В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

На сьогодні найстаріший у світі фрагмент книги був виявлений у спеціальній колекції Ґрацького університету (Австрія). Про це йдеться на офіційному сайті закладу.

 

Під час рутинної роботи над фрагментами папірусу в спеціальних колекціях бібліотеки університету консерваторка Тереза Замміт Лупі натрапила на єгипетський папірус III століття до нашої ери. На ньому спеціалістка помітила сліди шиття, які вказують на те, що папірус мав бути частиною книги у формі кодексу.

 

 

Фрагмент був знайдений в 1902 році в обгортці мумії. Експерти університету вважають, що оскільки знахідка на 400 років старша за найдавніші відомі нині, «вона ставить під сумнів загальноприйняту хронологію книжкової історії».

 

Найдавніші кодекси, відомі на сьогодні, із доказами зшивання у формі книги, датовані 150-250 роками нашої ери. Два такі приклади містяться в Британській бібліотеці в Лондоні та Бібліотеці Честера Бітті у Дубліні.

 

«Книга мумій Ґраца була створена за 400 років до інших знайдених видань, що робить її найдавнішою збереженою формою книги, яку ми знаємо на сьогодні», — вважають зберігачі бібліотеки. — Однак не виключено, що в інших колекціях існує більше таких фрагментів кодексу, які досі просто не шукали систематично».

 

Спеціалісти університету зауважують, що папірус був відносно дешевим матеріалом для письма, тому могла зберегтися велика кількість давніх фрагментів.

 

Фрагмент папірусу Ґрацького університету має розміри приблизно 15 на 25 см. Він був знайдений під час розкопок в єгипетському некрополі Хібе (сьогодні Ель-Хіба). Фрагмент входить до колекції з 52 папірусів, деякі з яких використовувалися як так звані картонні коробки для пакування мумій у період Птолемеїв (305-30 рр. до н. е.).

 

Книга мумій у Ґраці — це біфоліо (складений аркуш) із зошита, в якому записували податкові рахунки за пиво та олію грецькою мовою близько 260 р. до н.

 

«Це відкриття було абсолютно випадковим, — сказала Тереза Замміт Лупі, керівниця відділу збереження спеціальних колекцій бібліотеки університету Ґраца. — Спочатку я побачила шматок нитки, а потім помітила формат книги».

 

Пані Тереза додає, що також знайшла отвори для зшивання та написаний текст у чітко визначених полях на папірусі.

 

«Як консерваторка я надзвичайно рада, що роблю свій внесок у дослідження історії книги. — додала науковиця. — Водночас це було дещо сюрреалістично, наче дивишся фільм». Тереза Замміт Лупі пожартувала, що відчула себе Індіаною Джонсом.

 

Нагадаємо, у Києві діє виставка, на якій можна побачити перше видання «Енеїди» Котляревського 1798 року.

 

Оригінал статті на Suspilne: В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Що потрібно знати про програму візитів іноземних видавців на Книжковий Арсенал

«Book Arsenal Fellowship Program 2024» — новий проєкт міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», в межах якого фестиваль відвідають іноземні видавці та літературні агенти, зацікавлені

Побачив світ роман Ольги Полевіної «Тополя за вікном»

Днями у видавництві «ІМЕКС-ЛТД» (Кропивницький)  вийшов роман Ольги Полевіної «Тополя за вікном», який чекав видання 11 років. Майже стільки ж чекав і перший відгук на нього – коректора обласного літера

У Вільнюсі вперше відбувся міжнародний літературний конгрес

У Вільнюсі вперше відбувся міжнародний літературний конгрес для професіоналів літератури. Про це повідомили на сайті Вільнюса-міста літератури ЮНЕСКО.
Мета конгресу — представити літера

Українські бібліотеки списали понад 26 млн книжок

У 2022 році з бібліотек України списали 12 мільйонів 971 тисячу книжок, у 2023 — 13 мільйонів 165 тисяч. Про це Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого повідомила у відпов

Які письменники увійшли до списку «людей десятиліття» від NV

Медіа NV уклало перелік зі 100 українців, що з 2014-го визначають життя в країні та ведуть її вперед. Про це повідомили на сайті видання.
Перелік уклали за допомогою авторитетних експер

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"