«Збірка» на Золотих: незалежна книгарня з відібраним нонфікшном

«Збірка» на Золотих: незалежна книгарня з відібраним нонфікшном

Напередодні в одному з двориків біля Золотих воріт у Києві відкрилася незалежна книгарня іноземної й української нонфікшн-літератури «Збірка». Розповідаємо, як минуло відкриття.

«Збірка» відчинилася 14 лютого — це Міжнародний день книгодарування, День святого Валентина, а ще — день народження засновниці книгарні, літературознавиці, культурної журналістки, військової Наталки Кузьменко.

 

Щоб потрапити до крамниці, потрібно звернути із Золотоворітської вулиці й зайти в один із двориків. Вибір місця власниця називає невипадковим: в історичному центрі, де багато книгарень з художньою літературою, «Збірка» закриває нішу вузькоспеціалізованої літератури.

 

«Є безліч чудових книгарень, що повноцінно представляють напрямок худліту. Вони великі й класні, тож не бачу сенсу відкривати ще одну таку ж. Тож я концентруюся на закордонних і деяких українських артбукахах, зінах, журналах… Обираю віддавати перевагу темам історії, моди, культури, моди, мистецтва, архітектури, убаністики, кулінарії, фотографії, зокрема еротичної. Мені хочеться презентувати свою книжкову вибірку», — розповідає Кузьменко.

 

 

Серед представлених книгарнею видань — англомовний і українськомовний нонфікшн, зіни, артбуки, раритетні книжки (зокрема, «Спогади і роздуми на фінішній прямій» Івана Дзюби з автографом). Є тут і нові видання, і вживані. Вибір тем дуже широкий — «Збірка» пропонує літературу про дизайн, архітектуру, мистецтво, культуру, соціологію, урбаністику, історію, психологію, кулінарію, інформаційні комунікації, фотографію, музику, моду, артбуки, зіни, а також журнали (зокрема харківський «Люк», Reporters тощо) і вініл. Велика частина асортименту — англомовні книжки, які звичайному читачеві складно знайти самотужки. Ці видання привезені з Берліна й Парижа.

 

Щоб якісно і фахово представити всі перелічені напрямки, «Збірка» має експертних кураторів, котрі формують кожен свою полицю: 

 

  • історія мистецтва — Галина Глеба;
  • еротична фотографія — Юлія Радіонова;
  • кулінарна полиця – автори проєкту BookPie Яна Жадан і Тимур Габуєв;
  • історія — Костянтин Дорошенко.

 

Згодом у книгарні будуть й інші тематичні полиці, а кількість кураторів зростатиме. «Мені пощастило: жоден з кураторів, до яких я звернулася перед відкриттям, мені не відмовив. Я вдячна, що вони мають ті ж цінності й прагнуть запропонувати нове українському читачеві», — ділиться засновниця.

 

Добірку платівок підготував медіаексперт Олексій Ковжун. «Я давно знайомий з Наталкою, тож коли ми радилися перед відкриттям, запропонував їй ідею з платівками. Насправді найбільше їй тішиться моя дівчина, бо тепер у нас удома буде менше коробок з вінілом», — розповідає він.

 

 

Книгарня невелика — вона складається з коридору, оформленого Тарасом Ковачем, та кімнати з книжковими полицями і стендами. Серед візуальних митців, долучених до «Збірки» — Гамлет Зіньковський і Михайло Алексеєнко.

 

Увечері 14 лютого книгарня вщерть заповнена людьми: серед відвідувачів дієвці української культурної сфери, журналісти, фотографи, книгарі, видавці та військові. Останніх особливо багато — здається, люди у формі ЗСУ чи окремих її елементах становлять чи не половину відвідувачів. Це й не дивно: власниця «Збірки» Наталка Кузьменко — колишня військовослужбовиця, за пів року вона може знову повернутися до лав Збройних сил.

 

«Я прослужила рік і сім місяців, за пів року мене знову можуть призвати. Я дуже поважаю усіх військовослужбовців, які нині на службі. Ви — герої, тільки завдяки вам усе це можливе. Ми стоїмо на ваших плечах. Я дуже вдячна за те, що ви робите щодня», — каже вона. Також додає, що вдячна і всім знайомим з культурної галузі, котрі завітали на відкриття, та всім відвідувачам, котрі розділили з нею це свято.

 

За словами Олексія Ковжуна, тут він зустрів більше людей, з якими знайомий через російсько-українську війну, аніж знайомих з культурного середовища. «З одного боку, побачив тут, наприклад, засновника невеликого видавництва Руслана Халікова, що спеціалізується на релігієзнавстві й науковому погляді на езотерику, а з іншого — військового психолога Андрія Козінчука», — каже він.

