Для українських журналістів розробили рекомендації про те, як коректно висвітлювати війну

Для українських журналістів розробили рекомендації про те, як коректно висвітлювати війну

Комісія з журналістської етики розробила рекомендації щодо словника воєнного часу, за допомогою якого варто висвітлювати події російсько-української війни. Про це ідеться на сайті комісії.

 

«Якісна професійна журналістика прагне насамперед до точного інформування авдиторії та відкидає кліше деструктивної російської пропаганди. В умовах війни ключового значення набуває вибір лексики та правильне використання термінів. Виходячи з цього, Комісія з журналістської етики підготувала рекомендації з використання «словника війни», — повідомляють у комісії.

 

Зокрема орган саморегуляції журналістів наголосив, що війна  рф проти України триває з 2014 року, а 24 лютого 2022 року розпочався її новий етап — широкомасштабне вторгнення, тож якщо в журналістському матеріалі не згадуються часові рамки, можна використовувати терміни «війна», «збройна агресія». Якщо в тексті важливо зазначити, що йдеться про події після 24 лютого 2022 року, — краще застосовувати термін «широкомасштабне вторгнення».

 

Також варто розмежовувати терміни «військовий» та «воєнний»: перший стосується війська як силової структури, другий — війни. При цьому злочини та злочинці можуть бути як військовими, так і воєнними. У першому випадку ідеться про свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни, у другому — злочини проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями.

 

Військовий злочин може скоїти дезертир з української армії, а воєнний — окупант, що обстрілює мирні міста.

 

Щодо непідконтрольних уряду українських територій, то тимчасово окуповані — це АР Крим, Донецька та Луганські області, а тимчасово захоплені — ті населені пункти, які тимчасово контролюють російські війська, які зайшли на територію України з початком повномасштабного вторгнення.

 

Коли мова іде про злочини проти людства, то це ті протиправні дії, що несуть загрозу не конкретній людині, а людській спільноті, довкіллю, порушують правила людського співжиття. Злочини проти людяності — ті, що завдають шкоди людині, її здоров’ю, добробуту, честі.

 

Злочини проти людства є одночасно злочинами проти людяності, але не всі злочини проти людяності є одночасно злочинами проти всього людства.

 

Повний перелік рекомендацій комісії щодо вживання термінології, пов’язаної з війною, можна переглянути за посиланням.

 

Нагадаємо, українські та іноземні журналісти звернулися до державних органів і відомств із заявою щодо випадків необґрунтованих звинувачень журналістів у «коригуванні вогню» ворога. 

 

Раніше Верховна рада ухвалила законопроєкт №7189 про запровадження кримінальної відповідальності за публікацію інформації про переміщення ЗСУ.

 

Чільне фото: АрміяInform

Оригінал статті на Suspilne: Для українських журналістів розробили рекомендації про те, як коректно висвітлювати війну

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Понад 25 тисяч книжок евакуювали із книгарні «Є» у Слов’янську

Віктор Разживін, директор книгарні «Є» у Слов’янську, викладач зарубіжної літератури Донбаського державного педагогічного університету, евакуював 25 тисячі книжок зі Слов’янська.

Наразі книжки переб

Старт публікації нових буднів Маріки

Мої вітання. Гарного вам часу доби. Приємних емоцій. Мирного неба! 

Стартувала публікація третьої книги городніх буднів МаріКи. 

Запрошую до прочитання “Пригоди на городі, або заготовити їжу. Липень 2022” 

Публікація

Василь Клічак: «Хай не стогнуть від бомб поля…»

* * * Він сох на сіні. Пам’ятаєш той запах давніх юних літ? Тепер його ти обриваєш, цей липовий духмяний цвіт. Бджола летить над головою. Так тихо. П’янко тій бджолі. І враження, що із тобою найзатишн

Експедиція до Антарктиди львівського письменника й журналіста Маркіяна Прохаська

Маркія Прохасько — сучасний український  молодий письменник і журналіст, син відомого українського письменника Тараса Прохаська. Народився Маркіян в Іван-Франківську, проте в дитинстві переїхав до Львов

Нова книга, та деякі запитання)

Вітаю вас дорогі друзі) нова книга яка називається “Світло старого маяка” вже на сайті, попереду процес написання) буду радий вашим коментарям та підтримці, щоб  надихатись на нові ідеї і втілювати їх для вас)

Хочу

Перейти до блогу

Нові автори

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Перейти до "Нові автори"