Директорка УІК: Через скорочення бюджету сертифікати на книжки отримають не всі 18-літні українці

Державну допомогу для 18-річних громадян України на придбання книжок зможуть отримати не всі українці, що досягли повноліття, через відсутність коштів у бюджеті. Про це в авторській колонці для УП.Життя розповіла директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.
Затвердити постанову про сертифікати на купівлю книжок не вдається через затягнуте погодження порядку надання допомоги. У новій версії проєкту є уточнення про те, що фінансова допомога розподілятиметься до вичерпання виділених коштів.
Завдяки програмі українці, які досягли повноліття з 1 січня 2024 року, матимуть змогу отримати 908 грн на купівлю книжок. Обирати можна буде серед книжок українських видавців будь-якого формату: паперова, електронна, аудіокнижка чи шрифт Брайля.
Програма дозволить 18-річним громадянам України вільно обирати книжки на загальну суму до 372 мільйонів гривень, а видавці, отримавши додаткові фінансові ресурси, зможуть видати від 1 до 1,5 мільйона нових книжок. На думку Олександри Коваль, цінно, що програма не передбачає контролю над тим, які саме книжки купуватимуть за виділені кошти (окрім дотримання вимог закону про державну мову): «Це велике досягнення у напрямку утвердження зрілої демократії та довіри. Ніякі експерти не будуть формувати спеціальних списків, ніхто не скаже, які книжки кращі за інші чи якісь рекомендовані, а інші — ні».
Роботу над постановою розпочалася в липні, очікувалося, що її затвердять до 20 вересня 2023 року, проте процес затягнувся через скорочення видатків на культуру у проєкті держбюджету на 2025 рік.
«В останній ітерації з’явилося цікаве виправлення, тобто НЕ ВСІМ 18-річним, а тим, хто своєчасніше народився чи зареєструвався в перші 15 хвилин після відкриття реєстрації в “Дії”. Ті, хто не встигне, зможуть скористатися можливістю лише в наступному році. У бюджеті 2024 року закладені не очікувані 372 мільйони гривень, а лише 100 мільйонів», — зазначила Олександра Коваль.
Зазначимо, проєкт бюджету на 2025 рік містить помітне скорочення видатків на культуру, зокрема на діяльність Українського інституту книги. Для УІК передбачено лише 78,5 мільйона гривень.
Попри підписаний у червні 2024 року президентом закон про фінансове стимулювання книжково галузі, порядок надання допомоги досі погоджують. Міністерство культури та інформаційної політики разом із Міністерством цифрової трансформації опрацювали і передали документ до Міністерства фінансів України, яке наразі аналізує фінансову складову проєкту.
«Ми провели робочі зустрічі і консультації з представниками різних відомств, зокрема з Дією та Ощадбанком, щоб узгодити всі питання технічного та організаційного характеру. Також ми розробили покрокову інструкцію участі в програмі для громадян, яку можна знайти на нашому сайті», — розповіла Коваль.
Після того, як міністерство фінансів затвердить порядок, документ має погодити міністерство юстиції, а затим Кабінет Міністрів видасть відповідну постанову. Після цього Інститут книги разом з Мінцифрою, Держказначейством та Ощадбанком проведе тестування механізму передавання реєстрів і переказу коштів. Це дозволить пересвідчитись, що система працює коректно, і уникнути можливих технічних збоїв. Тільки після цього розпочнеться реєстрація учасників програми в «Дії», а кошти надішлють на віртуальні картки громадян.
Наразі Український інститут книги продовжує готуватися до запуску програми: понад 70 тисяч книжок українських видавців доступні в каталозі «Книжки на ринку».
Як повідомлялося, у проєкт бюджету-2025 заклали у 2,5 рази менше коштів на УІК, ніж у 2024. Водночас потреба Українського інституту книги у фінансуванні на 2025 рік становить 1 442 мільйони гривень.
Чільне зображення: tes.com
Оригінал статті на Suspilne: Директорка УІК: Через скорочення бюджету сертифікати на книжки отримають не всі 18-літні українці
Блог
Відомі переможниці премії Women in Arts-2025Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
Олена Герасим’юк — поетка
П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:
«Брідські явищ
У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по
У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія
Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».
Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.