруповань.

 

Гонкурівська премія (Prix Goncourt) — французька літературна премія, яку присуджують авторам на знак відзначення прозових творів, написаних французькою мовою.

 

При тому, що сума нагороди становить символічні 10 євро, премія вважається однією з найпрестижніших і висуває автора в авангард французької літератури та збільшує продаж його книжок, гарантує переклади за кордоном.

 

Як повідомлялося, у 2021 році в США припинили розповсюдження бестселера Еліс Сіболд через рішення суду: чоловіка, засудженого за її зґвалтування, виправдали.

 

 

Джерело: The Guardian

Чільне фото: французька газета «Ле фігаро» (Le Figaro)

Оригінал статті на Suspilne: Лавреат Гонкурівської премії Камель Дауд опинився в центрі судового скандалу

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Відомі переможниці премії Women in Arts-2025

Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
 
Олена Герасим’юк — поетка

Оголосили переможців конкурсу п’єс «Драма.UA»

П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:

«Брідські явищ

У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»

У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по

У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років

2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія

Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"