Епплбом: Історично українство було протиставлене пострадянській клептократії і готове чинити опір

Епплбом: Історично українство було протиставлене пострадянській клептократії і готове чинити опір

Американська журналістка, лавреатка Пулітцерівської премії Енн Епплбом проаналізувала повномасштабне вторгнення росії в Україну з точки зору історії та тяглості українського прагнення до демократії. Про це вона написала у статті «Знову лихо» для журналу The Atlantic.

 

Епплбом коротко проаналізувала історію України, посилаючись на вірш Тараса Шевченка «Знову лихо»:

 

Мій Боже милий, знову лихо!..

Було так любо, було тихо;

Ми заходились розкувать

Своїм невольникам кайдани.

Аж гульк!.. Ізнову потекла

Мужицька кров! Кати вінчані,

Мов пси голодні за маслак,

Гризуться знову.

 

Журналістка пригадала Київську Русь, Радянський Союз, формування громадянського суспільства у XIX столітті, здобуття Україною незалежності, Помаранчеву та Революцію Гідності та інші періоди української історії. Вона наголосила, що самовизначення українців було політичною заявою від XVI-XVII століття та в період СРСР: «українська ідентичність була антиелітарною ще до того, як хтось використав вираз антиелітарний, часто гнівний та анархічний, іноді жорстокий».

 

«Немає простих меж, які можна провести між минулим і сьогоденням. Прямих аналогій немає; жодна нація не змушена повторювати своє минуле», — зазначила Епплбом.

 

Вона припустила, що оскільки Україна була вимушена боротися за свою незалежність століттями (влада, відповідно, належала не народу і не українцям), це могло викликати певні проблеми вже в період незалежності, зокрема, корупцію. «Але, за давньою традицією своїх батьків і дідів, мільйони українців продовжували чинити опір як корупції, так і самодержавству. І саме тому, що воно було протиставленим пострадянській клептократії, українство XXI століття переплелося з прагненнями до демократії, до свободи, до верховенства права, до інтеграції в Європу», —  написала Епплбом.

 

На її думку, рішучість України стати демократією — справжній виклик ностальгічному, імперському політичному проєктові путіна: створення автократичної клептократії на кшталт чогось наближеного до старої радянської імперії, автократії, де путін є всемогутнім. Це могло стати причиною війни росії проти України. «Україна підриває цей проєкт, просто існуючи як незалежна держава. Прагнучи до кращого, до свободи та процвітання, Україна стає небезпечним суперником. Бо якби Україна досягла успіху у своєму багаторічному прагненні до демократії, верховенства права та європейської інтеграції, тоді росіяни могли б запитати: чому б не ми?», — зазначила журналістка.

 

В цей момент історії в Україні, на думку Епплбом, відбувається щось незвичайне: значна кількість людей — на всіх рівнях суспільства, по всій країні, у кожній сфері діяльності — прагне створити справедливішу, вільнішу та  більш успішну країну, ніж будь-яка з версій тієї, яку вони населяли в минулому. «Серед них є люди, які готові присвятити своє життя боротьбі з корупцією, посиленню демократії, прагненню залишатися суверенними та вільними. Деякі з цих людей готові померти за ці ідеї», — підсумувала журналістка.

 

Крім того, пані Епплбом активно висловлює свою позицію щодо політики росії та війни в Україні у своєму твіттері. Зокрема, вона написала, що росія може дійсно хотіти третьої світової війни та зауважила, що це саме росія, а не путін, оскільки він не міг би зробити нічого без «мільйонів колабораціоністів».

 

 

 

Також вона поширила список благодійних організацій, що допомагають Україні.

 

Енн Епплбом — американська журналістка журналу The Atlantic, викладачка Інституту SNF Agora в Університеті Джона Хопкінса, авторка багатьох книжок, зокрема, «Сутінки демократії. Оманлива привабливість авторитаризму», «Червоний голод. Війна Сталіна проти України», «Історія ГУЛАГу», «Залізна завіса: Приборкання Східної Європи» та інших, лавреатка Пулітцерівської премії та Премії Даффа Купера (Britain’s Duff-Cooper Prize) за книжку «Історія ГУЛАГу».

 

Нагадаємо, до початку повномасштабного вторгнення в Україну Епплбом критикувала Захід за наміри втихомирити путіна дипломатичним шляхом.

Оригінал статті на Suspilne: Епплбом: Історично українство було протиставлене пострадянській клептократії і готове чинити опір

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У межах створення Нацкорпусу кримськотатарської мови опрацьовано понад 700 матеріалів

Під час роботи над створенням Національного корпусу кримськотатарської мови, яке ініціювало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, фахівці вже опрацювали понад 700 матеріалів

Через військову агресію росії в Україні пошкоджені щонайменше 11% шкіл

Станом на січень 2023 року через російську військову агресію в Україні були пошкоджені 1259 шкіл, а 223 — повністю зруйновані. Про це свідчать результати дослідження «Війна та освіта. Я

Росіянам заборонили використовувати зображення Мумі-тролів

Фінська компанія Moomin Characters, яка володіє правами на твори письменниці Туве Янссон, більше не видає ліцензії на використання образів Мумі-тролів у росії. Про це повідомило російсь

Із романів Аґати Крісті вилучать образливі слова

З романів Аґати Крісті про Еркюля Пуаро й міс Марпл від видавництва HarperCollins приберуть «потенційно образливу лексику».
З текстів видалять посилання на етнічну приналежність героїв,

Павло Коробчук. Дихання та інші зміни 

Продовжуємо проєкт «Воєнний стан» – онлайн-антологію есеїв українських інтелектуалів та інтелектуалок про війну від Meridian Czernowitz. Сто авторів – у ста текстах – розкажуть про влас

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"