Замість молдовської румунська: у Молдові офіційно перейменують мову

Замість молдовської румунська: у Молдові офіційно перейменують мову

Парламент Молдови більшістю голосів ухвалив у першому читанні закон, що прибирає з конституції згадки про молдовську мову як державну у Молдові, натомість румунська мова набуде статусу державної.

Згідно з законом, з усіх нині чинних законів та підзаконних актів Республіки Молдова мають бути вичищені такі терміни, як «молдовська мова», «державна мова» та «офіційна мова», а також згадки про термін «рідна мова» у тих випадках, коли він вживається для посилання на державну мову в Молдові. А державне свято за назвою Limba noastră (у перекладі українською – «наша мова»), що є вихідним днем у Молдові, має змінити свою назву.

 

Усі перелічені терміни закон зобов’язує замінити на «румунську мову», яка за цим законом набуде статусу державної у Молдові.

 

На думку авторів, умови, які вимагали розробки цього законопроєкту випливають з необхідності реалізувати міркування, що мають конституційну цінність, про те, що державною мовою Республіки Молдова є румунська мова. «Ця законодавча ініціатива є не звичайною ініціативою щодо внесення змін до Конституції, а технічною, яка випливає із зобов’язання виконувати акти Конституційного Суду», — зазначила депутатка Вероніка Рошка, одна з авторів законопроєкту.

 

В ексклюзивному коментарі Читомо поет Думітру Круду розповів, що насправді в Молдові розмовляють румунською мовою, а назва «молдовська» на її позначення в офіційних документах безпідставна. «Назва молдавська мова — це вигадка, придумана росіянами в 1812 році, коли вони нас окупували вперше, і в 1940 році, коли вдруге. Метою цього фейку було продемонструвати, що існують два різні народи — румунський і молдавський, що було неправдою», — наголосив він.

 

Думітру Круду зазначив, що народився в селі під Прутом, його бабуся була українкою, а дід — молдаванином з Унгенів. «Він навчив її своєї мови. Вона часто їздила за Прут у Ясси. Там вона говорила мовою, якої навчилася від свого чоловіка, і всі її розуміли, тому що це була та сама мова: румунська. Я живу і пишу в Кишиневі, а мої книжки виходять в Бухаресті без перекладу. Я також перекладав українські вірші, і вони з’явилися в Румунії, румунською мовою, і всі їх розуміли. Це та сама мова. Назву якої росіяни сфальсифікували, вигадавши мову, якої не існує. Є тільки румунська мова», — каже Круду.

 

Нагадаємо, у Молдові українська бібліотека оновила простір для українських дітей-біженців.

 

Джерело: multimedia.parlament.md

Чільна світлина: NOKTA.MD

Оригінал статті на Suspilne: Замість молдовської румунська: у Молдові офіційно перейменують мову

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Український інститут книги проведе «Тиждень поезії»

Український інститут книги з 16 до 24 березня проведе всеукраїнську інформаційно-просвітницьку акцію «Національний тиждень читання. Тиждень поезії».

Про це повідомила пресслужба Міністерства культури

Актуальні збори, до яких закликають долучитися українські діячі культури

Українська літературна спільнота продовжує активно збирати кошти на потреби Збройних сил України. Розповідаємо про актуальні збори:

видавчиня, літературна редакторка, волонтерка Ірина

З’явилася колекція текстилю за квітковими мотивами поезії Лесі Українки

Український бренд Ptashatam підготував лляну колекцію текстилю під назвою «Contra spem spero!» до дня народження Лесі Українки. Про це повідомляється на фейсбук-сторінці Ptashatam.   
Б

Виклали 6 безплатних шрифтів, присвячених київському метро

Українські графічні й шрифтові дизайнери виготовили пак безплатних для українців шрифтів Kyiv Metro Fonts. Про це повідомляється на сайті Kyiv Type Foundry.
Пак шрифтів, кожен з яких на

На підтримку переселенців випустили листівки з орнаментами Харківщини

Благодійний фонд «Культура дії» створив листівки з традиційними орнаментами Харківщини, які можна придбати у київських книгарнях і підтримати переселенців. Про це повідомляється на інст

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"