Дозволяти сонцю живити тіло: екоактивістка про усвідомлену засмагу

Дозволяти сонцю живити тіло: екоактивістка про усвідомлену засмагу

Браун Ґей, Жити із «зеленим серцем». Подбай про себе і планету / пер. з англ. Наталія Яцюк. — К. : Наш Формат, 2020. — 280 с.

 

Нам доводиться жити у світі, сповненому пасток вибору. І хоча ми успішно долаємо багато проблем, чимало загроз криється в повсякденних речах і звичках. Яку зубну пасту взяти з-поміж тисячі інших? Яке мило точно безпечне? Та чому шкідливих речовин у вашій спальній більше, ніж на вулиці? Якщо до таких щоденних виборів підходити усвідомлено, ми вплинемо не лише на своє здоров’я та оселю, а й на планету загалом — запевняє екологічна активістка Ґей Браун.

Пропонуємо вам уривок з її книжки «Жити із «зеленим серцем», з якого ви дізнаєтесь про користь і шкоду від сонячних променів, а також дізнаєтеся, як уберегтися від надмірного перебування під сонцем.

 

Сонцезахисні засоби

Я дозволяю сонцю живити моє тіло.

 

Щодо сонячного впливу точаться запеклі суперечки. Хоч би про що йшла мова — відпочинок на березі моря, похід у пустелю чи виконання повсякденних справ, в усіх цих випадках ми потрапляємо під сонячні промені. Є цілий табір тих, хто повністю відмовляється від перебування на сонці, тоді як інші вважають, що краще обрати захисні засоби й контролювати перебування під прямим сонячним промінням. Я належу до другого табору, проте пильную час. Уранці завжди змащую обличчя сонцезахисним кремом — це частина мого щоденного догляду за шкірою.

 

Я докладаю якнайбільших зусиль, щоб запланувати свої заняття за межами дому або на ранок, або на передвечірній час: сонце світить найсильніше з 11-ї ранку до 3-ї пополудні, тому я намагаюся не проводити багато часу на сонці в цей період. Я маю слабкість до капелюшків — можливо тому, що мій дідусь завжди носив такий головний убір. Саме тому ви ніколи не зустрінете мене на вулиці без капелюха, особливо коли я годинами сиджу на сонці і спостерігаю за тим, як дочка їздить верхи під час кінного шоу. Навіть на пляжі ви знайдете мене під парасолькою у вільній сукні з довгими рукавами. Проте є ще багато чого, що потрібно знати про захист від сонця, окрім підбору одягу з довгими рукавами й перебування в затінку.

 

У часи мого дитинства сонцезахисні лосьйони зазвичай призначалися для посилення засмаги й забезпечували мінімальний захист. У наш час сонцезахисні засоби потрібно застосовувати щодня. Причина безпосередньо стосується руйнування озонового шару.

 

 

Озон — це газ, який утворює у стратосфері шар, що захищає Землю від шкідливого ультрафіолетового випромінювання Сонця, завдяки чому ми можемо скористатися перевагами сонячного світла. Забруднення атмосфери й викиди хрому та брому з промислових підприємств руйнують озоновий шар. Це не лише завдає шкоди людям, а й впливає на планету та всіх її мешканців. Таке додаткове ультрафіолетове випромінювання типу В пригнічує репродуктивний цикл одноклітинних організмів (зокрема планктону й водоростей), а також мільки, креветок, крабів, жаб і саламандр та руйнує харчовий ланцюг.

Обирайте правильні сонцезахисні засоби

Безперечно, якщо ви довго перебуваєте на сонці, вам знадобиться вищий рівень захисту. Проте не слід вважати, що чим вищий фактор захисту (SPF), тим краще. За даними Американської академії дерматології, після перевищення значення SPF 50 різниця в рівні захисту мінімальна. Що справді важливо, то це повторно застосовувати крем чи лосьйон кожні дві години.

 

Вам потрібно знайти сонцезахисний засіб із широким спектром SPF, який забезпечує захист як від ультрафіолету А (UVA), так і від ультрафіолету В (UVB). Ультрафіолетові промені UVB спричиняють поверхневі опіки, які ми бачимо; ультрафіолетові промені UVA проникають глибше, призводять до старіння шкіри й пошкоджують ДНК. Обидва типи випромінювання пов’язані з виникненням раку шкіри.

 

Проте варто бути обережними й під час використання засобів не наражати шкіру на вплив компонентів сонцезахисних кремів, що спричиняють інші ризики для здоров’я.

 

FDA не розглядала свідчення про потенційну небезпеку сонцезахисних фільтрів. Натомість ця організація зробила виняток для тих складників, які використовувалися ще в 1970-х, коли безпечність сонцезахисних засобів лише почали вивчати. Та дещо ми все ж таки знаємо.

 

Авобензон та оксибензон — це хімічні сполуки, які широко використовуються в сонцезахисних засобах. Виявилося, що обидві є нестійкими та, імовірно, мають руйнівні молекули, здатні завдати шкоди клітинам і провокувати раннє старіння й рак.

 

Я не жартувала, коли писала, що парабени можна знайти майже в усіх засобах особистої гігієни. Що більше ви звикатимете читати етикетки, то більше помічатимете, що ці руйнівники ендокринної системи містяться в численних сонцезахисних засобах, кремах для тіла та обличчя, а також у лосьйонах.

