Житомиряни воскресили лемківський медяник

Житомиряни воскресили лемківський медяник

У Домі української культури в Житомирі презентовано книжку «Лемківський медяник».

Про це повідомляє golos.com.ua.

Автор — Ярослав Теплий, заслужений артист України, засновник і очільник Житомирської обласної громадської організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина». 

Ярослав Васильович — лемко за походженням: його батька у 1945 році разом із тисячами українських родин депортували з Польщі. Ярослав Теплий — не тільки відомий співак і композитор, а й етнолог та етнограф, дбайливий збирач і самобутній інтерпретатор лемківської старовини. Його книжка «Українська Атлантида», а це ґрунтовні нариси про історію, культуру, традиції, звичаї, обряди та свята лемків-русинів, у 2013 році здобула Гран-прі обласного конкурсу «Книга року».

Нове дослідження Ярослава Теплого — про лемківський медяник, секрети випікання якого були втрачені. Щоб відновити рецептуру та технологію приготування цього обрядового печива, автор вивчав етнографічні праці українських і зарубіжних науковців XIX—XX століть, польові записи корінних жителів Лемківщини, спілкувався з літніми лемками-русинами. Сам Ярослав та його дружина Валентина довго експериментували з різними інгредієнтами і врешті-решт отримали смак, визнаний старожилами за автентичний. У своїй книжці дослідник розповідає про історію походження медяників, їхнє обрядове значення, варіанти рецептури та різновиди у різних місцевостях на території Лемківщини і в інших українських регіонах.

— Ця книжка — не просто про лемківський медяник як гастрономічний виріб, — каже автор. — Я хотів нагадати, що Україна існує не тільки в межах державних кордонів, а й поза ними. Ці землі й нині зберігають українські традиції, мову, плекають звичаї предків.

— Кулінарія — це мистецтво перетворення необхідності на насолоду, — додає дружина автора, заслужена артистка України Валентина Тепла. — Кожна нація передає код своєї ідентичності також і через особливості притаманних їхній країні страв. Ідеться про продукт-шедевр, що тішитиме не тільки шлунок, а й душу.

На презентації у Домі української культури лунали лемківські пісні та лемківська говірка. Гості ознайомилися з виставкою приватної колекції пряничних дощок, що належать подружжю Теплих. І звісно ж, скуштували сам медяник. А Ярослав та Валентина приймали вітання від друзів і колег. Зокрема, директор музейного комплексу «Лемківське Село» Віра Дудар-Дидина наголосила:

— З роками внаслідок асиміляції та байдужості давні традиції нашої нематеріальної культурної спадщини втрачаються. І слава Богу, що є такі патріоти, як родина Теплих, котрі не дають нам забути свою самобутню культуру. Ця книжка — виплекана автором дитина, результат багаторічної праці. Дуже раджу вам, любі земляки-лемки і поціновувачі лемківської культури, прочитати її, а вам, милі ґаздині, спробувати спекти смачний і запашний лемківський смаколик!

Житомир

Фото із соціальних мереж

На чільному фото — Ярослав (стоїть другий праворуч) і Валентина (друга ліворуч) Теплі із сином Олегом та учасниками і гостями презентації — бандуристкою Світланою Ніконоровою та Володимиром Виговським

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Житомиряни воскресили лемківський медяник

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Премія Читомо 2024 року оголосила короткий список

13 січня Премія Читомо, яка має на меті підсвічувати діяльність тих, хто змінює книговидання України і робить українську літературу дедалі видимішою у світі, оголосила короткі списки.

У 2024 через рф загинули 24 українські медійники

У 2024 році в Україні зафіксували 268 порушень свободи слова, з яких 155 злочинів скоїла росія. Про це повідомляє Інститут масової інформації (ІМІ) у своєму дослідженні «Барометр свобод

Андрій Курков став лавреатом французької премії Prix Transfuge

Книжка «Наша щоденна війна» українського письменника та журналіста Андрія Куркова отримала французьку премію Transfuge у номінації за найкращу європейську книжку. Про це він повідомив н

Видавництво «Каламар» припинить розповсюдження книжки «Маленький козак»

Видавництво «Каламар» припинить розповсюдження дитячої книжки «Маленький козак» Валерії Кисельової-Саврасової, через яке зіштовхнулося з критикою. Про це видавництво повідомило на своїй

У Рівному вшанують пам’ять загиблого на війні актора, який зіграв у…

У Рівному в обласному драмтеатрі вшанують пам’ять загиблого на війні 22 січня 2024 року актора Володимира Федінчука, зігравши «Енеїду», — це одна зі знакових для нього вистав, у ній він виконував головну

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"