Грувер й Гусейнова відмовилися брати участь в естонському фестивалі через участь росіянки
Українські поетки Анна Грувер й Олена Гусейнова відмовилися брати участь в естонському фестивалі Prima Vista у місті Тарту через участь російської письменниці Лінор Горалік. Про це поетки повідомили на своїх фейсбук-сторінках.
«Тема цього фестивалю звучить дуже гарно: “Бажати неможливого”. Напевно, бажати неможливого — це бажати, щоб нас не намагалися “примирити”, поки відбувається геноцид… Передайте Лінор Горалік: ви так завзято захищаєте Україну, що кілька українських авторок і серед них особисто я через ваш “захист” були вимушені відмовитися, і українська мова не звучатиме в цей час у цьому місті. Проте звучатиме російська. І знову і знову окуповуватимуть позицію жертви і страждатимуть ті, хто займається цим професійно. Голосно. “Жалостливо”. Ще голосніше. І хай мене більше “нікуди не кличуть”, все одно всі мають усвідомлювати, що під час повномасштабної війни Росії проти України кожен російський виступ як мінімум відбирає голос у сучасної України», — наголосила Анна Грувер.
«Тарту — складне місто, зі своєю колоніальною історією і точками страху. Саме ними маніпулює місцева російська культура, вдихаючи життя у свою місцеву історію і вбудовуючись в діалоги. І тут невидимою лишилася наша гостра фейсбучна дискусія з Горалік. Однак дуже видимими були ізраїльський паспорт, Дніпро як місто народження і маркетологічно вивірене проговорення своєї підтримки України. Це обернулось оманою і репутаційною небезпекою. І ситуацією, яка не має зворотної дії. Тому одразу після приїзду я написала есей про свою відмову, який я сподіваюсь вже прочитали естонці, а ті які не прочитали — ще встигнуть прочитати. І наступного року фестиваль зможе уникнути ганебної ситуації, де в час, коли в Україні звучать повітряні сирени, від російських авіаударів гинуть дорослі й діти, мовою агресорів відбуваються івенти про “війну і мир”», — пише Олена Гусейнова.
За її словами, після публікування есею з обґрунтуванням відмови організатори фестивалю звернулися до Лінор Горалік з питанням чи не вважає вона, що з огляду на відмову українських поеток, їй краще не приїжджати на фестиваль. оралік відповіла, що їй «з цим цілком ок».
Повний есей Олени Гусейнової на сайті фестивалю можна прочитати за посиланням.
У вступі до есею організатори фестивалю висловлюють свою позицію: «Літературний фестиваль Prima Vista твердо підтримує Україну та українську перемогу у війні. Ми хочемо, щоб українські голоси були почуті, і віримо, що найкращий спосіб бути почутим — відвідувати, виступати, висловлюватися. Ми вітаємо та заохочуємо українських авторів і читачів скористатися цією можливістю, розповісти свої історії, поставити критичні запитання в просторі, де їх неможливо змовчати, віч-на-віч з тими, хто має відповісти. Якщо ви відчуваєте, що хтось змусив вас замовкнути, ніхто не зможе повернути ваш голос замість вас».
Міжнародний літературний фестиваль Prima Vista у Тарту розпочинається 8 травня 2023 року, але фестиваль стартував ще 6 травня, у місті-партнері фестивалю Пайде. Тема фестивалю у 2023 році «Бажати неможливого».
Анна Грувер — поетка, письменниця, есеїстка, перекладачка з Донецька. Співредакторка поетичного журналу Paradigma (2019- 2021). Авторка поетичної книжки «За вашим запитом нічого не знайдено» (2019), книжки «Її порожні місця» (2022).
Олена Гусейнова — поетка, журналістка, ведуча програм «Книжковий топ-7», «У нас усе культурно», «Культура. live», «Пряма мова», «Епізоди», «Без письменника» на «UA: Радіо Культура».
Нагадаємо, 2022 року п’ять українських авторів відмовилися від участі в норвезькому літературному фестивалі.
Як відомо, що іноземні письменники та письменниці відмовляються від контрактів на переклади своїх книжок у росії через прохання українців.
Зображення: kirjandusfestival.tartu.ee
Оригінал статті на Suspilne: Грувер й Гусейнова відмовилися брати участь в естонському фестивалі через участь росіянки
Блог
Конкурс «Найкращий книжковий дизайн−2024» оголосив переможцівМіжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» визначив переможців дев’ятого конкурсу «Найкращий книжковий дизайн-2024». Про це Читомо повідомили організатори конкурсу.
Редакція Читомо зібра
Французький автор комісів, ілюстратор та режисер сирійського походження Ріад Саттуф підтримує сирійців у боротьбі проти авторитарного режиму Башара Аль-Асада. Про це він заявив у радіое
Авдіокнижка «The Ukraine» Чапая здобула нагороду товариства голосу СШААвдіокнижка «The Ukraine» стала книжкою року у категорії «Видатний наратив — антологія оповідань» за версією американського товариства мистецтва та науки голосу SOVAS. Про це повідомив український письме
Словник Merriam-Webster обрав слово 2024 рокуСловник Merriam-Webster визначив слово «polarization» («поляризація») як головне слово 2024 року. Про це повідомили на сайті словника.
Merriam-Webster визначає «поляризацію» як «розділ
Музичний колектив DakhTrio випустив альбом «Тичина: Феномен доби», який базується на поезії українського модерніста Павла Тичини. Про це гурт повідомив Читомо.
Альбом є другою частиною
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.