Заукраїнити, чорнобаїти, шойгувати: як повномасштабна війна вплинула на українську мову

Протягом більш ніж чотирьох місяців повномасштабної російсько-української війни виникло чимало нових слів, безпосередньо з нею пов’язаних. PRM.ua зібрав основні неологізми й з’ясував їхнє значення.
Арестовлення — повідомлення, яке має на меті заспокоїти, а не подати вичерпну інформацію.
Слово завдячує своєю появою раднику керівника Офісу президента, Олексію Арестовичу, який із перших днів повномасштабного вторгнення намагався заспокоїти українців сумнівними заявами.
Бандеромобілі — бойові автомобілі ЗСУ.
Походить від прізвища ідеолога українського націоналізму Степана Бандери й слова “автомобіль”.
Блєдіна — ракетна атака. Слово з’явилось в Urban Dictionary.

Фото: Reuters
Дебахнулько — людина, яка надмірною стурбованістю погіршує ситуацію.
Так почали називати осіб, що після кожного удару росіян одразу прагнули дізнатись, де саме бахнуло.
Дискотека — бойові дії.
Виникло з порівняння війни й танців.

Фото: Генштаб ЗСУ
Забайрактарити, заджавелінити, застінгерити — знищити російських окупантів і їхню техніку за допомогою безпілотників Bayraktar, ракетних комплексів Javelin чи зенітно-ракетних комплексів Stinger відповідно.
Завести трактор — використати неочікуваний засіб у боротьбі чи несподіваний аргумент у діалозі.
Вислів виник унаслідок того, що українські фермери за допомогою тракторів неодноразово забирали російську техніку з поля бою.

Фото: Facebook Укрпошти
Затридні — нереалістичні плани.
Слово з’явилось унаслідок планів РФ захопити Україну за три дні.
Заукраїнити — завдати втрат і ганьби нападнику.
Так почали називати успішні атаки українських захисників проти російських загарбників. Слово з’явилось в Urban Dictionary.
Іти за російським кораблем — зазнати поразки.
Походить від легендарного вислову українського прикордонника з острова Зміїний. Активно почали вживати після затонень кількох російських кораблів.
Макронити — вдавати стурбованість і не діяти.
Слово походить від прізвища французького прем’єра Емманюеля Макрона, який часто на світлинах має вкрай стурбований вигляд.
Мамкувати — не виконувати простих дій задля збереження свого життя.
Слово виникло внаслідок того, що деякі старші люди невідповідно реагують на повітряну тривогу й евакуацію.
Рашизм — російський фашизм; політична ідеологія рф, яка полягає в “особливій цивілізаційній місії” росіян і нетерпимості до представників інших націй, українців зокрема.

Фото: Reuters
Рашисти, орки, свинособаки, ваньки, пушкіністи, путлери, путлер-югенд, няш-мяш, консерви — російські війська.
TikTok-війська — кадировці, які викладають “переможні” відео в соцмережах, але в справжніх боях зазнають утрат.
Зауважимо, що вживання цих назв доречне виключно в побуті, а в дипломатичній і медіакомунікації ліпше послуговуватися словами “росіяни”, “російські військові”, “російська армія” тощо, щоб чітко вказувати на винуватців війни.
Термоточка — пожежа в Росії (з пропагандистських ЗМІ).
Хлопок (бавовна) — вибухи в Росії (з пропагандистських ЗМІ).
Чорнобаїти — повторювати певні дії, які призводять до того самого наслідку, й страждати через це.
Слово з’явилось після численних атак ЗСУ по аеродрому в окупованій Чорнобаївці.
Шойгувати — вдавати, що все гаразд.
Походить від прізвища російського міністра оборони Сергія Шойгу.
Вік неологізмів досить короткий, тож деякі з перерахованих можуть скоро зникнути. Однак найважливіший тренд — це посилення загального зацікавлення українською мовою не лише в Україні, а й у світі. Так, станом на 20 березня кількість тих, хто вивчає українську мову на застосунку Duolingo, збільшилась на 577%. Найбільші показники зафіксували в США, адже саме там найбільше користувачів цієї платформи для вивчення іноземних мов.
Нагадаємо, з 16 липня всі товари з комп’ютерними програмами мають бути оснащені українським інтерфейсом. Крім того, всі інтернет-ресурси мусять впровадити україномовні версії.
До слова, у військовому симуляторі Warbox незабаром з’явиться можливість зіграти за Збройні Сили України. Також у гру додадуть українську озвучку.
Крім того, месенджер Telegram пропонуватиме автоматичний переклад усіх опублікованих дописів українською мовою. Нова функція стала доступною після останнього оновлення.
Однак в окупованому Маріуполі в школах дітям забороняють спілкуватися українською мовою, погрожуючи їм і батькам “непередбачуваними наслідками”.
prm.ua
Оригінал статті на НСПУ: Заукраїнити, чорнобаїти, шойгувати: як повномасштабна війна вплинула на українську мову
Блог
Instagram відновив сторінку Асоціації родин захисників «Азовсталі»Instagram повернув доступ до сторінки Асоціації родин захисників «Азовсталі» через добу після блокування. Про це повідомила представниця асоціації родин захисників Ганна Науменко.
З кіл
У TikTok з’являється новий контент для російських користувачів попри заборону самої соцмережі. Про це повідомляють у звіті некомерційної організації Tracking Exposed.
Згідно з політикою
Відкриття виставки відбудеться 12 серпня о 15:00 у Закарпатському обласному музеї народної архітектури та побуту.
Шандор Балог народився 13 серпня 1947 року в селі Великі Геївці. У 1965 році закінчив
Українські юристи закликали Зеленського підписати закон про заборону імпорту російських книжокУкраїнські правники закликали президента України підписати закон 2309-ІХ, що забороняє імпорт книжок з росії та білорусі та передбачає, що в Україні книжки видаватимуть в перекладі укра
Понад 50 тисяч учнів в Уганді, Гані та Зімбабве отримають доступ до книжок у школахУ межах програми «Африканська скринька історій» (“African Story Box”) благодійна організація Book Aid International передає книжки до 76 шкіл Уганди, Гани та Зімбабве. Про це повідомили
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.