Друзі перемоги й скарби: 5 новинок жовтня для дітей та підлітків

Друзі перемоги й скарби: 5 новинок жовтня для дітей та підлітків

Щомісячні огляди книжкових новинок для дітей і підлітків продовжує жовтнева п’ятірка. У добірці – розмальовка про видатних українців, затишні пригоди лісовичків, гайд із письменницької майстерності та нова книжка Тані Стус.

Твої друзі — визначні українці

Оксана Лущевська. Ілюстрації: Катерина Степаніщева. – Київ: Artbooks, 2022. – 20 с.
3+

Розмальовка може бути не тільки функціональною, але й пізнавальною. Скажімо, багато хто натрапляв на розмальовки за мотивами творів видатних художників або з туристичними пам’ятками.

 

Розмальовку «Твої друзі — визначні українці» створено з метою знайомити дітей з видатними співвітчизниками у ненав’язливий, грайливий і креативний спосіб. Серед персонажів видання – Марія Приймаченко, Микола Леонтович, Сергій Корольов, Леся Українка, Григорій Сковорода та інші. Кожен із них зробив щось визначне для української й світової культури. Що саме – дитина може дізнатися з насичених малюнків та коротких пояснень, що інтригують та запрошують до подальшого знайомства.

 

Катерина Степаніщева створила дотепні розмальовки, з якими хочеться попрацювати навіть дорослим. Або й просто розглядати, адже тут багато кумедних деталей.

 

Радимо «культурологічну» розмальовку на подарунки, а також закликаємо розмальовувати її інтерактивно – у супроводі фільмів, світлин, репродукцій та художніх творів на відповідну тему.

Купити книжку.

Дуб трьох лісовиків

Галина Ткачук. Ілюстрації: Ксеня Маркевич. – Харків: Читаріум, 2022. – 72 с.
4+

У лісі настає весна, а у великому дубі прокидаються троє друзів-лісовиків – Очеретяник, Комаха і Гайстер. Супроти очікувань, у казковій повісті Галини Ткачук це не «лісові» версії буркотливих старих домовичків, а сповнені сил та енергії «тинейджери». Життя лісовиків підпорядковане природному ритму: навесні вони збирають пилок конвалій, улітку – ягоди, восени – готуються до зими, а ще – розігрують велику осінню виставу.

 

Авжеж, у цьому затишному світі, дбайливо створеному для наймолодших читачів і слухачів, трапляються й різні несподіванки. Наприклад, з’являється незнайомка з дивними вушками. Або ж лісовикам увесь час доводиться шукати спільну мову з білкою на ім’я Кирило. Як і всі білки, Кирило віддає перевагу не словам, а циканню, цоканню та поїданню горіхів.

 

Якщо шукати аналогій, то лісовий світ Галини Ткачук дещо нагадує затишні світи «Булькала» Руне Белсвіка чи книжки на зразок «Ожинового живоплоту» Джилл Барклем. Це розмірені, неспішні «історії-хюґе» для читання вголос перед сном – ніжні, стилістично дотепні та заспокійливі. Але, на відміну від перекладних видань, перед нами персонажі з українським фольклорним бекграундом (серед яких можна зустріти навіть актуалізованого «Євробаченням» загадкового Шума) та рідний лісовий антураж. Обирайте книжку на подарунки дошкільнятам та учням 1-2 класів.

Купити книжку.

Триматись за руки, сестричко

Оксана Лущевська. Ілюстрації: Анна Сурган. – Харків: Крокус, 2022. – 32 с.
5+

Іще одне видання письменниці Оксани Лущевської з’явилося на книжкових полицях у жовтні. Головні героїні історії – дві кузини, а також найкращі подруги Віта і Злата діляться одна з одною своїми мріями і тривогами. Світ змінився, відчувають дівчатка. Вони більше не можуть ходити в ліс, коли заманеться, а в повітрі висить відчуття загрози. Ідеться, звісно ж, про війну, хоча цього слова у книжці й не вжито.

 

Книжка-картинка з ніжними, стильними ілюстраціями Анни Сурган узагалі зосереджується лише на маленькому мікрокосмі дівчат – гілці дерева, на якій люблять потеревенити, чи гойдалці в садку.

 

Утім, цей мікрокосм може розростатися до цілого всесвіту – затишного й дбайливого світу сестринства, що дає прихисток, заспокоює та підтримує. Світу, в якому знайдеться хтось, готовий потримати тебе за руку у скрутну хвилину.

 

«Триматись за руки, сестричко» – це коротка віршована п’єса, написана з думкою про постановку в дитячому театрі. Утім вона сприймається і як самостійний текст для читання, віршований діалог, у якому діти часто впізнаватимуть себе та знаходитимуть метафоричну, але не менш дбайливу руку підтримки.

Купити книжку.

Таємні історії маленьких і великих перемог

Таня Стус. Голос проєкту: співачка Alyosha
6+

Щодня в умовах війни ми шукаємо в собі сили діяти всупереч обставинам чи емоційному виснаженню. І щоразу, коли знаходимо, здобуваємо перемогу – буття над небуттям, світла над персональною темрявою.

