В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

На сьогодні найстаріший у світі фрагмент книги був виявлений у спеціальній колекції Ґрацького університету (Австрія). Про це йдеться на офіційному сайті закладу.

 

Під час рутинної роботи над фрагментами папірусу в спеціальних колекціях бібліотеки університету консерваторка Тереза Замміт Лупі натрапила на єгипетський папірус III століття до нашої ери. На ньому спеціалістка помітила сліди шиття, які вказують на те, що папірус мав бути частиною книги у формі кодексу.

 

 

Фрагмент був знайдений в 1902 році в обгортці мумії. Експерти університету вважають, що оскільки знахідка на 400 років старша за найдавніші відомі нині, «вона ставить під сумнів загальноприйняту хронологію книжкової історії».

 

Найдавніші кодекси, відомі на сьогодні, із доказами зшивання у формі книги, датовані 150-250 роками нашої ери. Два такі приклади містяться в Британській бібліотеці в Лондоні та Бібліотеці Честера Бітті у Дубліні.

 

«Книга мумій Ґраца була створена за 400 років до інших знайдених видань, що робить її найдавнішою збереженою формою книги, яку ми знаємо на сьогодні», — вважають зберігачі бібліотеки. — Однак не виключено, що в інших колекціях існує більше таких фрагментів кодексу, які досі просто не шукали систематично».

 

Спеціалісти університету зауважують, що папірус був відносно дешевим матеріалом для письма, тому могла зберегтися велика кількість давніх фрагментів.

 

Фрагмент папірусу Ґрацького університету має розміри приблизно 15 на 25 см. Він був знайдений під час розкопок в єгипетському некрополі Хібе (сьогодні Ель-Хіба). Фрагмент входить до колекції з 52 папірусів, деякі з яких використовувалися як так звані картонні коробки для пакування мумій у період Птолемеїв (305-30 рр. до н. е.).

 

Книга мумій у Ґраці — це біфоліо (складений аркуш) із зошита, в якому записували податкові рахунки за пиво та олію грецькою мовою близько 260 р. до н.

 

«Це відкриття було абсолютно випадковим, — сказала Тереза Замміт Лупі, керівниця відділу збереження спеціальних колекцій бібліотеки університету Ґраца. — Спочатку я побачила шматок нитки, а потім помітила формат книги».

 

Пані Тереза додає, що також знайшла отвори для зшивання та написаний текст у чітко визначених полях на папірусі.

 

«Як консерваторка я надзвичайно рада, що роблю свій внесок у дослідження історії книги. — додала науковиця. — Водночас це було дещо сюрреалістично, наче дивишся фільм». Тереза Замміт Лупі пожартувала, що відчула себе Індіаною Джонсом.

 

Нагадаємо, у Києві діє виставка, на якій можна побачити перше видання «Енеїди» Котляревського 1798 року.

 

Оригінал статті на Suspilne: В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

До Бердичева приїздить славетний письменник Мирослав Дочинець

Один із найпопулярніших сучасних письменників України Мирослав Дочинець планує завітати до Бердичева. Вже найближчого понеділка, 16 вересня, гостинні стіни публічної бібліотеки та молодіжного простору «

У проєкт бюджету-2025 заклали у 2,5 рази менше коштів на УІК, ніж цьогоріч

У 2025 році на діяльність Українського інституту книги (УІК) в проєкті державного бюджету виділили 178 млн 548 тис. грн. Проєкт закону про державний бюджет України оприлюднили на сайті

Пішов з життя фолькльорист і мистецтвознавець Микола Мушинка

Пішов із життя один із найвідоміших дослідників українського фольклору Микола Мушинка. Про це повідомили на фейсбук-сторінці медіа «Локальна історія».
Праці науковця присвячені дослідже

У Вінниці започаткують програму розвитку місцевого книговидання

У Вінниці планують запустити програму підтримки книговидання про місто та його видатних особистостей. Про це Читомо повідомили у департаменті маркетингу міста та туризму Вінницької місь

У Британії видадуть книжку про українське мистецтво і антиколоніалізм

У листопаді 2024 року видавництво Routledge планує випустити книжку «Мистецтво в Україні між конструюванням ідентичності та антиколоніальним спротивом». Про це повідомила редакторка вид

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"