Гоголь спалив «Мертві душі» і почав голодування

Гоголь спалив «Мертві душі» і почав голодування

У Москві 11 лютого 1852-го український письменник Микола Гоголь спалив чистовий рукопис другого тому свого роману «Мертві душі». Збережені глави другого тому «Мертвих душ» видали у повному зборі творів Гоголя влітку 1855-го.

Микола Гоголь родом із села Сорочинці – тепер Миргородський район на Полтавщині. Навчався у Ніжині, виступав у студентському театрі як актор і режисер-постановник. 19-річним вступив на державну службу в Департамент уділів в Петербурзі. Через рік почав публікувати повісті з циклу «Вечори на хуторі біля Диканьки». Написав понад 100 повістей, п’єс та романів. Після прем’єри комедійної п’єси «Ревізор» 1836-го Гоголь став популярним і впізнаваним письменником. Невдовзі виїхав на за кордон, відвідав Німеччину, Швейцарію, Францію, Італію. В Італії на початку 1835-го почав роботу над «Мертвими душами». Читав уривки на світських вечорах у Москві та Санкт-Петербурзі і знову їхав за кордон дописувати.

За сім років вийшов перший том під назвою «Пригоди Чичикова, або Мертві душі, поема М. В. Гоголя». Авантюрист Павло Іванович Чичиков, який видає себе за поміщика, мандруючи Росією, стикається з людськими вадами. Його основна мета — скуповування або безоплатне придбання померлих селян, які ще вважалися живими у місцевих поміщиків. Головний герой так намагається розбагатіти.

У другому томі «Мертвих душ» автор сподівався зобразити зовсім інших персонажів — доброчесних, світлих, благородних. Планував написати і третю книгу. Чотири останніх роки свого життя письменник прожив у Москві, у будинку на Нікітському бульварі. Його запросив граф Олександр Толстой, із яким він листувався. Письменник багато молився і часто гуляв. Був до себе дуже вимогливим і говорив, що «справа моя — це література, справа моя — душа». Другий том «Мертвих душ» був уже майже завершений, залишилося лише відредагувати кілька останніх глав. Дослідники й донині висувають найрізноманітніші версії вчинку Гоголя. Одна з них — письменник знищив редакцію роману тому, що вона йому просто не сподобалася.

Наступного дня після спалення Гоголь оголосив, що починає постити. Незабаром відмовився взагалі від їжі. Лежав на дивані чи сидів в кріслі, молився і спав. Лікарі не знайшли у Гоголя жодної хвороби. Консиліум за кілька днів наважився на примусове лікування Гоголя. Вирішили, що в нього менінгіт — запалення оболонки мозку. Хворого насильно посадили в гарячу ванну, голову стали обливати крижаною водою. До носа приставили 8 п’явок, щоб посилити носову кровотечу. Надвечір він упав у безпам’ятство, а на ранок 21 лютого помер від фізичного виснаження.

Його відспівали та прощалися у храмі святої мучениці Тетяни, похований на цвинтарі Данилова монастиря в Москві. Чорнові рукописи чотирьох розділів другого тому виявили після ревізії паперів письменника, опечатаних після смерті.

 Ольга Васьків

gazeta.ua

Ілюстрація — «Самоспалення Гоголя», Ілля Рєпін, 1909.

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Гоголь спалив «Мертві душі» і почав голодування

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Продовження попаданки!

Усім привіт! 

Оновлення книги Академія дружин драконів вже на сайті! 

 

                        Запрошую до прочитання 

поціновувачів фентезі,

Досьє на персонажа

Ім’я: Белла

Фамілія: Франкс

Рід: Франкс

Країна: Україна (перебування в цей момент)

Вік: 16

Ріст: 165 см

Характер: хитра; весела; вигадлива.

Родичі: Ян Косориконіг – зведений брат ; Ольга Косориконіг – опікун.

Сильні

Не варто проходити повз)

Ваша підтримка дуже важлива для мене)Підтримайте мене та цю книгу)І деякий подарунок для вас)

Няня по зальоту

Оце я потрапила! Так, саме такі думки завітали до мене в голову, коли я дізналася, що мені доведеться підміняти

Я теж хочу собі принца!

Привіт всім) Останнім часом мене тягне на історії про королівства)) Як тільки я дочитала до останньої випущеної глави книжку Юліанни “Та єдина, яку він шукав”, то одразу почала шерстити букнет на ще щось подібної тематики

Нова обкладинка та трішки перчику)

Слава Україні! 

Шановні читачі, хочу повідомити, що історія

“День студента”

отримала нову обкладинку! Ось так вона виглядає зараз)  

Також хочу поділитися враженнями про книгу, яку нещодавно почала

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"