За розвитком як діти: суд в Одесі зобов’язав двох крадіїв читати твори Шевченка, Твена і Лондона

За розвитком як діти: суд в Одесі зобов’язав двох крадіїв читати твори Шевченка, Твена і Лондона

Малиновський районний суд Одеси зобов’язав двох чоловіків, які крали дві автомагнітоли, прочитати вибрані літературні твори Тараса Шевченка, Марка Твена та Джека Лондона.

Про йдеться у рішенні суду, опублікованому 23 жовтня: “Суд вважає, що на обвинувачених необхідно додатково покласти (…) обов`язок передбачений п. 6 ч. 3 ст. 76 КК у вигляді дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, які будуть полягати у читанні книжок“.

Обставини злочину

6 січня в Одесі двоє чоловіків 23 і 19 років пробрался на штрафмайданчик і вкрали з двох автомобілів дві магнітоли, коробку передач та автомобільні динаміки. Крадене вони ховали до своїх рюкзаків, поки охорона штрафмайданчика не помітила світло від їхніх ліхтариків.

Зловмисники стали тікати, покинувши речі, серед яких були їхні паспорти. Згадавши про це, один із чоловіків повернувся на місце злочну, де його вже чекала поліція.

Чоловіки погодилися співпрацювати з судом, визнали провину і розкаялися у злочині. За їхніми свідченнями, приводом для злочину стала потреба у грошах — старший із обвинвачуваних працював на будівництві і не отримав тижневу платню, бо “виконроб витратив гроші на власні потреби — сплатив за своє житло”. Хлопцеві не вистачало 75 гривень, щоб повернутися додому у Білгород-Дністровський, тож він запропонував своєму другові скоїти злочин.

Правопорушники

Старший з чоловіків не одружений, без дітей і раніше не судимий. Виріс в інтернаті, вивчився на тракториста-машиніста, слюсаря і водія. Районна рада виділила хлопцеві як сироті гроші на придбання житла у селі, де він зараз і проживає, працюючи різноробочим.

Молодшому – 19 років. Він також різноробочий, виріс у багатодітній сім’ї, має лише неповну середню освіту, кілька місяців тому одружився і має дитину.

“Вони фактично за своїм розвитком ще неповнолітні діти”

Під час судового засідання, суддя Олександр Гарський встановив, що попри свій вік (19 та 23 роки) у обвинувачених недостатній рівень виховання:

“Допитуючи обвинувачених в судовому засіданні, судом встановлено, що вони фактично за своїм розвитком ще неповнолітні діти, хоча і мають відповідний вік. Відповідаючи на питання сторін та суду, обвинувачений очевидно не розуміє всіх наслідків можливої кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення проти власності”.

Суддя зазначає, що це не дивно, оскільки, за його словами, вихованням обох обвинувачених вочевидь займались недостатньо:

“Про це свідчить в тому числі мова, побудова речень, малий словарний запас слів, самі висловлювання, створення складних речень для пояснення своїх думок, точніше відсутність можливості і навіть здатності побудови в умі складного речення”.

На думку судді, про певну дитячу, майже нерозумну для дорослої людини поведінку свідчать також і обставини правопорушення — обвинувачувані пішли на злочин, маючи з собою всі документи, які посвідчують особистість кожного. “При цьому вказані документи були залишені у рюкзаку на місці скоєння правопорушення”, — резюмують у Малиновському суді.

Чи любите ви читати?

Суд зробив висновок, що “особи є майже дітьми, зі своїм обмеженим внутрішнім світом, своїми образливим і вразливими почуттями. При певній життєвій перешкоді, така людина, не маючи життєвого досвіду, не маючи критичного мислення, допускає досить тривіальні вчинки, які за своїм змістом є очевидно суспільно небезпечними”.

На питання судді про характер свого навчання, обізнаність у літературі, обвинувачувані відповіли, що майже нічого не читають. На предметні запитання про шкільну літературу вони пояснили, що нічого не пам`ятають, а старший з обвинувачуваних повідомив, що не любить читання взагалі.

Вирок

Суд звільнив обвинувачених від трирічного ув’язнення, яке передбачається за схожого складу злочину, визначивши для них випробувальний термін в один рік — вони зобов’язані регулярно реєструватися і повідомляти поліції, якщо поміняють місце роботи або переїдуть.

Також засуджені повинні прочитати повість Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра” і “Пригоди Гекльберрі Фінна”, повість Джека Лондона “Біле Ікло” і вірш Тараса Шевченка “Минають дні, минають ночі…”.

