Друзі перемоги й скарби: 5 новинок жовтня для дітей та підлітків

Друзі перемоги й скарби: 5 новинок жовтня для дітей та підлітків

Щомісячні огляди книжкових новинок для дітей і підлітків продовжує жовтнева п’ятірка. У добірці – розмальовка про видатних українців, затишні пригоди лісовичків, гайд із письменницької майстерності та нова книжка Тані Стус.

Твої друзі — визначні українці

Оксана Лущевська. Ілюстрації: Катерина Степаніщева. – Київ: Artbooks, 2022. – 20 с.
3+

Розмальовка може бути не тільки функціональною, але й пізнавальною. Скажімо, багато хто натрапляв на розмальовки за мотивами творів видатних художників або з туристичними пам’ятками.

 

Розмальовку «Твої друзі — визначні українці» створено з метою знайомити дітей з видатними співвітчизниками у ненав’язливий, грайливий і креативний спосіб. Серед персонажів видання – Марія Приймаченко, Микола Леонтович, Сергій Корольов, Леся Українка, Григорій Сковорода та інші. Кожен із них зробив щось визначне для української й світової культури. Що саме – дитина може дізнатися з насичених малюнків та коротких пояснень, що інтригують та запрошують до подальшого знайомства.

 

Катерина Степаніщева створила дотепні розмальовки, з якими хочеться попрацювати навіть дорослим. Або й просто розглядати, адже тут багато кумедних деталей.

 

Радимо «культурологічну» розмальовку на подарунки, а також закликаємо розмальовувати її інтерактивно – у супроводі фільмів, світлин, репродукцій та художніх творів на відповідну тему.

Купити книжку.

Дуб трьох лісовиків

Галина Ткачук. Ілюстрації: Ксеня Маркевич. – Харків: Читаріум, 2022. – 72 с.
4+

У лісі настає весна, а у великому дубі прокидаються троє друзів-лісовиків – Очеретяник, Комаха і Гайстер. Супроти очікувань, у казковій повісті Галини Ткачук це не «лісові» версії буркотливих старих домовичків, а сповнені сил та енергії «тинейджери». Життя лісовиків підпорядковане природному ритму: навесні вони збирають пилок конвалій, улітку – ягоди, восени – готуються до зими, а ще – розігрують велику осінню виставу.

 

Авжеж, у цьому затишному світі, дбайливо створеному для наймолодших читачів і слухачів, трапляються й різні несподіванки. Наприклад, з’являється незнайомка з дивними вушками. Або ж лісовикам увесь час доводиться шукати спільну мову з білкою на ім’я Кирило. Як і всі білки, Кирило віддає перевагу не словам, а циканню, цоканню та поїданню горіхів.

 

Якщо шукати аналогій, то лісовий світ Галини Ткачук дещо нагадує затишні світи «Булькала» Руне Белсвіка чи книжки на зразок «Ожинового живоплоту» Джилл Барклем. Це розмірені, неспішні «історії-хюґе» для читання вголос перед сном – ніжні, стилістично дотепні та заспокійливі. Але, на відміну від перекладних видань, перед нами персонажі з українським фольклорним бекграундом (серед яких можна зустріти навіть актуалізованого «Євробаченням» загадкового Шума) та рідний лісовий антураж. Обирайте книжку на подарунки дошкільнятам та учням 1-2 класів.

Купити книжку.

Триматись за руки, сестричко

Оксана Лущевська. Ілюстрації: Анна Сурган. – Харків: Крокус, 2022. – 32 с.
5+

Іще одне видання письменниці Оксани Лущевської з’явилося на книжкових полицях у жовтні. Головні героїні історії – дві кузини, а також найкращі подруги Віта і Злата діляться одна з одною своїми мріями і тривогами. Світ змінився, відчувають дівчатка. Вони більше не можуть ходити в ліс, коли заманеться, а в повітрі висить відчуття загрози. Ідеться, звісно ж, про війну, хоча цього слова у книжці й не вжито.

 

Книжка-картинка з ніжними, стильними ілюстраціями Анни Сурган узагалі зосереджується лише на маленькому мікрокосмі дівчат – гілці дерева, на якій люблять потеревенити, чи гойдалці в садку.

 

Утім, цей мікрокосм може розростатися до цілого всесвіту – затишного й дбайливого світу сестринства, що дає прихисток, заспокоює та підтримує. Світу, в якому знайдеться хтось, готовий потримати тебе за руку у скрутну хвилину.

 

«Триматись за руки, сестричко» – це коротка віршована п’єса, написана з думкою про постановку в дитячому театрі. Утім вона сприймається і як самостійний текст для читання, віршований діалог, у якому діти часто впізнаватимуть себе та знаходитимуть метафоричну, але не менш дбайливу руку підтримки.

Купити книжку.

Таємні історії маленьких і великих перемог

Таня Стус. Голос проєкту: співачка Alyosha
6+

Щодня в умовах війни ми шукаємо в собі сили діяти всупереч обставинам чи емоційному виснаженню. І щоразу, коли знаходимо, здобуваємо перемогу – буття над небуттям, світла над персональною темрявою.

