В Україні стартував Національний тиждень читання під гаслом «Бути своїми»

В Україні стартував Національний тиждень читання під гаслом «Бути своїми»

В Україні стартував Національний тиждень читання, що цьогоріч проходить під гаслом «Бути своїми» і триватиме до 10 грудня.

Про важливість цього заходу і загалом читання книг для громадян України, а також про ті проблеми, які стоять перед українським суспільством у сфері книговидання і поширення української літератури йшлося під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

Як зазначила директорка Українського Інституту книги Олександра Коваль, гасло «Бути своїми», під яким проходитиме цьогорічний Тиждень читання, є досить сенсорним і означає, що не потрібно поділяти Україну на схід і захід, північ і південь, варто добре знати свою класику і докласти зусиль, щоб українські класики стали такими ж відомими і популярними, як і сучасні письменники.

Вона нагадала, що у фокусі цьогорічного тижня читання буде постать Миколи Хвильового, ювілей якого українці відзначають 13 грудня. «Ми звернулися і до дати народження Хвильового, і до гасла, яке йому приписують — «Геть від Москви!». Насправді він так не висловився, але контекст його інших висловлювань дозволяє подібним чином трактувати його заклики. Він казав, що не варто захоплюватися російською літературою, варто знати і розуміти європейську літературу, але попри все це творити свою самобутню і ні на що не схожу літературу. Тільки з такою літературою ми будемо цікаві світові», — підкреслила Коваль.

Вона закликала українців читати не тільки впродовж цього тижня, а читати постійно хоча б 20-30 хвилин щодня. Завдяки цьому люди не лише прочитають величезну кількість книг за рік, але й отримують колосальне задоволення від прочитаного, переконана Коваль.

Т. в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв також наголосив на тому, що тему читання не можна згадувати лише раз на рік чи раз на місяць, її потрібно постійно підтримувати.

«Ми маємо постійно говорити про те, що нам важливо, що нам болить, і маємо довести це до усвідомленого сталого сприйняття. Адже коли ми говорили свого часу про необхідність видання українських книжок, то це було активно на усіх рівнях — державному, громадському — і врешті-решт відбулися суттєві зсуви і були прийняті необхідні законодавчі акти щодо захисту українського книжкового простору, українського книговидання. Так само з початку української незалежності ми почали вголос говорити про захист української мови, і ці процеси пішли. Тепер так само потрібно говорити і про книговидання, і про читання», — зазначив він.

Карандєєв наголосив на важливості читання серед українських громадян, зауваживши, що це процес виховання, і ми щодня маємо давати самі собі настанови читати і привчати до цього своїх дітей. «Ми мусимо це робити, як би складно не було нам знайти відповідний час. Читання є одним з найефективніших інструментів розвитку людини, розвитку її мислення, який дозволяє створити себе повноцінними, обізнаними і оперативними у прийнятті відповідних рішень особистостями», — сказав він.

Що стосується функції і завдань держави у цьому напрямі, то, за словами Карандєєва, зараз можна констатувати досить непогану динаміку книговидання українською мовою попри усі виклики сьогодення. Крім цього, нагадав він, невдовзі має бути прийнята Державна програма підтримки української мови, яка також передбачає як вагому складову популяризацію української мови, розвиток її використання, в тому числі через книжку.

Т. в.о. міністра також звернув увагу на важливість підтримки громадян у придбанні книжок і підтримки книгарень. «Ми переконані, що така державна підтримка дуже важлива і безумовно піде на користь учасникам книжкового процесу. Ми також закладаємо можливість, і таке рішення прийняте урядом, — підтримки книгарень, які використовують для своєї діяльності приміщення на умовах оренди. Це вкрай важливо, адже сьогодні як ніколи потрібна підтримати тих, хто сприяє формуванню національного духу і національної стійкості і загалом ментального здоров’я українських громадян», — підкреслив він.

Карандєєв висловив жаль, що у бюджеті наступного року не передбачено капітальних видатків на придбання книжок для поповнення фонду бібліотек. Але, за його словами, уряд шукає виходи і розраховує у цьому питанні також на місцеві бюджети.

Крім цього, завданням держави, зазначив т.в.о. міністра, є впорядкування різних сфер, пов’язаних з книговиданням. «Усе те, що сьогодні живе і користується державною підтримкою, має бути систематизовано, і бажано, щоб це було систематизовано через Український інститут книги, який має стати владним державним інститутом, який буде впливати і впроваджувати нові проєкти з розвитку книговидання», — сказав він.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закцентував, зі свого боку, що читання — це процес пізнання своєї культури і історії, можливість самопідготовки і самовдосконалення, а також пошук відповідей на ті питання, як нам стати сильнішими у цій боротьбі проти ворога.

За його словами, Хвильовий як один із учасників літературної дискусії дуже близько свого часу підійшов до цієї відповіді. «Нам треба іти шляхом українізації, а не просвітництва. Треба мати ефективну державну політику, а не прохання спілкуватися українською. Тому власне, коли ми говоримо про можливість читання — це в тому числі і про нашу обороноздатність, економіку, ідентичність і нашу силу. Ми маємо посилити сьогодні наш книжковий ринок і спрямувати виручені кошти від цієї індустрії до бюджету і посилення ЗСУ», — підкреслив Кремінь.

Він виокремив низку проблем, які варто вирішити найближчим часом. Серед них — можливість забезпечити якісною українською літературою усі куточки України, вирішення проблеми друку книг для різних категорій людей з особливими потребами, як, наприклад, шрифтом Брайля, поповнення наших військових частин літературою та популяризація української книги у світі.

«Тому Національний тиждень читання — це можливість передати книги нашим ЗСУ, і тим громадам, які не мають своєї бібліотеки, або бібліотека вивезена до інших безпечних куточків України», — сказав Кремінь.

Він висловив сподівання, що Національний тиждень читання принесе кожному з нас нові відкриття, нові можливості, здатність переосмислити ті проблеми, які в нас є.

Як повідомляв Укрінформ, в Україні 4 грудня стартує «Національний тиждень читання». Упродовж тижня, до 10 грудня, відбудеться низка літературно-мистецьких заходів по всій Україні у різних форматах.

ukrinform.ua

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: В Україні стартував Національний тиждень читання під гаслом «Бути своїми»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року-2023» оголосив переможців

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року-2023» оголосив переможців конкурсу. Про це повідомили на сайті Буквоїд.
У конкурсі за всіма категоріями (7 номінацій по 2-4 підномінації в кожній) оц

Відійшов у засвіти відомий науковець-українознавець і громадський діяч Петро Кононенко

Національна спілка письменників України з глибоким сумом повідомляє, що 28 лютого після важкої хвороби відійшов у засвіти відомий науковець-українознавець, громадський діяч, доктор філологічних наук, пр

Літературна премія Європейського Союзу оголосила номінантів

Оголосили номінантів літературної премії Європейського Союзу 2024 року (European Union Prize for Literature, EUPL). Про це повідомляють на сайті EUPL.
До журі цього року увійшов українс

Відомі фіналісти міжнародної премії з арабської художньої літератури

Міжнародна премія з арабської художньої літератури 2024 (IPAF) визначила короткий список фіналістів. Про це повідомляється на сайті премії.
До короткого списку потрапили 6 книжок:
 

«С

В Канаді презентували книжку “Листи з України”, підготовану відомою журналісткою Le Devoir

Цієї середи, 28 листопада, в Монреалі представили книжку «Листи з України» (фр.« Lettres d’Ukraine »), ініційовану та укладену Маґдалін Бутро (Magdaline Boutros), журналісткою-міжнародн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"