В Україні суттєво здорожчали книжки. У чому причина?

Книжки в Україні суттєво зросли в ціні, а попит на друковані видання впав. Видавництва вимушені закриватися. Яке майбутнє ринку книговидання в Україні, скільки українці витрачають на книги та чому вони дорожчають розповів в ефірі Українського радіо президент Української асоціації видавництв та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін.
Чому дорожчає папір
Головна причина здорожчання книг — збільшення ціни на папір на світовому ринку та його дефіцит. У світі брак целюлози і макулатури, що є основою для виготовлення картону для книжок. Ситуація найближчим часом не поліпшиться, оскільки крім браку сировини чимало європейських підприємств припинили свою роботу або перепрофілювалися. Європа переходить від полімерних матеріалів у пакуванні до паперових. Маючи велику маржу від пакувальних матеріалів, шведські та фінські комбінати перейшли до виготовлення пакування, а не офсетного паперу.
Раніше частина європейських видавництв активно користувалась і закуповувала індонезійський та китайський папір. Але вони відмовилися від цих постачальників, бо різко зросла вартість контейнерного перевезення. У Китаї склався шалений дефіцит паперу, тому вони почали активно закуповувати російський.
Ціна на папір з початком року зросла майже на 30%. При цьому європейські видавництва заявляють, що їм бракує паперу і вони змушені відмовлятися від низки нових проєктів. Така ж ситуація у російських видавців. В Україні питання навіть не в ціні на папір, а в можливості взагалі його отримати, оскільки ліміти європейського паперу для України надзвичайно малі. Російський папір Україна не може купувати, бо з квітня 2021 року накладено ембарго на поставку російського паперу в Україну. Ймовірно, кількість книжок різко зменшиться, а вартість їх різко зросте.
Чи достатньо в Україні друкується підручників?
На 2021 рік в Україні недофінансування друку підручників для 8 класу на рівні 38%. Дві третини підручників для 8 класу не були видані. Попередні підручники відпрацювали п’ять років, частина з них непридатна для використання. Наступного року було заплановано друк підручників для випускного 9 класу. Але у проєкті бюджету на це не передбачені кошти. Також не передбачені кошти для закупівлі книжок для бібліотек.
Чи готові українці купувати електронні книжки?
Два роки тому статистика показала, що 82% українців не готові купувати електронні книги. Вважають, що е-видання мусять бути безкоштовними. Український ринок електронної книги практично не розвивається і становить десяті відсотки порівняно з європейськими країнами.
Хоча електронна книга могла б бути виходом із ситуації. Водночас треба розуміти, що е-книги і е-підручники так само пишуть і готують автори, над електронним виданням працюють редактори й ілюстратори. Тим паче сучасні вимоги до підручників дуже високі, автори повинні встигати за змінами у сприйнятті молоді і відображати це в літературі і підручниках.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас.
Оригінал статті на Читомо: В Україні суттєво здорожчали книжки. У чому причина?
Блог
Курков: Там, де говорять про війну з Україною, має бути наш голосУкраїнський письменник Андрій Курков пояснив, чому погодився на розмову подію «Нотатки про вторгнення: Маша Гессен та Андрій Курков у розмові про війну Росії в Україні, що триває» у меж
Куратор Словенії — країни-почесної гості Франкфуртського книжкового ярмарку про те, якою буде програмаСловенія, почесна гостя Франкфуртського книжкового ярмарку 2023 року, кілька років готувалася представити свою програму «Стільники слів». Про хід підготовки, політичний тиск на організа
Мінкульт ініціює демонтаж пам’ятників ПушкінуМіністерство культури та інформаційної політики України ініціює урядове рішення, яке дозволить вилучити пам’ятники Пушкіну, Щорсу та іншим російським діячам з Державного реєстру нерухом
На Міжнародному гірському кінофестивалі в Ужгороді покажуть 36 фільмівНа Закарпатті відбудеться міжнародний гірський кінофестиваль CMIFF, глядачам представлять 36 стрічок про гори та гірських жителів.
Про це повідомила у Фейсбуку Закарпатська
Книжки українською можна знайти і в південнокорейських бібліотекахУ Південній Кореї посол України Дмитро та його дружина Олена Пономаренко, а також директорка бібліотеки «Бедарі» в місті Пхьонтек Ю Хьон Мі урочисто відкрили українську книжкову поличку
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.