Дієвці культури України оголосили маніфест, щоб захистити нові культурні інституції

Дієвці культури України оголосили маніфест, щоб захистити нові культурні інституції

Культурні менеджери закликають підписати Маніфест дієвців культури та захищати нові культурні інституції від втручань влади у їхню роботу. Його  оголосили у Львові на Конгресі культури.

Крім того, учасники конгресу оголосили про створення Коаліції дієвців культури. Авторами Маніфесту виступили голова Наглядової ради Інституту стратегії культури, депутатка Верховної Ради VIII скликання і колишня заступниця міністра культури Ірина Подоляк, культурний менеджер, публіцист, колишній керівник Довженко-Центру Іван Козленко, критикиня, журналістка, редакторка Дарія Бадьйор, менеджерка культури, співзасновниця Благодійного фонду «Мистецькі надра» Ольга Сагайдак.

 

«Завдяки реформам, ініційованим знизу громадянським суспільством, Україна пережила постмайданне культурне відродження й почала здобувати суб’єктність у міжнародному культурному полі. Натхненні спільним успіхом, ми вважали, що ці зміни незворотні.

 

Однак, спочатку спорадично, а дедалі все системніше й зухваліше, представники влади та старих еліт стали втручатися в демократичні процедури, нехтуючи цінностями і довірою спільнот. Сервільність і непотизм, повсюдний конфлікт інтересів, інструменталізація культури і деградація репутації стали витісняти незалежність і компетентність. Сфера культури знову невблаганно скочується в прірву корупції, профанації та неефективності» − пояснюють автори маніфесту.

 

Автори маніфесту об’єднались «задля доброго врядування у сфері культури». Вони засновують загальнонаціональну мережу координації, адвокації та взаємодопомоги для максимальної лібералізації процесів, доступності культурних продуктів, заохочення розвитку вільної особистості. Вони закликають долучатись до загальноукраїнської мережі координації та взаємодопомоги задля розробки, адвокації та комунікації змін у сфері культури.

 

Підписанти мають намір провести «ревізію політик, інвентаризацію процесів управління та ухвалення рішень у сфері культури. Виявити недоліки, системні помилки та структурні невідповідності державних політик. З’ясувати їх причини та запропонувати нові моделі ефективної взаємодії». Для цього залучають правників, інноваторів, реформаторів із різних сфер для зміни законодавства.

 

«Ми вважаємо, що є достатньо прикладів для підтвердження того, що влада втручається демократичні процеси у сфері культури, що стало нехтуванням цінностями і довірою спільнот. Ми гадаємо, що довіра спільнот до інституцій, на які здійснювались атаки (поки що точково) − це той символічний капітал, що вдалось напрацювати за останні сім років, яким не можна нехтувати. Ми хотіли б, щоб влада усвідомлювала, що цим нехтувати не можна. Ця довіра чи недовіра буде мати політичні наслідки для влади», − наголосив під час Конгерсу культури Іван Козленко.

 

Як приклади, він назвав кризу в Українському культурному фонді, конкурс на посаду директора Мистецького арсеналу, конкурс у Довженко-Центрі.

 

Нагадаємо, у 2019 році тодішній Прем’єр-міністр Олексій Гончарук доручив Міністерці фінансів Оксані Маркаровій обмежити низку видатків, у тому числі й на реалізацію програм фондів та інституцій, пов’язаних з культурою.

 

Оригінал статті на Suspilne: Дієвці культури України оголосили маніфест, щоб захистити нові культурні інституції

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Премія Читомо 2024 року оголосила короткий список

13 січня Премія Читомо, яка має на меті підсвічувати діяльність тих, хто змінює книговидання України і робить українську літературу дедалі видимішою у світі, оголосила короткі списки.

У 2024 через рф загинули 24 українські медійники

У 2024 році в Україні зафіксували 268 порушень свободи слова, з яких 155 злочинів скоїла росія. Про це повідомляє Інститут масової інформації (ІМІ) у своєму дослідженні «Барометр свобод

Андрій Курков став лавреатом французької премії Prix Transfuge

Книжка «Наша щоденна війна» українського письменника та журналіста Андрія Куркова отримала французьку премію Transfuge у номінації за найкращу європейську книжку. Про це він повідомив н

Видавництво «Каламар» припинить розповсюдження книжки «Маленький козак»

Видавництво «Каламар» припинить розповсюдження дитячої книжки «Маленький козак» Валерії Кисельової-Саврасової, через яке зіштовхнулося з критикою. Про це видавництво повідомило на своїй

У Рівному вшанують пам’ять загиблого на війні актора, який зіграв у…

У Рівному в обласному драмтеатрі вшанують пам’ять загиблого на війні 22 січня 2024 року актора Володимира Федінчука, зігравши «Енеїду», — це одна зі знакових для нього вистав, у ній він виконував головну

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"