В Україні зареєстрували законопроєкт, щоб заборонити шрифт «Іжиця»

В Україні зареєстрували законопроєкт, щоб заборонити шрифт «Іжиця»

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №9606 «Про припинення використання шрифтів російського походження в роботі Верховної Ради України». Постанову оприлюднили на сайті Ради.

Заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук у коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» пояснила, що шрифт «Іжиця», про який ідеться в законопроєкті, використовують для оформлення почесних грамот та інших офіційних документів Верховної Ради України.

 

За її словами, шрифт наразі безпосередньо асоціюється з так званим «рускім міром» і має певне смислове навантаження. Окрім того, «Іжиця» потребує придбання ліцензії вартістю $25 (925 грн).

 

Російську гарнітуру парламентарі пропонують замінити на український шрифт Volja, який уже використовують, зокрема, у відзнаках Головнокомандувача Збройних сил України. Водночас це не означатиме повної відмови від «Іжиці» на всеукраїнському рівні.

 

«Той, хто подумав, що нарешті буде покінчено з цим “скрєпним” шрифтом, будуть розчаровані. Бо закон має регулювати лише використання шрифтів в роботі самого парламенту. Тобто, наприклад, “Іжицею” не будуть оформлені лише, до прикладу, грамоти самої ВР. Але на загальнодержавному рівні це не міняє зовсім нічого. І незрозуміло, чому для цього потрібні не внутрішні директиви Апарату ВР, а цілий закон», — зазначив шрифтовий дизайнер Богдан Гдаль.

 

Шрифт «Іжиця» наразі використаний в оформленні таблички на будівлі Офісу президента України на вулиці Банковій у Києві.

 

«Іжицю» у 1988 році на основі прямого півуставу Російської Академії наук кінця XIX століття розробила дизайнерка Світлана Єрмолаєва. Шрифт призначався для відтворення старослов’янських текстів в енциклопедіях та наукових статтях, але поширився по всіх слов’янських країнах, що користуються кирилицею. Оцифрований 1922 року.

 

 

Шрифт Volja створила Марчела Можина у 2022 році на основі літерації українського графіка Ніла Хасевича (1905-1952). Ним оформляли плакати, журнали, газети для українського визвольного руху середини ХХ століття.

 

Як повідомлялося, раніше цей шрифт пропонували прибрати із зупинкових павільйонів.

 

 

Чільне фото: Офіс президента

Оригінал статті на Suspilne: В Україні зареєстрували законопроєкт, щоб заборонити шрифт «Іжиця»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Канівському музеї на Тарасовій Горі відбулася презентація унікального видання «Шевченковий…

Про це повідомила на своїй сторінці у фейсбуку Валентина Коваленко.

«Друзі, МИ ЦЕ ЗРОБИЛИ!

Антиімперська, антимосковська риторика Шевченкого Слова сьогодні зрідні духом кожному українцеві, хто ста

В Ужгороді оголосили короткий список VI Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози…

16 травня в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка під час презентації нової художньої книжки «Птах у своєму гнізді» письменника, Шевченківського лауреата, сценариста к

21 подія Книжкового Арсеналу, яку радить Читомо

Книжковий Арсенал у 2024 матиме близько сотні подій, у попередні допандемійні та доповномасштабні роки кількість заходів досягала і 450. Попри зменшення обсягу подієвої частини, її смис

Як допомогти постраждалим від обстрілу друкарні й видавництву

Компанія «Фактор» відкрила збір коштів для допомоги постраждалим від ракетного обстрілу друкарні Factor Druk, скоєного росією напередодні. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила Юл

Стали відомі імена загиблих працівників друкарні у Харкові

Компанія «Фактор» оприлюднила імена загиблих працівників друкарні Factor Druk внаслідок російського ракетного удару по Харкову 23 травня. Про це повідомила Читомо комунікаційна менеджер

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"