 

Нову книжку Тані Стус присвячено темі долання таких темряв у дітей: страху, відчуття безпорадності, відчаю, туги тощо. Як слушно означує у передмові дитяча сімейна психологиня Світлана Ройз, це «книжка для зцілення». За допомогою казкових історій Стус пропонує дієві й делікатні для дітей патерни усвідомлення непростих емоцій та трансформації їх на цілющі думки чи продуктивну поведінку. Але це потрібно показати на прикладі.

 

У книжці 10 історій-оповідей. Їх оповідають незвичні персонажі, такі як годинник, мамин рюкзак, сирена, автівка і навіть уламок ракети.

 

Рюкзак, приміром, непокоїться, зачувши про невідому «колегу» – тривожну валізку. Можливо, він почувається трішки зрадженим, адже завжди дбав про родину – йому довіряли найцінніші речі. Але ви вже здогадалися, що зрештою саме він і виявляється «тривожною валізкою». Його нутро напхом напхане важливих для виживання речей, серед яких подарована татом іграшка не менш цінна за ліки чи павербанк. І як на помах чарівної палички, бентежний концепт тривожної валізки обертається на квінтесенцію любові й турботи одне про одного, а відчуття неспокою персонажів заміщується прагненням дбати про найближчих.

 

Вдумливі, метафоричні, семантично щільні історії Тані Стус можна радити й дітям, і дорослим не тільки як терапевтичне, але і як певною мірою філософське читання. Нюансів лише два. Перший: це книжка для читання дорослими дітям, вдумливого, неспішного і дбайливого. Ви маєте бути готові до таких сторітаймів.

 

Другий нюанс стосується формату. Наразі книжка доступна тільки в аудіоваріанті з озвучуванням співачки Alyosha. У паперовій версії вона вийде друком за кілька місяців у видавництві «Книголав».

Слухати книжку.

Скарбничка історій

Володимир Арєнєв. Ілюстрації, дизайн: Сашко Ком’яхов, Наталя Ком’яхова. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2022. – 360 с.
12+

Фантаст Володимир Арєнєв роками читає лекції з письменницької майстерності для дорослих і підлітків. Свій величезний досвід та напрацюваний матеріал він нарешті (на це чекало чимало читачів) оформив у вигляді стильної та віртуозної книжки.

 

Перед нами і підлітковий фентезійний роман, і довідник з письменницької майстерності. Так, одночасно. Автор створює динамічний сюжет про самостійну і кмітливу дівчинку Урсулу з яскравим характером. У пошуках подарунка вона знаходить чарівний артефакт, який відкриває їй двері у світ чарів, проклять і міфічних створінь. Це драйвова і сповнена таємниць пригодницька історія, яка подобається шанувальникам трилогії про Бартеміуса, «Школи добра і зла» чи пригод Морріґан Кроу.

 

Монтажними «перебивками» між розділами роману стають поради для письменників-початківців підліткового віку.

 

Автор лаконічно, доступно, але ґрунтовно пояснює основи конструювання сюжету, характерів, описуваного світу, вибудовування динаміки та інтриги, ефектної кульмінації та фіналу. У цих лайфхаках постає концентрований досвід популярного письменника і визнаного коуча, а пригоди

 

Урсули тут таки ефектно ілюструють наведені підказки на практиці.
Книжку можна сприймати як чудовий гайд у світ творчості з ефектним і переконливим прикладом. Радимо звернути увагу на видання насамперед батькам творчих підлітків, а також блогерів-початківців, яким не завадить кілька уроків сторітелінгу.

Купити книжку.

 

Оригінал статті на Suspilne: Друзі перемоги й скарби: 5 новинок жовтня для дітей та підлітків

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Чернігові відтепер є вулиці Олени Пчілки і Левка Лук’яненка

Депутати Чернігівської міської ради проголосували за перейменування 35 вулиць і провулків у місті. Про це повідомило інтернет-видання «Сіверщина».
Відтепер у місті з’явилися вулиці на ч

У Харкові пропонують назвати одну зі станцій метро на честь Василя Стуса

Активісти проєкту «Деколонізація. Україна» запропонували нові назви для п’яти станцій харківського метрополітену. Про це повідомили на фейсбук-сторінці проєкту.
Серед запропонованих пер

У червні в Україні зафіксували 13 випадків порушення свободи слова

У червні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 13 випадків порушень свободи слова, відповідальність за 2 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного монітор

«Щиро — автор»: як українські письменники зберігають автографи колег

Деякі люди цінують книжки не лише через їхній зміст і наповнення важливою або цікавою інформацією, а визнають видання як мистецький артефакт. Часто ключову роль в особливому  сприйнятті

Фестиваль «Фронтера» оголосив програму заходів

IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» у Луцьку оголосив програму заходів. Про це повідомляє прес-служба фестивалю.
Фестиваль відбудеться 27-28 липня в Музейному просторі «Око

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"