В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

На сьогодні найстаріший у світі фрагмент книги був виявлений у спеціальній колекції Ґрацького університету (Австрія). Про це йдеться на офіційному сайті закладу.

 

Під час рутинної роботи над фрагментами папірусу в спеціальних колекціях бібліотеки університету консерваторка Тереза Замміт Лупі натрапила на єгипетський папірус III століття до нашої ери. На ньому спеціалістка помітила сліди шиття, які вказують на те, що папірус мав бути частиною книги у формі кодексу.

 

 

Фрагмент був знайдений в 1902 році в обгортці мумії. Експерти університету вважають, що оскільки знахідка на 400 років старша за найдавніші відомі нині, «вона ставить під сумнів загальноприйняту хронологію книжкової історії».

 

Найдавніші кодекси, відомі на сьогодні, із доказами зшивання у формі книги, датовані 150-250 роками нашої ери. Два такі приклади містяться в Британській бібліотеці в Лондоні та Бібліотеці Честера Бітті у Дубліні.

 

«Книга мумій Ґраца була створена за 400 років до інших знайдених видань, що робить її найдавнішою збереженою формою книги, яку ми знаємо на сьогодні», — вважають зберігачі бібліотеки. — Однак не виключено, що в інших колекціях існує більше таких фрагментів кодексу, які досі просто не шукали систематично».

 

Спеціалісти університету зауважують, що папірус був відносно дешевим матеріалом для письма, тому могла зберегтися велика кількість давніх фрагментів.

 

Фрагмент папірусу Ґрацького університету має розміри приблизно 15 на 25 см. Він був знайдений під час розкопок в єгипетському некрополі Хібе (сьогодні Ель-Хіба). Фрагмент входить до колекції з 52 папірусів, деякі з яких використовувалися як так звані картонні коробки для пакування мумій у період Птолемеїв (305-30 рр. до н. е.).

 

Книга мумій у Ґраці — це біфоліо (складений аркуш) із зошита, в якому записували податкові рахунки за пиво та олію грецькою мовою близько 260 р. до н.

 

«Це відкриття було абсолютно випадковим, — сказала Тереза Замміт Лупі, керівниця відділу збереження спеціальних колекцій бібліотеки університету Ґраца. — Спочатку я побачила шматок нитки, а потім помітила формат книги».

 

Пані Тереза додає, що також знайшла отвори для зшивання та написаний текст у чітко визначених полях на папірусі.

 

«Як консерваторка я надзвичайно рада, що роблю свій внесок у дослідження історії книги. — додала науковиця. — Водночас це було дещо сюрреалістично, наче дивишся фільм». Тереза Замміт Лупі пожартувала, що відчула себе Індіаною Джонсом.

 

Нагадаємо, у Києві діє виставка, на якій можна побачити перше видання «Енеїди» Котляревського 1798 року.

 

Оригінал статті на Suspilne: В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Курков: Там, де говорять про війну з Україною, має бути наш голос

Український письменник Андрій Курков пояснив, чому погодився на розмову подію «Нотатки про вторгнення: Маша Гессен та Андрій Курков у розмові про війну Росії в Україні, що триває» у меж

Куратор Словенії — країни-почесної гості Франкфуртського книжкового ярмарку про те, якою буде програма

Словенія, почесна гостя Франкфуртського книжкового ярмарку 2023 року, кілька років готувалася представити свою програму «Стільники слів». Про хід підготовки, політичний тиск на організа

Мінкульт ініціює демонтаж пам’ятників Пушкіну

Міністерство культури та інформаційної політики України ініціює урядове рішення, яке дозволить вилучити пам’ятники Пушкіну, Щорсу та іншим російським діячам з Державного реєстру нерухом

На Міжнародному гірському кінофестивалі в Ужгороді покажуть 36 фільмів

На Закарпатті відбудеться міжнародний гірський кінофестиваль CMIFF, глядачам представлять 36 стрічок про гори та гірських жителів.

Про це повідомила у Фейсбуку Закарпатська

Книжки українською можна знайти і в південнокорейських бібліотеках

У Південній Кореї посол України Дмитро та його дружина Олена Пономаренко, а також директорка бібліотеки «Бедарі» в місті Пхьонтек Ю Хьон Мі урочисто відкрили українську книжкову поличку

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"