Живі «Розстріляні»: виставку створених штучним інтелектом портретів презентував Мартин Якуб

Живі «Розстріляні»: виставку створених штучним інтелектом портретів презентував Мартин Якуб

22 серпня на передодні Дня Незалежності, на фортеці у Звягелі відбулась презентація виставки портретів письменників розстріляного відродження «Живі «Розстріляні». Експозиція незвичайна насамперед – світлини створені штучним інтелектом. По-друге – це не справжні світлини, а портрети діячів «Розстріляного відродження», створені штучним інтелектом. Автор ідеї – письменник Мартин Якуб. Він же і презентував виставку у нашому місті, яка побувала вже у різних містах України.

Як розповів на початку Мартин Якуб, виставка «Живі «Розстріляні» народилася спонтанно.

«Це велика честь бути тут. Я у Звягелі був 150 разів на автостанції, але вперше я гуляв містом, на мій сором. Я радію, що організатори запросили мене. Вона, як і все найкраще у житті, відбулася спонтанно. З’явився такий інструмент, як штучний інтелект. Як він працює. Ти пишеш йому певну кількість слів, і він тобі ці слова перетворює на зображення. Я певним чином дотичний до фотографії, і я спробував ним «погратися». Це було досить влучно і дивовижно, тому, що це щось нове. Ти можеш утілити свої фантазії, описавши їх, а вже комп’ютер тобі малює це. Трошки «погрався».

А потім мені на очі трапився томик Валер’яна Підмогильного, письменника, якого я дуже люблю. Я подумав, що якщо ШІ «згодувати» фотографії людини — чи зможе він створити за цими фотографіями іншу фотографію за запитом? Спробував це зробити, і вийшло досить непогано. Я зробив таку невеличку серію. Валер’ян Підмогильний якому 16, 20, 30 і 70 років.

Виклав у Facebook, і людям це сподобалось. Це було наприкінці 22-го року. І почали просити зробити когось ще з «Розстріляного відродження». Зробив серію. Там було десь 12 персон, і ця серія розлетілась тисячними репостами.Мені почали казати: «А зроби реальну виставку».

Я ще подумав: «Ну де я, де – виставка». Але, напевно, ця думка десь у мені засіла. Тому, коли я проїжджав повз Краєзнавчий музей в Житомирі, вирішив зупинитися і проконсультуватись із музейниками. Так я опинився в кабінеті директора. І за два тижні (поки друкувалися роботи) відкрилася виставка в Житомирі.

Чому це важливо. Тому що наша пострадянська культурна тусівочка звикла сприймати митців так, що вони народилися для того, щоб щось створити. А зовсім упускається той момент, що вони були реальними людьми.

А я достеменно знаю, що до страшних репресій кінця 30-х у них був спосіб життя, який мало відрізнявся від американських письменників того ж періоду. Вони мали підпільні клуби, де випивали, грали в карти… Цією виставкою, я хочу, щоб ви більше дізнались про них.

Там на кожній фотографії є невеличка біографія цих людей і QR-код. Я попросив своїх знайомих артилеристів зробити подаруночки нашим ворогам і на кожному є 122-міліметрова міна з підписом, які полетіли нащадкам тих, хто позбавив їх життя. Ми ніколи не забудемо, що їх розстріляли, але своєю виставкою я хотів показати той період, коли вони були живі».

Далі автор відповідав на питання присутніх, а також трохи відкрив завісу щодо нового роману, над яким зараз працює. І там буде згадуватися наше місто Звягель.

Інна Попова
novograd.city

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Живі «Розстріляні»: виставку створених штучним інтелектом портретів презентував Мартин Якуб

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Тараса Шевченка звільнили з посади заступника міністра культури та інформполітики

Кабінет Міністрів України звільнив Тараса Шевченка з посади заступника міністра культури та інформаційної політики з питань європейської інтеграції. Це сталося під час засідання 8 жовтн

У Києві запрацювала головна книгарня «КнигоЛенду»

У Києві відбулося передвідкриття для професійної спільноти головної книгарні «КнигоЛенду» в столиці за адресою вулиця Жилянська 5/60, біля метро Олімпійська. Про це повідомила кореспонд

Роман Ребекки Кван «Жовтолика» екранізують

Компанія Lionsgate Television придбала права на екранізацію роману Ребекки Кван «Жовтолика» у форматі серіалу. Про це повідомляє американський розважальний тижневик Variety.
Режисеркою

У Польщі оцифрували перші львівські газети XVIII-XIX століть

Національний інститут імені Оссолінських у Вроцлаві «Оссолінеум» виклав у відкритий доступ скани кількох річників перших львівських газет 1776–1805 років. Про це йдеться на сайті Нижньо

Global Teacher Prize отримала вчителька укрмови й літератури, що руйнує стереотипи про сільську школу

У Міжнародний день учителя оголосили переможців щорічної премії для педагогів Global Teacher Prize Ukraine 2024. Про це повідомила ГС «Освіторія», організаторка премії.
Головною перемож

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"