Для українських журналістів розробили рекомендації про те, як коректно висвітлювати війну

Для українських журналістів розробили рекомендації про те, як коректно висвітлювати війну

Комісія з журналістської етики розробила рекомендації щодо словника воєнного часу, за допомогою якого варто висвітлювати події російсько-української війни. Про це ідеться на сайті комісії.

 

«Якісна професійна журналістика прагне насамперед до точного інформування авдиторії та відкидає кліше деструктивної російської пропаганди. В умовах війни ключового значення набуває вибір лексики та правильне використання термінів. Виходячи з цього, Комісія з журналістської етики підготувала рекомендації з використання «словника війни», — повідомляють у комісії.

 

Зокрема орган саморегуляції журналістів наголосив, що війна  рф проти України триває з 2014 року, а 24 лютого 2022 року розпочався її новий етап — широкомасштабне вторгнення, тож якщо в журналістському матеріалі не згадуються часові рамки, можна використовувати терміни «війна», «збройна агресія». Якщо в тексті важливо зазначити, що йдеться про події після 24 лютого 2022 року, — краще застосовувати термін «широкомасштабне вторгнення».

 

Також варто розмежовувати терміни «військовий» та «воєнний»: перший стосується війська як силової структури, другий — війни. При цьому злочини та злочинці можуть бути як військовими, так і воєнними. У першому випадку ідеться про свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни, у другому — злочини проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями.

 

Військовий злочин може скоїти дезертир з української армії, а воєнний — окупант, що обстрілює мирні міста.

 

Щодо непідконтрольних уряду українських територій, то тимчасово окуповані — це АР Крим, Донецька та Луганські області, а тимчасово захоплені — ті населені пункти, які тимчасово контролюють російські війська, які зайшли на територію України з початком повномасштабного вторгнення.

 

Коли мова іде про злочини проти людства, то це ті протиправні дії, що несуть загрозу не конкретній людині, а людській спільноті, довкіллю, порушують правила людського співжиття. Злочини проти людяності — ті, що завдають шкоди людині, її здоров’ю, добробуту, честі.

 

Злочини проти людства є одночасно злочинами проти людяності, але не всі злочини проти людяності є одночасно злочинами проти всього людства.

 

Повний перелік рекомендацій комісії щодо вживання термінології, пов’язаної з війною, можна переглянути за посиланням.

 

Нагадаємо, українські та іноземні журналісти звернулися до державних органів і відомств із заявою щодо випадків необґрунтованих звинувачень журналістів у «коригуванні вогню» ворога. 

 

Раніше Верховна рада ухвалила законопроєкт №7189 про запровадження кримінальної відповідальності за публікацію інформації про переміщення ЗСУ.

 

Чільне фото: АрміяInform

Оригінал статті на Suspilne: Для українських журналістів розробили рекомендації про те, як коректно висвітлювати війну

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія-2024 оголосила переможницю

Саманта Гарві стала лавреаткою Букерівської премії з літератури 2024 року за роман «Orbital». Про це повідомили на сайті премії. 
«Команда астронавтів на Міжнародній космічній станції з

Костянтин Сушко. «Хто все ж таки захистить Хортицю?»

“Українська літературна газета”, ч. 10 (366), жовтень 2024
Закінчення. Початок див.: https://litgazeta.com.ua/articles/kostiantyn-sushko-khto-vse-zh-taky-zakhystyt-khortytsiu/
6.
Я, даруйте,  – людина са

Дмитро Лазуткін переміг на поетичному слемі у Відні

Український поет і військовий Дмитро Лазуткін переміг на міжнародному поетичному слемі EUNIC Literaturtage, організованому EUNIC Austria у Відні для підтримки міжнародної культурної спі

Бюджет УІК збільшили лише на 100 млн гривень

На фінансування Українського інституту книги у державному бюджеті 2025 року виділили 278 мільйонів 500 тисяч гривень. Про це йдеться у проєкті бюджету до другого читання.
Серед оновлень

В Індії знову можна видавати й купляти заборонену книжку Рушді

Суд у Нью-Делі (Індія) визнав, що книжку «Сатанинські вірші» британського письменника індійського походження Салмана Рушді дозволяється видавати й поширювати в країні. 
Позивач, індієць

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"