«Золота нитка перетину». До 90-річчя від дня народження Івана Дзюби

«…не загубити золоту нитку української культури…»
Іван Дзюба
Цьогоріч Україна відзначає два ювілеї – тридцятиріччя проголошення Незалежності та двадцятип’ятиріччя Конституції України. А 26 липня 2021 року літературознавцю, письменнику, громадському і політичному діячу Івану Дзюбі виповнюється 90 років. Тож ювілейна виставка представляє активного учасника Руху опору 1960-1990-х років Івана Дзюбу як науковця, творчість і діяльність якого була спрямована на розбудову української держави та культури.
Про це повідомляє museumlit.org.ua.
Назву виставці дала нова книжка літературознавця «Золота нитка: нариси про (не)знаних» (К., Дух і Літера, 2021), до якої ввійшли статті різних років про Лесю Українку, Ольгу Кобилянську, письменників розстріляного відродження. Цей зв’язок поколінь митців, відповідальних за долю літератури, Ольга Кобилянська назвала «золотою ниткою» української культури. Творчість Івана Дзюби також в цьому ряду.
Представлено матеріали з музейної колекції – рукописи, світлини, праці Івана Дзюби та дослідження про його творчість М. Жулинського, М. Павлишина, Л. Тарнашинської, Є. Сверстюка, Р. Корогодського, Л. Костенко.
Центральне місце займає політичний памфлет Івана Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?», який став програмним документом національно-визвольного руху 1960-1980-х років. Серед рідкісних експонатів самвидав трактату, добірка закордонних видань 1960-1970-х років із публікаціями виступів: до 25-х роковин розстрілів у Бабиному Яру («Сучасність», Мюнхен, 1967), захисту у справі політв’язня Валентина Мороза («Український вісник», Париж, 1971) та ін., а також книга Івана Кошелівця з Мюнхена, який іще в 60-х роках виділяв Івана Дзюбу як «постать століття».
На світлинах літературознавець у різні періоди життя – у колі друзів у Спілці письменників 1963 року, під час перебування в слідчому ізоляторі КДБ 1972 року, на з’їзді Народного Руху України, на посаді міністра культури України 1993 року; разом із дружиною Мартою, із Ліною Костенко, Михайлом Горинем, із Євгеном Сверстюком, Іваном Драчем, Миколою Жулинським; Романом Балаяном, Борисом Єгіазаряном.
Окрасою виставки є графічний портрет Віктора Зарецького та портрет-картина Івана Дзюби 1987 року пензля Рафаеля Багаутдінова.
Виставка працюватиме до 15 серпня 2021 року.
Адреса: вул. Богдана Хмельницького, 11, Національний музей літератури України, м. Київ.





Фото: Національний музей літератури України
Оригінал статті на НСПУ: «Золота нитка перетину». До 90-річчя від дня народження Івана Дзюби
Блог
Відомі переможниці премії Women in Arts-2025Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
Олена Герасим’юк — поетка
П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:
«Брідські явищ
У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по
У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія
Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».
Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.