В Острозі створять електронний каталог найцінніших кириличних стародруків

В Острозі створять електронний каталог найцінніших кириличних стародруків

У Музеї книги та книгодрукування в Острозі створять каталог цифрових копій 40 найцінніших кириличних стародруків із колекції музею. Про це розповів заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника в Острозі Андрій Брижук у відповідь на інформаційний запит Читомо.

До каталогу увійдуть видання Острозької, Львівської, Почаївської та Київської друкарень XVI–XVIII ст.

 

«Ці стародруки демонструють самобутність українського книжкового мистецтва та багатогранність духовної культури українців. Створення цифрового каталогу сприятиме збереженню та популяризації книжкової спадщини України, її інтеграції в європейський культурний простір, забезпеченню освітніх, пізнавальних та культурних потреб користувачів», — зазначив Брижук.

 

Каталог створять у межах проєкту «Оцифрування і каталогізація кириличних стародруків колекції Державного історикокультурного заповідника м. Острог» (отримав грантову підтримку від Українського культурного фонду у межах програми «Культурна спадщина»). Електронні копії розмістять на офіційному сайті Острозького музею книги для загального користування та зручного наскрізного пошуку. Передбачено і запуск сайту з англомовною версією.

 

Станом на 24 лютого 2022 року у книжковому фонді музею перебувало 5315 експонатів, з них 56 — оцифровані (1.05 % від загальної кількості).

 

З усіх оцифрованих видань наразі на сайті музею оприлюднена Острозька Біблія. Відскановану версію можна переглянути за посиланням.

 

«Після 24 лютого ми працювали над створенням електронних версій рукописних інвентарних книг. Спочатку фотозйомка посторінково, згодом набір у таблиці ексель. Наразі працюємо над впровадженням музейної програми», — розповідає Андрій Брижук.
Він також повідомив, що за підтримки Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut у музеї зробили фотофіксацію 10 тисяч музейних предметів (художнього, археології, речового фондів).

 

Окрім того, у 2020 та 2021 роках Музей книги співпрацював з Музеєм і бібліотекою рукописів Хілл, що працює при Університеті Абатства Сейнт-Джон у США. Упродовж співпраці оцифрували 36 рукописів. Файли цифровізації надіслали до США, а копії є в архіві Острозького музею.

 

«Комплект техніки для оцифрування за їх методологією вартує 70–100 тис. грн. Наразі ми не знайшли можливості придбати його для музею», — зазначив Брижук.
За його словами, досвідом цифровізації та методологією Острозький музей під час теперішнього проєкту з оцифрування стародруків.

 

Музей книги та книгодрукування в Острозі відкрили у 1985 році. Зараз він функціонує як частина державного історико-культурного заповідника міста Острога. Колекція музею налічує майже півтори тисячі стародруків XVI-XVIII століть та близько 150 рукописів XVI-ХХІ століть. Також є тут і зібрання західноєвропейських стародруків XVI-XVIII століть. Загалом колекція нараховує близько 1 100 одиниць зберігання, у тому числі 30 палеотипів (видань першої половини XVI століття).

 

Раніше експозицію музею доповнили цифровими технологіями: сенсорною панеллю, віртуальним туром, 3D-моделями експонатів.

 

 

Чільне фото: Софія Соляр/Ukraїner

Оригінал статті на Suspilne: В Острозі створять електронний каталог найцінніших кириличних стародруків

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В Україні заснували премію імені журналіста і театрального критика Олега Вергеліса

Культурні діячі, журналісти, театрознавці та мистецькі оглядачі заснували Премію імені журналіста і театрального критика Олега Вергеліса, який пішов із життя рік тому.

Про ц

Оцифрували творчий архів Василя Стуса

26 тисяч сканів творчого архіву Василя Стуса оцифрували й описали. Про це повідомив на своєму сайті Стус.Центр.
Опрацювати матеріали вдалося за допомогою ґранту від SDK («Староміський Д

Карандєєв: Бібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнє

Бібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнє, заявляє т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Як передає Укрінформ з посиланням на Мініст

У селах України працює лише дві книгарні – УІК

Переважна більшість книгарень в Україні зосереджена в обласних центрах та великих містах. Про це йдеться в переліку, укладеному Українським інститутом книги.
Загалом у перелікові станом

У Львові надрукували понад 600 книжок шрифтом Брайля

Львівський обласний осередок об’єднання «Українська спілка інвалідів – УСІ» завершує культурно-мистецький проєкт «Подолати минуле. Україна в подіях та особистостях», у межах якого шрифт

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"