Для українських журналістів розробили рекомендації про те, як коректно висвітлювати війну

Комісія з журналістської етики розробила рекомендації щодо словника воєнного часу, за допомогою якого варто висвітлювати події російсько-української війни. Про це ідеться на сайті комісії.
«Якісна професійна журналістика прагне насамперед до точного інформування авдиторії та відкидає кліше деструктивної російської пропаганди. В умовах війни ключового значення набуває вибір лексики та правильне використання термінів. Виходячи з цього, Комісія з журналістської етики підготувала рекомендації з використання «словника війни», — повідомляють у комісії.
Зокрема орган саморегуляції журналістів наголосив, що війна рф проти України триває з 2014 року, а 24 лютого 2022 року розпочався її новий етап — широкомасштабне вторгнення, тож якщо в журналістському матеріалі не згадуються часові рамки, можна використовувати терміни «війна», «збройна агресія». Якщо в тексті важливо зазначити, що йдеться про події після 24 лютого 2022 року, — краще застосовувати термін «широкомасштабне вторгнення».
Також варто розмежовувати терміни «військовий» та «воєнний»: перший стосується війська як силової структури, другий — війни. При цьому злочини та злочинці можуть бути як військовими, так і воєнними. У першому випадку ідеться про свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни, у другому — злочини проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями.
Військовий злочин може скоїти дезертир з української армії, а воєнний — окупант, що обстрілює мирні міста.
Щодо непідконтрольних уряду українських територій, то тимчасово окуповані — це АР Крим, Донецька та Луганські області, а тимчасово захоплені — ті населені пункти, які тимчасово контролюють російські війська, які зайшли на територію України з початком повномасштабного вторгнення.
Коли мова іде про злочини проти людства, то це ті протиправні дії, що несуть загрозу не конкретній людині, а людській спільноті, довкіллю, порушують правила людського співжиття. Злочини проти людяності — ті, що завдають шкоди людині, її здоров’ю, добробуту, честі.
Злочини проти людства є одночасно злочинами проти людяності, але не всі злочини проти людяності є одночасно злочинами проти всього людства.
Повний перелік рекомендацій комісії щодо вживання термінології, пов’язаної з війною, можна переглянути за посиланням.
Нагадаємо, українські та іноземні журналісти звернулися до державних органів і відомств із заявою щодо випадків необґрунтованих звинувачень журналістів у «коригуванні вогню» ворога.
Раніше Верховна рада ухвалила законопроєкт №7189 про запровадження кримінальної відповідальності за публікацію інформації про переміщення ЗСУ.
Чільне фото: АрміяInform
Оригінал статті на Suspilne: Для українських журналістів розробили рекомендації про те, як коректно висвітлювати війну
Блог
Найбільше українці скаржаться на російську мову на сайтахЗа 5 місяців 2023 року на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1650 звернень громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови
Книжковий Арсенал-2023 оголосив програмуОголосили програму XI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал». Її розмістили на офіційному сайті фестивалю.
Одинадцятий Книжковий Арсенал (КА) відбудеться 22-25 червня. До програми ф
Наприкінці травня київський музей Міхаїла Булгакова оновив меморіальну табличку з барельєфом російського письменника, яку невідомі облили червоною фарбою. Музей вирішив зберегти дошку «
Андрій Содомора. ДружбаХай знає тиран собі на біду,
Що друга я зроду не підведу,
Нехай довершить свою пімсту,
Та ціну складе побратимству.
Ці рядки – з поезії Фрідріха Шіллера «Зарука» (die Bürgschaft) у перекладі
Пішов з життя ілюстратор Олександр МіхнушевНа 68-му році життя помер відомий український ілюстратор, графік, карикатурист Олександр Міхнушев. Про це у фейсбуці повідомила палеогеографиня Наталя Герасименко.
«Пам’ятаю його у 80-і
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.