«Золота нитка перетину». До 90-річчя від дня народження Івана Дзюби

«Золота нитка перетину». До 90-річчя від дня народження Івана Дзюби

«…не загубити золоту нитку української культури…»
Іван Дзюба

Цьогоріч Україна відзначає два ювілеї – тридцятиріччя проголошення Незалежності та двадцятип’ятиріччя Конституції України. А 26 липня 2021 року літературознавцю, письменнику, громадському і політичному діячу Івану Дзюбі виповнюється 90 років. Тож ювілейна виставка представляє активного учасника Руху опору 1960-1990-х років Івана Дзюбу як науковця, творчість і діяльність якого була спрямована на розбудову української держави та культури.

Про це повідомляє museumlit.org.ua.

Назву виставці дала нова книжка літературознавця «Золота нитка: нариси про (не)знаних» (К., Дух і Літера, 2021), до якої ввійшли статті різних років про Лесю Українку, Ольгу Кобилянську, письменників розстріляного відродження. Цей зв’язок поколінь митців, відповідальних за долю літератури, Ольга Кобилянська назвала «золотою ниткою» української культури. Творчість Івана Дзюби також в цьому ряду.

Представлено матеріали з музейної колекції – рукописи, світлини, праці Івана Дзюби та дослідження про його творчість М. Жулинського, М. Павлишина,  Л. Тарнашинської, Є. Сверстюка, Р. Корогодського, Л. Костенко.

Центральне місце займає політичний памфлет Івана Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?», який став програмним документом національно-визвольного руху 1960-1980-х років. Серед рідкісних експонатів самвидав трактату, добірка закордонних видань 1960-1970-х років із публікаціями виступів: до 25-х роковин розстрілів у Бабиному Яру («Сучасність», Мюнхен, 1967), захисту у справі політв’язня Валентина Мороза («Український вісник», Париж, 1971) та ін., а також книга Івана Кошелівця з Мюнхена, який іще в 60-х роках виділяв Івана Дзюбу як «постать століття».

На світлинах літературознавець у різні періоди життя – у колі друзів у Спілці письменників 1963 року, під час перебування в слідчому ізоляторі КДБ 1972 року, на з’їзді Народного Руху України, на посаді міністра культури України 1993 року; разом із дружиною Мартою, із Ліною Костенко, Михайлом Горинем, із Євгеном Сверстюком, Іваном Драчем, Миколою Жулинським; Романом Балаяном, Борисом Єгіазаряном.

Окрасою виставки є графічний портрет Віктора Зарецького та портрет-картина Івана Дзюби 1987 року пензля Рафаеля Багаутдінова.

Виставка працюватиме до 15 серпня 2021 року.

Адреса: вул. Богдана Хмельницького, 11, Національний музей літератури України, м. Київ.

Фото: Національний музей літератури України

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: «Золота нитка перетину». До 90-річчя від дня народження Івана Дзюби

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Мазепинська Євангелія в Музеї книги і друкарства України

Бажання українців не просто вижити у час жорстоких випробувань – війни проти рашизму, але і жити повнокровним життям, засвідчують ті культурні події, які відбуваються у воюючій Україні сьогодні. Серед н

Письменник, колишній в’язень «Ізоляції» Асєєв здобув премію за мужність імені Діани…

Український письменник і журналіст, колишній в’язень терористів «ДНР» Станіслав Асєєв здобув премію за мужність імені Діани Ортіс.

Про це повідомив 24 травня керівник видавництва Українського науко

У росії штрафуватимуть за мапи без Криму

Держдума рф ухвалила закон про штрафи до 1 мільйона рублів або арешт до 15 діб за поширення мап, що «заперечують територіальну цілісність Росії». Про це повідомляє «Крим. Реалії», посил

У Києві розпочався фестиваль імені Романа Ратушного

У Києві розпочався фестиваль «Протасів Яр», присвячений пам’яті полеглого активіста й добровольця Романа Ратушного.
 
Подію відкрила українська письменниця Світлана Поваляєва, яка подяк

Росіяни зруйнували будинок культури, де відбувався Нью-Йоркський літературний фестиваль

Вранці 26 травня російські окупанти скинули бомбу ФАБ-250 на Нью-Йорк Донецької області. Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко.
 
За його словами, внаслідок бомбардуванн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"