Етвуд і ще понад 100 митців закликали втрутитися у справу зниклого поета з Руанди

Етвуд і ще понад 100 митців закликали втрутитися у справу зниклого поета з Руанди

Понад 100 письменників, поетів та художників з усього світу підписали відкритого листа президенту Руанди із закликом втрутитися у справу зниклого поета. Заяву оприлюднили на офіційному сайті PEN International.

Руандський поет Інокентій Бахаті зник 7 лютого 2021 року. Він був викладачем академії Green Hills в Кігалі, регулярно виступав на поетичних заходах в Руанді та викладав свою поезію на YouTube та Facebook. 

За даними правозахисної організації PEN International, Бахаті востаннє бачили в готелі в районі Ньянза в південній провінції Руанди, куди, як повідомляється, він пішов зустрітися з кимось, з ким розмовляв телефоном раніше. Коли Бахаті не зміг повернутися до Кігалі, люди, близькі до нього, безрезультатно намагалися зв’язатися з ним за допомогою мобільного телефону, але з моменту зникнення він лишається вимкненим. 

Попри те, що повідомлення про зникнення Бахаті  надійшло в Бюро розслідувань Руанди 9 лютого 2021 року, жодної інформації звідтоді не оприлюднювали.

«Ми звертаємо вашу увагу на це питання з проханням вжити термінових заходів, оскільки через рік Бахаті усе ще серед зниклих безвісти, а його ситуація невідома. Ми із занепокоєнням відзначаємо, що влада Руанди не розголошує будь-який прогрес або результати розслідування його справи», — ідеться в листі. Митці, що підписали його, стверджують, що мають підстави пов’язувати зникнення Інокентія Бахаті зі змістом його поезій про проблеми біженців, бідності та релігії.

Відомо, що Інокентій Бахаті вже щезав раніше. 2017 року підставою кількаденного зникнення став критичний коментар на Facebook. І хоча Бахаті  не звинуватили в жодному злочині, його ув’язнили без розгляду справи на три місяці, а звільнили лише після рішення суду.

Також у березні 2021 року державний секретар Руанди Едуард Бампорікі виступив із заявою про використання поезії, в якій наголосив на тому, що «…той, кому нема чого втрачати, може перетнути лінію, а той, у кого немає охорони, зійде з правильного шляху. Коли поезія втрачає свій шлях, вона може вводити суспільство в оману. Саме з цієї причини я прошу вас забути труднощі, яких руандська поетична спільнота зазнала останнім часом, натомість спільно радити та докоряти тим, хто збивається з правильного шляху…». Культурні діячі припускають, що ця заява пов’язана зі зникненням Бахаті, а хтось із правління країни може знати про його місцеперебування чи долю.

Письменники та поети закликали президента Руанди втрутитися в просування розслідування, зазначивши, що «поезія не є злочином. Світ чекає на те, щоб знову почути голос Інокентія Бахаті».

Нагадаємо, триває спільний медіапроєкт Читомо та Українського ПЕН «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople) про авторів-політв’язнів з України та світу. Серед країн, проблеми із несвободою слова в яких висвітлювали в межах проєкту, Зімбабве, Еритрея, Туреччина, Мексика, М’янма та інші.

 

Джерело: The Guardian

 

Чільне фото: Andrea Grieder/PEN International

Оригінал статті на Suspilne: Етвуд і ще понад 100 митців закликали втрутитися у справу зниклого поета з Руанди

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У підручнику з української мови 2024 року надрукували мапу України без Криму — Оновлено

У підручнику з української мови для 7 класу авторства філологині Анастасії Онатій й історика Тараса Ткачука надрукували стокову піктограму у формі мапи України без тимчасово окупованого

На Волині знайшли трафарети часів ОУН і УПА для агітаційних графіті

У селі Ощів Горохівської територіальної громади розкопали металеві таблички, які ймовірно належали повстанцям Горохівської округи ОУН і УПА й використовувалися від 1943 року. Про це пов

Снайдер і Жадан відкрили інституцію, яка документує досвід війни

У Львові американський історик Тімоті Снайдер і український письменник й військовослужбовець Сергій Жадан відкрили нову культурно-дослідницьку інституцію «INDEX» — «Institute for Docume

У музеї LUM в Перу з’явився аудіогід українською

У музеї LUM у Перу, який присвячений громадянському конфлікту 1980–2000 років між повстанськими комуністичними рухами та урядом, з’явився аудіогід українською – перший в іспаномовній Америці.
Як передає

«Жадан і Собаки» випустять благодійний мерч в пам’ять про юну художницю

Гурт «Жадан і Собаки» випустить серію благодійного мерчу з малюнками загиблої від російського ракетного обстрілу харківської художниці Вероніки Кожушко в пам’ять про мисткиню і її творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"