Суспільне Культура зателефонувало Георгію Григоруку, адвокату одного з обвинувачуваних. Він розповів, що не здивувався такому вироку і вважає рішення суду доцільним:

“Він (вирок) спонукає до переосмислення будь-яких своїх дій”, — зазначив він.

Також розповів, що апеляцію подавати не збирається — пропозицію узгоджено, і засуджений погодився із вироком.

Чому саме ці твори

У вироку суду йдеться, що твори, які відносять до дитячої літератури 5 класу, “призначені формувати в дитині всі добрі, сердечні і незлобливі відчуття до себе і до оточуючого світу.

Окрім того, вони показують, як люди співіснують упродовж багатьох років не тільки без неприязні і ненависті один до одного, а й з необхідною у суспільстві повагою як до цінностей життя, так і до встановлених у суспільстві правил”.

Далі суд цитує:

“Так наприклад у творі “Пригоди Тома Соєра”, його автор Марк Твен дуже влучно окрім жартівних пригод неабиякого хлопчини показує які загальнолюдські цінності існують у суспільстві: “…будь-який предмет, що дістався нам ціною благородної, чесної праці, здається нам солодше і миліше” (Глава третя); “Сам того не відаючи, він відкрив великий закон, який керує вчинками людей, а саме: для того щоб людина або хлопчик пристрасно захотів мати яку-небудь річ, нехай ця річ дістанеться йому як можливо найважче”; “Робота є те, що ми зобов`язані робити …..” (Глава друга).”

Суддя зазначив, що “саме завдяки таким творам у дитини і повинні створюватись образи прекрасного, найкращого які вона буде нести через все життя. Якщо людина була позбавлена такого прекрасного у дитинстві, потрібно компенсувати їй такі знання у сьогоденні. Фактично це питання духовного розвитку людини, питання любові до ближнього і поваги до права власності”.

На думку суду, читання “повинне бути кориснішим і ефективнішим, ніж будь-яке інше покарання, що передбачено у кримінальному законі”.

Як прослідкують за виконанням вироку

У судовій справі не зазначено, чи буде суд контролювати прочитання творів засудженими. Адвокат Георгій Григорук у коментарі Суспільному Культура сказав, що не знає, як саме буде підтверджуватися виконання вироку, адже, за його словами, це зона відповідальності Служби пробації, а не суду.

Прецеденти в Україні і світі

За словами адвоката Георгія Григорука, у його практиці вироку з читанням не було, але загалом цей випадок не перший в Україні. “У колег це траплялося”, — сказав він, але конкретних випадків не пригадав.

Схожий випадок стався у Великобританії, коли 21-річного Бена Джона засудили до двох років умовно і читання книг Чарльза Діккенса і Джейн Остін. Колишній студент зберігав у себе інструкції з виготовлення бомби і документи про “біле панування”. Йому загрожувало до 15 років в’язниці, проте суддя вирішив, що злочин був “актом підліткової дурості” і одиничним інцидентом.

За рішенням суду, Бен Джон мав з’явитися в суд через пів року і розповісти про прочитані твори.

Оригінал статті на Читомо: За розвитком як діти: суд в Одесі зобов’язав двох крадіїв читати твори Шевченка, Твена і Лондона

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Запустили флешмоб «Електрохарчування»: що читають українці під час блекаутів

Українські користувачі соцмережі Х (твіттеру) відновили флешмоб «Електрохарчування», у межах якого люди діляться книжками, які читають під час знеструмлень світла. 
Флешмоб започаткувал

Переклад Майка Йогансена номінували на престижну польську премію

Переклад роману Майка Йогансена «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію» номінували на літературну премію міста Ґдиня. П

House of Europe оголосив переможців сьомого конкурсу грантів на переклад

House of Europe визначив переможців сьомого конкурсу на отримання перекладацьких грантів. Про це йдеться на сторінці організації у фейсбуці.
Переклади на українську
Видавництво «Вавилон

«Це національна ганьба, що в Києві є музей Булгакова», — Віра…

Дослідниця літератури Віра Агеєва вважає, що в Києві не має бути музею Булгакова.

Про це вона сказала у інтерв’ю «Культурі на часі».

Агеєва пояснила, чому література 19 століття стає промовистою д

В Україні планують карати студентів за плагіат і ШІ в наукових роботах

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №10392 про академічну доброчесність. Про це повідомили на сайті Верховної Ради.
Законопроєкт передбачає відповідальність за

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"