День пам’яті українського письменника Михайла Коцюбинського в окупованому Сімеїзі
До дня пам’яті українського письменника Михайла Коцюбинського в його садибі, що в окупованому Сімеїзі, відбувся музичний вечір.
Про це Суспільному Крим повідомили співробітники музею Михайла Коцюбинського.
Заступниця директора з наукової роботи літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського Марія Суржикова розповіла чим для Криму запам’ятався Коцюбинський.
«Михайло Коцюбинський був у Криму аж 4 рази, вперше він туди прибув у 1895 році у складі філоксерної комісії. Він був переведений з Бессарабії до Криму. Для Коцюбинського Крим – це романтичне місце, адже там він освідчився своїй нареченій Вірі, в урочищі Святої Трійці у 1895 році, і вона погодилась» – розповіла Марія Суржикова.
У 2010 році музей Михайла Коцюбинського в Сімеїзі був реставрований.
Екскурсовод-наглядач у музеї М. Коцюбинського в Сімеїзі (2010–2015 рр.) Надія Костянець розповіла, як починала працювати в музеї.
«Це був початок моєї музейної роботи. Вона мені дуже подобалась, і я хотіла якомога більше зробити і краще, наскільки можна було, експозицію оформляти і збирати матеріал. Екскурсії були безкоштовні, приходили здебільшого школярі, іноді дорослі, квитків не було» – пригадує Надія.
У 2015 році Надія Костянець залишила окупований Крим з особистих причин та переїхала на підконтрольну територію України. З того часу за музеєм слідкує кримчанка Наталія Пермінова.
Наталія розповіла Суспільному Крим про кримські твори Коцюбинського та як зараз функціонує музей.
«Приходять на екскурсії школярі, в основному початкова школа, або учні тих шкіл, де факультативно вивчається українська мова та література. З 2017 року на базі музею проводяться літературні зустрічі. Люди читають вірші, виконують музичні твори, зокрема українською мовою», – розповіла працівниця музею.
В музеї всі написи експозицій залишились, як і були до окупації – українською мовою. Літературні та музичні вечори — відбуваються українською.
За словами співробітниці музею Наталі Пермінової, вхід до садиби Коцюбинського – наразі безкоштовний. Окупаційна влада на функціонування музею – грошей не виділяє. Все діє на пожертвах відвідувачів та активістів.
Михайло Коцюбинський написав 4 твори про Крим та кримських татар. Це – «Під мінаретами», «У грішний світ», «На камені» та «У путах шайтана». Всі вони перекладені на кримськотатарську мову.
Літературознавець Олександр Вашелені розповів, що саме цікавило Михайла Коцюбинського в Криму.
«Його дуже цікавила, окрім природи, культура кримських татар, зокрема й ісламська культура, як вона транформувалася в кінці 19 – на початку 20 століття. Кримські татари у Коцюбинського– це абсолютно самодостатній народ, особливо це помітно в його листах до дружини. З Алушти він повідомляв про те, що тут окреме Кримське царство, без впливу Московщини. Це дуже добре лягає на сучасні реалії, коли ми бачимо, як у Криму штучно намагаються нав’язати той руський мир, який насправді не є притаманним цій території», – зауважив Олександр Вашелені.
Оригінал статті на НСПУ: День пам’яті українського письменника Михайла Коцюбинського в окупованому Сімеїзі
Блог
На найбільшому букіністичному ринку Львова продають російські книжкиНа площі в районі вулиці Підвальної біля пам’ятника першодрукарю Івану Федорову продають на «блошиному ринку» книжки з російською пропагандою, які «оспівують російські спецслужби та імп
Видавчиня зі Сакартвело стала новою президенткою Міжнародної асоціації видавцівКерівниця відділу міжнародних зв’язків в картвельському видавництві «Intelekti» Ґванца Джобава стала новою президенткою Міжнародної асоціації видавців (IPA). Про це повідомляється на оф
95% учителів вважають, що успішність учнів погіршиласяЗгідно з результатами опитування компанії Rakuten Viber та студії онлайн-освіти EdEra, 95% учителів відзначили, що навчальні результати учнів погіршилися з лютого 2022 року.
Основні пр
У межах ХXXІ Lviv Book Forum відбулася публічна розмова із Салманом Рушді та обговорення його нової книжки «Ніж» за участі українського письменника Олександра Михеда. Ми записали 10 най
Сайти, реклама й освіта — на які мовні порушення скаржаться українці?Протягом 9 місяців 2024 року секретаріат уповноваженого із захисту державної мови отримав 1633 звернення щодо порушення Закону України «Про функціонування української мови як державної»
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.