Дорога кличе: 6 книжок, що надихнуть мандрувати Україною

Дорога кличе: 6 книжок, що надихнуть мандрувати Україною

З хорошими книжками можна мандрувати, не виходячи з дому. Але лише деякі зможуть надихнути вас вирушити в мандри вже, дочитуючи в дорозі. Галичина та Донбас, море та печери, гуцульські колядники та полтавські майстри кераміки, піший похід безлюдними стежками у горах, авантюрні мандри через пів країни на власному мотоциклі та ночівлі в наметах посеред поля – не потрібно їхати далеко, щоб відкрити для себе щось нове та вражаюче. Іноді достатньо велосипеда, теплу компанію та книжку, що стане надійним провідником.  

«Подорож Мамайотою»

Артем Чапай. – Київ: Нора-Друк, 2011. – 272 с. (кольорові вклейки)

Для когось дорога стає поштовхом до пошуку відповідей на екзистенційні питання, а хтось у процесі подорожі робить неочікувані внутрішні відкриття та радикально змінює своє життя. Український письменник, репортер Артем Чапай вирушив у мандри Україною за кермом свого мотоцикла, аби жителям різних регіонів поставити всього два питання: «Про що ви мрієте?» та «Що для вас значить Україна?». Близько двох місяців авантюрної подорожі із наметом та спальником від Галичини до Буковини, Поділля, Черкащини, Києва, Полісся, Сіверщини, Слобожанщини, Донбасу, Запоріжжя, Одещини та Криму.

 

 Подібно до класичного документального фільму «Голови, що говорять» польського режисера Кшиштофа Кесльовського, автор Артем Чапай у жанрі подорожніх нотаток створює суб’єктивний портрет нашої країни у момент переходу в нове десятиліття. Герої книги «Подорож Мамайотою» – реальні люди, а отже й мова їхня дуже «жива» та заслуговує окремої уваги. Письменник уважно прислуховується до суржику, сленгу, молодіжного арґо своїх персонажів та ретельно фіксує разом з їхніми історіями. Але хто ж такий «Мамайота»? На думку спадає лише образ сучасного козака Мамая-Чапая, що на своєму мотоциклі вирушає в подорож Україною. Тільки замість бандури – записник, а музики – історії.

 

І хоча Артем Чапай здійснив цю мандрівку у 2011 році, прочитання книги стане гарним приводом порівняти як змінилась наша країна за останніх десять років. А ще краще вирушити в подібну подорож та побачити, почути та відчути все на власному досвіді.

 

Туристичне спорядження до книжки: намет, спальник.

«Україна: масштаб 1:1»

Олег Криштопа. – Київ: Темпора, 2017. – 370 с

Ще одна документальна книга, приводом до написання якої стало прагнення зрозуміти, де починається та закінчується Україна. Відомий український репортер та письменник Олег Криштопа записував історії людей з різних регіонів протягом восьми років, коли працював журналістом-розслідувачем. Його мандри у книжці можна назвати менш авантюрними – без ночівель у наметі в дикому лісі, однак більш особистими та з надійним наплечником на спині. Автор свідомо обирає невеликі селища та містечка, подекуди змаргіналізовані, маленькі клаптики на карті України з масштабом 1:1.

 

Книга виконана у репортажному жанрі, де автор – водночас герой та оповідач. Розповідь сповнена живими діалогами, колоритними героями та героїнями, через сюжети яких розкривається історичний та культурний контекст України із заходу на схід. 

 

У передмові письменник ставить питання: «Хто вона, а отже, хто я такий?». Вона – Україна, якій на момент написання книги – двадцять один рік, автору – тридцять дев’ять. Олег Криштопа стверджує, що книгу «Україна: масштаб 1:1» можна продовжувати писати й далі, а значить і саму подорож. Однак такі зупинки потрібні для перепочинку та переосмислення пережитого.

 

Туристичне спорядження до книжки: рюкзак

«Стежками Карпат. 80 маршрутів в Українських Карпатах»

Олег Ямалов. – Харків: Фоліо, 2019. – 512 с.

Якщо ви більше полюбляєте гори, безлюдні стежки, хащі, нестримні водоспади та озера, то ця книги саме для вас. «Стежками Карпат. 80 маршрутів в Українських Карпатах» – найбільш докладний піший путівник Карпатськими горами західної частини України. Автор розповідає про понад вісімдесят маршрутів, які допоможуть вам у сходженні до вершин як маркованими (на легкі, складні, важкі), так й альтернативними стежками. Олег Ямалов пройшов ці маршрути самостійно та разом із друзями протягом 15 років.

 

Такий путівник стане помічним для вас і на етапі планування пішої подорожі. Ви знайдете поради про те, яке краще обрати взуття для пішої подорожі та іншому екіпіруванню, місцях відпочинку та стану стежок, детальні GPS координати та правила безпеки у горах.

 

Хоча книга вийшла після смерті автора, він мріяв про неї все життя як «…подяку українським Карпатам за красу та мудрість». Його авторські фотографії гір неодмінно спонукають вас покинути все та відправитись у піший похід. А з таким путівником ви точно не заблукаєте у горах.

