В Україні лише 345 учнів вивчають російську мову

В Україні лише 345 учнів вивчають російську мову

Станом на 2024 рік всього 345 учнів здобували освіту російською або вивчали її як іноземну у закладах загальної середньої освіти. Про це повідомляється на офіційному сайті уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя.

«Українська мова майже повністю витіснила російську з освітнього процесу — 99% закладів загальної середньої освіти сьогодні забезпечують навчання українською мовою», — зазначив уповноважений.

 

За його словами, у 2021–2022 навчальному році близько 100 тисяч учнів навчалися російською мовою або вивчали її як іноземну. У 2024 році ця кількість скоротилася у тисячі разів — до 345 осіб.

 

У річному звіті «Про стан дотримання закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”» за 2024 рік Кремінь зазначив, що протягом трьох останніх навчальних років ситуація майже не змінювалась — майже всі учні навчаються державною мовою.

 

Однак, станом на 2024 рік в Україні залишилось 17 класів, у яких  345 учнів здобувають освіту російською мовою (Харківська область), і лише 109 школярів, які вивчають російську мову як окремий предмет (Дніпропетровська область).

 

Також у річному звіті мовного омбудсмена зазначили, що кількість учнів, які навчаються іншими, крім української та російської, мовами складає 31287 осіб. Серед них:

 

  • 13 683 або 44% здобувають освіту угорською мовою в Закарпатській області;
  • 16 448 або 52,6% — румунською в Чернівецькій, Закарпатській та Одеській областях.

 

Окрім того, протягом 2024 року представники уповноваженого провели опитування (онлайн-анкетування) учасників освітнього процесу щодо мовної ситуації школах. За даними опитування, у якому взяли участь 7 031 учень, 18 788 батьків та представників здобувачів освіти та 4000 учителів, частка батьків, які зазначили, що вчителі надають навчальні матеріали та домашні завдання тільки українською мовою, збільшилася на 3% (96% проти 93%), проте у відповідях самих учителів зафіксували зниження на 4% (89% проти 93% ).

 

Зменшилась на 8% і частка учнів, які під час уроків та перерв спілкуються між собою виключно українською мовою. Значними є відмінності саме за регіонами проживання: на Заході – 74 %, на Півночі – 40%, в Центрі – 35%, на Півдні – 25%, в Києві – 27%, на Сході – лише 17 % опитаних дітей користуються українською мовою під час навчання.

 

«Діти повторюють мовну поведінку вчителів і батьків. Саме тому так важливо, щоб дорослі давали приклад — не толерували російську, а підтримували українське», — наголосив Кремінь.

 

Загалом у 2024 році надійшло 25 скарг громадян, які стосувалися діяльності закладів середньої освіти, з яких:

 

  • 5 — з міста Київ; 
  • 5 — з Київської області;
  • 4 — з Одеської області; 
  • 3 — зі Львівської області;
  • по 2 — з Харківської та Чернігівської областей; 
  • по 1 — з Дніпропетровської, Житомирської, Миколаївської та Полтавської областей.

 

Як повідомлялось, пʼять компаній, серед яких дві книгарні та 3 видавництва, у 2023 році порушили вимоги статті 26 Закону про державну мову у сфері книговидання та книгорозповсюдження.

 

Нагадаємо, упродовж 3 місяців 2025 року українці найбільше скаржились на порушення мовного закону інтернет-магазинами та працівниками сфери обслуговування.

Оригінал статті на Suspilne: В Україні лише 345 учнів вивчають російську мову

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Відомі переможниці премії Women in Arts-2025

Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
 
Олена Герасим’юк — поетка

Оголосили переможців конкурсу п’єс «Драма.UA»

П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:

«Брідські явищ

У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»

У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по

У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років

2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія

Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"