В Україні лише 345 учнів вивчають російську мову

Станом на 2024 рік всього 345 учнів здобували освіту російською або вивчали її як іноземну у закладах загальної середньої освіти. Про це повідомляється на офіційному сайті уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя.
«Українська мова майже повністю витіснила російську з освітнього процесу — 99% закладів загальної середньої освіти сьогодні забезпечують навчання українською мовою», — зазначив уповноважений.
За його словами, у 2021–2022 навчальному році близько 100 тисяч учнів навчалися російською мовою або вивчали її як іноземну. У 2024 році ця кількість скоротилася у тисячі разів — до 345 осіб.
У річному звіті «Про стан дотримання закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”» за 2024 рік Кремінь зазначив, що протягом трьох останніх навчальних років ситуація майже не змінювалась — майже всі учні навчаються державною мовою.
Однак, станом на 2024 рік в Україні залишилось 17 класів, у яких 345 учнів здобувають освіту російською мовою (Харківська область), і лише 109 школярів, які вивчають російську мову як окремий предмет (Дніпропетровська область).
Також у річному звіті мовного омбудсмена зазначили, що кількість учнів, які навчаються іншими, крім української та російської, мовами складає 31287 осіб. Серед них:
- 13 683 або 44% здобувають освіту угорською мовою в Закарпатській області;
- 16 448 або 52,6% — румунською в Чернівецькій, Закарпатській та Одеській областях.
Окрім того, протягом 2024 року представники уповноваженого провели опитування (онлайн-анкетування) учасників освітнього процесу щодо мовної ситуації школах. За даними опитування, у якому взяли участь 7 031 учень, 18 788 батьків та представників здобувачів освіти та 4000 учителів, частка батьків, які зазначили, що вчителі надають навчальні матеріали та домашні завдання тільки українською мовою, збільшилася на 3% (96% проти 93%), проте у відповідях самих учителів зафіксували зниження на 4% (89% проти 93% ).
Зменшилась на 8% і частка учнів, які під час уроків та перерв спілкуються між собою виключно українською мовою. Значними є відмінності саме за регіонами проживання: на Заході – 74 %, на Півночі – 40%, в Центрі – 35%, на Півдні – 25%, в Києві – 27%, на Сході – лише 17 % опитаних дітей користуються українською мовою під час навчання.
«Діти повторюють мовну поведінку вчителів і батьків. Саме тому так важливо, щоб дорослі давали приклад — не толерували російську, а підтримували українське», — наголосив Кремінь.
Загалом у 2024 році надійшло 25 скарг громадян, які стосувалися діяльності закладів середньої освіти, з яких:
- 5 — з міста Київ;
- 5 — з Київської області;
- 4 — з Одеської області;
- 3 — зі Львівської області;
- по 2 — з Харківської та Чернігівської областей;
- по 1 — з Дніпропетровської, Житомирської, Миколаївської та Полтавської областей.
Як повідомлялось, пʼять компаній, серед яких дві книгарні та 3 видавництва, у 2023 році порушили вимоги статті 26 Закону про державну мову у сфері книговидання та книгорозповсюдження.
Нагадаємо, упродовж 3 місяців 2025 року українці найбільше скаржились на порушення мовного закону інтернет-магазинами та працівниками сфери обслуговування.
Оригінал статті на Suspilne: В Україні лише 345 учнів вивчають російську мову
Блог
Відомі переможниці премії Women in Arts-2025Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
Олена Герасим’юк — поетка
П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:
«Брідські явищ
У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по
У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія
Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».
Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.