 

Туристичне спорядження до книжки: взуття

«Книга-мандрівка. Україна»

Ірина Тараненко, Юлія Курова, Марія Воробйова, Марта Лешак. – Київ: #книголав, 2017. – 68 с.

Що знають про Україну наші діти, молодші сестри та братики, онуки й онучки? Ця книга для наймолодших мандрівників. Вона створена у форматі карти-розповіді, де зазначені найцікавіші історико-географічні та статистичні факти про Україну в авторських ілюстраціях.

 

Ідея такої книги-карти виникла із бажання розповісти дітям про нашу країну без «шароварщини», у цікавий незвичний спосіб, що відрізнятиметься від підручників та довідників.

 

На сторінках «Книга-мандрівка. Україна» зібрані 1200 непересічних фактів про відомих особистостей, дива природи, історичні події, архітектурні шедеври в Україні. Для кожної області створена унікальна карта, що розміщена на кожному розвороті. Цікаві факти хоч і лаконічні, але візуалізовані у малюнках та інфографіках, завдяки чому створюється враження перегляду мультфільму. Така книга може стати першим «компасом» для дітей в мандри Україною.

 

Туристичне спорядження до книжки: компас

«Невідома Україна. Унікальні місця та споруди»

Святослав Вербич. – Київ: Арій, 2020. – 272 с.

Старі церкви та собори, давні замки та фортеці, печери та біосферні заповідники – Україна вражає своїми історичними та ландшафтними пам’ятками. З книгою «Невідома Україна. Унікальні місця та споруди» ви поринете в подорож у часі. Автор Святослав Вербич описує не лише великі туристичні міста, але й менші містечка, що були «свідками історії» – Батурин, Глухів, Жовква, Путивль, Кременець та інші.

 

Хоча книга містить багато довідкової інформації про історичні події та персоналії, у науково-популярний спосіб вона знайомить нас із минулим країни та актуалізує його в теперішньому.

 

Особливої уваги у книзі «Невідома Україна. Унікальні місця та споруди» заслуговує розділ про пам’ятки природи та заповідні зони. Там ви зможете ближче познайомитись із фауною Карпат на Франківщині та диким світом Асканії Нової на Херсонщині, із Шацькими озерами та Кам’яними Могилами. Книга зображає ландшафт як невіддільну частину нашої історичної пам’яті. Його пізнання передбачає медитативний процес споглядання, скажімо, лежачи в гамаку.

 

Туристичне спорядження до книжки: гамак

«Ukraїner. Країна зсередини»

 Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 312 с.

 Це книга про подорожі Україною через історії людей, яких ви можливо зустрінете на своєму шляху. Вона з’явилася із медіа-проєкту «Ukraїner» українського журналіста та мандрівника Богдана Логвиненка. У 2016 році він разом із командою вирушив у першу етнографічну та антропологічну експедицію Україною, аби зрозуміти й сформулювати ким українці є зараз. Медіа-проєкт «Ukraїner» має на меті подолати стереотипи між східними й західними регіонами та через пізнавальні історії про найвіддаленіші куточки, людей, мистецтво та бізнес показати Україну як туристично привабливу країну.

 

Книга «Ukraїner. Країна зсередини» об’єднала матеріали з експедицій, що тривала з літа 2016-го до зими 2018-го року ​від Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії. У ній ви знайдете історії про минуле та теперішнє нашої країни, про людей, які творять майбутнє та які, можливо, живуть з вами по сусідству, про незвичні місця та міста в Україні, можливо, до яких можете доїхати й на своєму велосипеді. А після прочитання ви пізнаєте кожен регіон із його особливими традиціями. Історії в книзі ілюстровані авторськими фотографіями, що робить «Ukraїner. Країна зсередини» візуально стильною та привабливою. 

 

Туристичне спорядження до книжки: велосипед

 

Матеріал створений у співпраці

Оригінал статті на Suspilne: Дорога кличе: 6 книжок, що надихнуть мандрувати Україною

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Як зміниться Osnovy Publishing, отримавши нових власників

Відтепер видавництвом Osnovy Publishing володітиме Українська школа політичних студій (УШПС).  Про це повідомили 14 червня на сайті школи.
Право власності на 100% частки в Osnovy Publis

В Україні започаткували видавничий проєкт ilostmylibrary

Галерея сучасного мистецтва в Івано-Франківську «Асортиментна кімната» запустила власний малотиражний видавничий проєкт ilostmylibrary, що видаватиме нішеву нонфікш-літературу англійськ

Конкурси воєнної поезії і короткої прози оголосили довгі списки

Конкурс воєнної короткої прози від видавництва «Білка» та конкурс воєнної поезії пам’яті Гліба Бабіча оголосили короткі списки 2023 року. Про це повідомила на своїй фейсбук-сторінці дир

Виходить книжка свідчень жінок про війну, які збирала Вікторія Амеліна

На початку 2025 року вийде друком книжка Вікторії Амеліної War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War («Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»

Вбивство священного оленя на Оболоні — про «Катананхе» Софії Андрухович

Після 800-сторінкової «Амадоки», що охоплювала величезні шматки історії української культури і яку завбачливо в іноземних перекладах розділяли на кілька томів, Софія Андрухович створила

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"