 

Нову книжку Тані Стус присвячено темі долання таких темряв у дітей: страху, відчуття безпорадності, відчаю, туги тощо. Як слушно означує у передмові дитяча сімейна психологиня Світлана Ройз, це «книжка для зцілення». За допомогою казкових історій Стус пропонує дієві й делікатні для дітей патерни усвідомлення непростих емоцій та трансформації їх на цілющі думки чи продуктивну поведінку. Але це потрібно показати на прикладі.

 

У книжці 10 історій-оповідей. Їх оповідають незвичні персонажі, такі як годинник, мамин рюкзак, сирена, автівка і навіть уламок ракети.

 

Рюкзак, приміром, непокоїться, зачувши про невідому «колегу» – тривожну валізку. Можливо, він почувається трішки зрадженим, адже завжди дбав про родину – йому довіряли найцінніші речі. Але ви вже здогадалися, що зрештою саме він і виявляється «тривожною валізкою». Його нутро напхом напхане важливих для виживання речей, серед яких подарована татом іграшка не менш цінна за ліки чи павербанк. І як на помах чарівної палички, бентежний концепт тривожної валізки обертається на квінтесенцію любові й турботи одне про одного, а відчуття неспокою персонажів заміщується прагненням дбати про найближчих.

 

Вдумливі, метафоричні, семантично щільні історії Тані Стус можна радити й дітям, і дорослим не тільки як терапевтичне, але і як певною мірою філософське читання. Нюансів лише два. Перший: це книжка для читання дорослими дітям, вдумливого, неспішного і дбайливого. Ви маєте бути готові до таких сторітаймів.

 

Другий нюанс стосується формату. Наразі книжка доступна тільки в аудіоваріанті з озвучуванням співачки Alyosha. У паперовій версії вона вийде друком за кілька місяців у видавництві «Книголав».

Слухати книжку.

Скарбничка історій

Володимир Арєнєв. Ілюстрації, дизайн: Сашко Ком’яхов, Наталя Ком’яхова. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2022. – 360 с.
12+

Фантаст Володимир Арєнєв роками читає лекції з письменницької майстерності для дорослих і підлітків. Свій величезний досвід та напрацюваний матеріал він нарешті (на це чекало чимало читачів) оформив у вигляді стильної та віртуозної книжки.

 

Перед нами і підлітковий фентезійний роман, і довідник з письменницької майстерності. Так, одночасно. Автор створює динамічний сюжет про самостійну і кмітливу дівчинку Урсулу з яскравим характером. У пошуках подарунка вона знаходить чарівний артефакт, який відкриває їй двері у світ чарів, проклять і міфічних створінь. Це драйвова і сповнена таємниць пригодницька історія, яка подобається шанувальникам трилогії про Бартеміуса, «Школи добра і зла» чи пригод Морріґан Кроу.

 

Монтажними «перебивками» між розділами роману стають поради для письменників-початківців підліткового віку.

 

Автор лаконічно, доступно, але ґрунтовно пояснює основи конструювання сюжету, характерів, описуваного світу, вибудовування динаміки та інтриги, ефектної кульмінації та фіналу. У цих лайфхаках постає концентрований досвід популярного письменника і визнаного коуча, а пригоди

 

Урсули тут таки ефектно ілюструють наведені підказки на практиці.
Книжку можна сприймати як чудовий гайд у світ творчості з ефектним і переконливим прикладом. Радимо звернути увагу на видання насамперед батькам творчих підлітків, а також блогерів-початківців, яким не завадить кілька уроків сторітелінгу.

Купити книжку.

 

Оригінал статті на Suspilne: Друзі перемоги й скарби: 5 новинок жовтня для дітей та підлітків

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Олександер Шугай. «Ударило громом заліза…»

Ударило громом заліза  ̶Й земля, наче сцена, стряслась…Осіннього неба завісаУпала і не піднялась. Можливо, наслання від БогаІз космосу, із вишини?..О ні, то з сигналом «Тривога!»Із бункера  ̶  грім Сата

Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про заборону використання російських джерел в освіті й науці

Верховна Рада у першому читанні ухвалила зміни до законів, які регулюють використання джерел інформації країни-агресора в освіті й науковій діяльності. Про це повідомляється на офіційно

Видавництво з Венесуели отримало премію за захист свободи слова

Міжнародна премія за свободу публікацій (International Freedom to Publish Award) оголосила лауреата 2022 року, яким стало видавництво Editorial Dahbar з Венесуели. Про це повідомляється

Викрадена у Криму журналістка Данілович заявила, що піддається тортурам

Під час допитів громадянської журналістки Ірини Данілович представники фсб застосовували тортури. Про це вона повідомила в міському «суді» Феодосії.
За словам активістки, допити супрово

«Найкращий книжковий дизайн−2022» приймає заявки

У 2022 році Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» всьоме проводить конкурс «Найкращий книжковий дизайн». Про це повідомили на сайті фестивалю.
На конкурс можуть подати книжки видавн

Перейти до блогу

Нові автори

Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Перейти до "Нові автори"