В Україні зареєстрували законопроєкт, щоб заборонити шрифт «Іжиця»

В Україні зареєстрували законопроєкт, щоб заборонити шрифт «Іжиця»

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №9606 «Про припинення використання шрифтів російського походження в роботі Верховної Ради України». Постанову оприлюднили на сайті Ради.

Заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук у коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» пояснила, що шрифт «Іжиця», про який ідеться в законопроєкті, використовують для оформлення почесних грамот та інших офіційних документів Верховної Ради України.

 

За її словами, шрифт наразі безпосередньо асоціюється з так званим «рускім міром» і має певне смислове навантаження. Окрім того, «Іжиця» потребує придбання ліцензії вартістю $25 (925 грн).

 

Російську гарнітуру парламентарі пропонують замінити на український шрифт Volja, який уже використовують, зокрема, у відзнаках Головнокомандувача Збройних сил України. Водночас це не означатиме повної відмови від «Іжиці» на всеукраїнському рівні.

 

«Той, хто подумав, що нарешті буде покінчено з цим “скрєпним” шрифтом, будуть розчаровані. Бо закон має регулювати лише використання шрифтів в роботі самого парламенту. Тобто, наприклад, “Іжицею” не будуть оформлені лише, до прикладу, грамоти самої ВР. Але на загальнодержавному рівні це не міняє зовсім нічого. І незрозуміло, чому для цього потрібні не внутрішні директиви Апарату ВР, а цілий закон», — зазначив шрифтовий дизайнер Богдан Гдаль.

 

Шрифт «Іжиця» наразі використаний в оформленні таблички на будівлі Офісу президента України на вулиці Банковій у Києві.

 

«Іжицю» у 1988 році на основі прямого півуставу Російської Академії наук кінця XIX століття розробила дизайнерка Світлана Єрмолаєва. Шрифт призначався для відтворення старослов’янських текстів в енциклопедіях та наукових статтях, але поширився по всіх слов’янських країнах, що користуються кирилицею. Оцифрований 1922 року.

 

 

Шрифт Volja створила Марчела Можина у 2022 році на основі літерації українського графіка Ніла Хасевича (1905-1952). Ним оформляли плакати, журнали, газети для українського визвольного руху середини ХХ століття.

 

Як повідомлялося, раніше цей шрифт пропонували прибрати із зупинкових павільйонів.

 

 

Чільне фото: Офіс президента

Оригінал статті на Suspilne: В Україні зареєстрували законопроєкт, щоб заборонити шрифт «Іжиця»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Курков: Там, де говорять про війну з Україною, має бути наш голос

Український письменник Андрій Курков пояснив, чому погодився на розмову подію «Нотатки про вторгнення: Маша Гессен та Андрій Курков у розмові про війну Росії в Україні, що триває» у меж

Куратор Словенії — країни-почесної гості Франкфуртського книжкового ярмарку про те, якою буде програма

Словенія, почесна гостя Франкфуртського книжкового ярмарку 2023 року, кілька років готувалася представити свою програму «Стільники слів». Про хід підготовки, політичний тиск на організа

Мінкульт ініціює демонтаж пам’ятників Пушкіну

Міністерство культури та інформаційної політики України ініціює урядове рішення, яке дозволить вилучити пам’ятники Пушкіну, Щорсу та іншим російським діячам з Державного реєстру нерухом

На Міжнародному гірському кінофестивалі в Ужгороді покажуть 36 фільмів

На Закарпатті відбудеться міжнародний гірський кінофестиваль CMIFF, глядачам представлять 36 стрічок про гори та гірських жителів.

Про це повідомила у Фейсбуку Закарпатська

Книжки українською можна знайти і в південнокорейських бібліотеках

У Південній Кореї посол України Дмитро та його дружина Олена Пономаренко, а також директорка бібліотеки «Бедарі» в місті Пхьонтек Ю Хьон Мі урочисто відкрили українську книжкову поличку

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"