Геній Грицька Чубая

Геній Грицька Чубая

Григорій, або, як він називав себе сам, Грицько Чубай – одна з найцікавіших постатей української поезії ХХ ст. Усе в ньому говорило про те, що він – виклик. Адже навіть Грицьком він називав себе не просто так. Тож яким був геніальний український поет?

Про це пише zbruc.eu.

«Нерідко геніальні поети помирають молодими… і, на жаль, серед них опинився і Чубай. Не тому, що геніальний, а тому, що помер молодим, у 33 роки», –  Микола Рябчук. Він не був аж надто драматичним, навпаки, Микола Рябчук визначає його як дуже харизматичного юнака, а проте він ніби знав, що його доля – абсолютно особлива, був наділений «супер свідомістю», про яку говорить Остап Сливинський. Та все ж, за своє недовге життя він написав достатньо творів, що стали літературним спадком України. 

Більшу частину своїх кращих творів він уклав у «П’ятикнижжі», яке у 2021 році пропонують як одну з 30 знакових книг за часів незалежності України. 

«П’ятикнижжя» – справжній самвидав, друкувався на спеціальному самвидавничому приладді в обмеженій кількості, а згодом люди переписували собі окремі твори, особливо, поему «Вертеп» і таким чином вірші та ідеї «П’ятикнижжя» поширювались серед людей. Та  2013 року за ініціативи Соломії Чубай збірка виходить друком у «Видавництві Старого Лева».

Грицько Чубай умів розважатись. Грицько, або хтось із товариства, вигадав публікування стінгазети «Унітаз», яку у вигляді великого плаката вивішували у вбиральні. На цей плакат можна було доклеювати різні вирізки з газет, робити колажі, «і з цього монтажу виходили фантастичні речі, то було дуже дотепно, тому що в совєтські часи все, що було офіційним – було дуже смішним, навіть саме читання якихось газетних текстів… Я не знаю, чи можна це назвати поетичними розвагами, але такі забави, вони стимулювали фантазію», – Микола Рябчук.

Чубай був перфекціоністом. «У якийсь момент він перестав писати, тому що не міг досягнути тої досконалості, яку він собі уявляв… Тому він відкидав свої ранні тексти, казав, що вони нічого не варті, казав, що навіть «Вертеп» нічого не вартий».

Чубай – людина легенда, і таким був з самого початку. До Львова він приїздить із села, нікому невідомий, але вже з вовчим білетом. Він не вчиться в університеті, проте стає провідником студентського осередку. Взагалі, ніхто нічого про нього не знає, але він захоплює своєю харизмою і з легкістю збирає навколо себе людей.

Чубай залишився у пам’яті своїх товаришів абсолютно особливим, він викликав захоплення у їхній юності та викликає захоплення досі. Більше про постать Чубая, про цікаві факти з його життя та те, як воно зіставляється із сучасністю, про радянські реалії та шляхи боротьби – у новому відео в рамках проєкту «POETY. Діалог поколінь»:

так упевнено маються крила у ворона

так тримається певно за гілля рука

цьому ж довгому дереву всохнуть від кореня

а найдовшому дереву всохнуть з вершка

цим квіткам облетіти цим метеликам вмерти

процесійно піти процесійно прийти

по червоній стерні на порожні мольберти

по розп’ятому небі в порожні світи…

Довідка:

«POETY. Діалог поколінь» – музично-поетичний проєкт, який реалізовується за підтримки Українського Культурного Фонду.

Проєкт «POETY. Діалог поколінь», ідейною натхненницею та головною виконавицею якого є українська музикантка Соломія Чубай, присвячений саме тому, щоб розкрити постаті класиків української поезії по-новому.

Організатори проєкту: ГО «Львівський Культурний Центр».

Фото: Ярина Кокотко

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Геній Грицька Чубая

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Оголосили програму літературної сцени фестивалю «Виделкаfest»

З 25 по 27 липня в Одесі триватиме третій фестиваль української культури «Виделкаfest». Однією з центральних подій стане Літературна сцена, у програмі якої — понад 30 авторів і авторок,

Українці 2025 року більше скаржаться на порушення закону про мову

У першому півріччі 2025 року до уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1410 звернень громадян — на 348 більше, ніж за аналогічний період 2024-го. Про це повідомили на сайті с

В інтернеті не втрачають спроб збувати книжки з рф і білорусі

У червні 2025 року Держкомтелерадіо зафіксував понад 400 випадків розміщення забороненої видавничої продукції російського та білоруського походження в українському інтернет-просторі. Пр

Від атаки рф на столицю пошкоджений склад «Нашого Формату»

Унаслідок російської ракетної атаки по Києву вночі з 3 на 4 липня пошкоджений склад книжкового видавництва та інтернет-магазину «Наш Формат». Про це повідомили на фейсбук-сторінці видав

На фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних

Платформа «Меморіал» у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт «Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда». Про це Читомо повідомили представники «Меморіалу».
Спецпроєкт — меморіа

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"