 

Параамінобензойна кислота (PABA) — органічна сполука, яка блокує шкідливе ультрафіолетове проміння, коли її додають до сонцезахисних засобів для зовнішнього застосування. Проте можливі побічні ефекти здатні звести цю перевагу нанівець. Дерматологи стверджують, що тривале застосування PABA може спричинити аномалії шкіри, зокрема пігментацію і рак. PABA здатна захистити від карциноми, але не від меланоми.

 

Мінеральні олії, які часто маркуються як нафтопродукт, парафін чи вазелін, не лише пом’якшують шкіру. За даними EWG, інгредієнти на нафтовій основі легко проникають крізь шкіру, а Journal of Women’s Health опублікував у 2011 році звіт про результати дослідження, у якому було зазначено: «Існують переконливі докази того, що мінеральні вуглеводні — це найбільший забруднювач організму людини (ewg.org/news/news-releases/2007/02/08/ewg-research-shows-22-percent-allcosmetics-may-be-contaminated-cancer).

 

Проблема також у тому, що нафтопродукти належать до категорії ксеноестрогенів (хімічних речовин, які імітують дію естрогену) та пов’язані з гормональним дисбалансом. А ще такі складники перешкоджають диханню шкіри. Застосовуючи продукти з мінеральними оліями, ви ніби обгортаєте себе пластиковою плівкою, що не йде на користь шкірі.

 

Та є й хороша новина: асортимент органічних засобів, виготовлених з натуральних інгредієнтів, і далі розширюється. Ви маєте знати, на що звертати увагу та чого слід уникати, зокрема синтетичних ароматизаторів та запашників, оскільки саме там виробники часто приховують те, про що нам не слід знати.

Оксид цинку — найкращий захисник від сонця

Оксид цинку є на поверхні шкіри і слугує фізичною перешкодою для сонця. Він буквально відбиває світло назад у стратосферу. Товстий шар його на носі може нагадати вам про рятувальника, який увесь день сидів на сонці. Та ви будете раді дізнатися, що ця сполука входить до складу багатьох найкращих і найбезпечніших сонцезахисних засобів.

Не використовуйте сонцезахисні спреї

За останніх 50 років аерозольні розпилювачі широко використвуються в багатьох засобах особистої гігієни та для дому. Хлорфторвуглеводні (CFC) — це хімічні речовини, які можна знайти у багатьох сонцезахисних спреях і які є основною причиною руйнування озонового шару. Коли хлорфторвуглеводні потрапляють у верхні шари атмосфери, під впливом UVA вони розкладаються на інші сполуки. Одна з таких сполук — хлор, який вступає в реакцію з атомами кисню та руйнує молекули озону.

Помірно перебувати на сонці корисно

Одна з переваг перебування на сонці — у природний спосіб виробляти вітамін D, що важливо для здорового імунітету, мозку й нервової системи. Він швидко руйнується, тому потрібно постійно відновлювати його запас.

Останнім часом зростає занепокоєння стосовно того, що підвищений вміст SPF у лосьйонах і кремах для шкіри сприяє утворенню дефіциту вітаміну D, про що свідчать відповідні дослідження. Важливо зазначити, що рівень цієї речовини не завжди визначається під час стандартних аналізів крові. Тому якщо цікавить, чи є у вас дефіцит вітаміну D, можливо, доведеться подати відповідний запит, коли наступного разу робитимете аналіз крові. Є два способи усунути дефіцит вітаміну D: приймати спеціальні харчові добавки або дозволити собі кілька разів на тиждень по 10 хвилин перебувати на сонці без захисту.

Дії людини із «зеленим серцем»

  • Уникайте перебування на сонці з 11 до 15 години.
  • Завжди носіть крислатий капелюх, що закриває ваше обличчя.
  • Якщо неможливо уникнути перебування на сонці протягом усього дня, вдягайте легку сорочку з довгими рукавами і штани.
  • Перевіряйте рейтинг засобів на сайті ewg.org, у «Довіднику сонцезахисних засобів» (Guide to Sunscreens). Уникайте таких хімікатів, як парабени, оксибензон і параамінобензойна кислота (ewg.org/sunscreen).
  • Використовуйте неаерозольні засоби.
  • Ретельно мийте обличчя й тіло наприкінці дня, якщо користувалися сонцезахисним засобом.

 

Купити книжку.

 

Оригінал статті на Suspilne: Дозволяти сонцю живити тіло: екоактивістка про усвідомлену засмагу

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В Одесі можуть з’явитися вулиці Майка Йогансена і Ґео Шкурупія

В Одесі перейменують топоніми, назви яких пов’язані з колоніальним минулим, зокрема створять мікрорайони «Видатних українських діячів» та «Індустріальний». Про це повідомили на офіційно

Жага справедливості у книжці ​​Олексія Зарецького «Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму»

Олексій Зарецький. Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму – Прометей, 2023 – 432 с.
 
Незабаром у видавництві «Прометей» вийде книжка, присвячена життю і творчості Алли Горсько

У Верховній Раді закликають називати Грузію Сакартвело

У Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови про використання в Україні історичної назви Грузії «Сакартвело». Ознайомитись з документом можна на сайті Верховної Ради.
 
Ініціатори пр

У Києві відкрилась виставка до 225-річчя «Енеїди» Котляревського

У Національному музеї історії України відкрилась виставка «Енеїда 225», присвячена твору Івана Котляревського. Про це повідомляється на сайті Міністерства культури та інформаційної полі

Книжковий Арсенал-2023 оголошує набір волонтерів

XI Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» оголошує набір волонтерів. Про це йдеться на сайті події.
 
Волонтери фестивалю отримають можливість приєднатися до команди Мистецького арсе

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"