 

 

О восьмій у книгарні ненадовго вимикають світло. Причина того, чому кімната занурюється у темряву, хороша: присутні вітають Наталку Кузьменко з днем народження, співають «Многая літа» і обіймають. У відповідь на вітання вона дякує всім відвідувачам і тим, хто зробив відкриття й існування книгарні можливим — військовим ЗСУ. 

 

«Підтримуйте Збройні сили України, донатьте і розвивайтеся. Тоді все буде добре», — звертається Наталка Кузьменко.

 

 

Військова, у цивільному житті співачка Анастасія Шевченко («Стасік») напівжартома запитує, чи працюватиме книгарня 15 лютого, адже відвідувачі вже на відкритті розкупили чи не весь асортимент книгарні. 

 

«Наталка була моєю продюсеркою, коли я вела програму “Культурна афіша здорової людини” на Суспільному мовленні. Я дуже рада, що їй вдалося здійснити свою мрію відкрити книгарню. Наталя не тільки ентузіастка, а й профі. Вона чудово знається на книжках, розуміється на цінності книжки як носія інформації. “Збірка” — чіткий, продуманий просвітницький проєкт. Дуже важливо, що до нього залучені куратори, професіонали кожен у своїй галузі, котрі тут можуть розповсюджувати свої книжкові добірки. Це не абиякі видання, а цінна, спеціально підібрана інформація», — наголошує Анастасія Шевченко.

 

 

Відкриття супроводжувалося музикою від діджея. Загалом подія була схожою на щось середнє між мистецькою виставкою, нетворкінгом і затишною вечіркою для своїх. По кутах книгарні, де розташовані стелажі з книжками, збиралося найбільше людей, вони говорили, сміялися, розглядали видання.

 

Оскільки книгарня петфрендлі, серед відвідувачів цього вечора були й собаки.

 

За словами журналістки й літературознавиці Марії Бліндюк, відкриття книгарні виглядає як  «двіжова» і жива культурна подія. «Це дуже красиво. Мені здається, такого дещо бракує. Як і, власне, іноземного нонфікшну, котрий тут продають. Дуже класно, що Ната обрала саме такий фокус. Ці видання й журнали можуть стати прикладом для українських авторів, видавців і медіа. Надивленість важлива», — каже вона. 

 

Культурна журналістка The Ukrainians та post impreza Оля Перехрест розповідає, що її запросили на відкриття, бо багато її близьких залучені до роботи книгарні. «Я прийшла б сюди й так: дуже люблю книгарні, тож нове таке місце в Києві — радісна новина. “Збірка” — це дуже затишний простір, хоч і в непростій локації (довкола багато інших крамниць). Думаю, що книгарня з чітко визначеним профілем — це, імовірно, майбутня історія успіху», — ділиться враженнями вона.

 

За словами виконавчого директора Media Development Foundation Євгена Заславського, довкола таких омріяних бізнесів, як «Збірка», неодмінно формується спільнота.

 

«Це фантастичний випадок відкриття книгарні за тих обставин, що є, тих двох реальностей, — країни у розпалі війни й насиченого культурного життя — котрі, здається, взагалі не можуть поєднуватися. І цей перетин — про утвердження життя і те, що запит людей на мистецтво, які б жахіття не коїлися довкола, не зникає. Я дуже вдячна тим людям, що дозволяють собі навіть мріяти про відкриття книгарні», — підсумовує журналістка і ведуча Cуспільне Культура Єлизавета Цареградська.

 

 

Відвідати книгарню можна за адресою Золотоворітська 2а.

 

 

Фото: Руслан Сингаєвський

Оригінал статті на Suspilne: «Збірка» на Золотих: незалежна книгарня з відібраним нонфікшном

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Вінниці відкрилася виставка народної ікони «Великодні обереги Поділля»

У Вінницькому обласному художньому музеї відкрилася виставка народної ікони «Великодні обереги Поділля».

Про це музей повідомляє у фейсбуку, передає Укрінформ.

«Напередодні світлого Христова Воскр

Закон про мову зобов’яже місцеві друковані медіа виходити українською

З 16 липня для місцевих друкованих медіа набуває чинності 25 стаття закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка зобов’язує медіа мати версії держ

Лондонський книжковий ярмарок очолюватиме новий директор

Новим директором Лондонського книжкового ярмарку стане Адам Ріджвей. Про це Читомо повідомила заступниця виконавчого директора PR-компанії Midas Амелія Найт.
Раніше ярмарок очолював Гар

Українська фотокореспондентка стала переможницею World Press Photo

Всесвітньо відомий фотоконкурс World Press Photo оголосив світових лауреатів престижного конкурсу у 2024 році.

Як передає Укрінформ, список переможців опублікований на офіційному сайті конкурсу.

Оце кіно! Або як розповісти підліткам про кінематограф?

Ольга Бірзул. Твоя книга про кіно. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2024. — 164 с. / 14+
 
Не кожен, хто вважає себе кіноманом, здатен відрізнити фільми нової французької хвилі від ар

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"